O izolaci příčiny vypadávání vlasů se stále diskutuje mezi vědeckou komunitou, protože se zdá, že se na tom podílí několik faktorů. Je však pravděpodobné, že velkou částí problému jsou zejména nedostatky živin vitamíny B komplexu.
Pomalé progresivní řídnutí vlasů je běžnou stížností, a to jak u mužů, tak u žen. Bývá označována jako androgenní alopecie (AGA) a postihuje polovinu všech mužů a žen ve věku 50 let.
Vypadávání vlasů může mít zničující účinky na sebevědomí, což vede k depresi a nedostatku sebevědomí, ale není to nutně nevyhnutelný výsledek. S několika změnami životního stylu a pečlivě vybranými živinami se můžete těšit na silné a zdravé vlasy.
Vlasy a vlasové folikuly
Vlasy rostou z folikulu a jsou tvořeny buňkami podobnými těm z naší kůže, která se skládá především z proteinu keratinu. Krevní kapiláry obklopující každý folikul nesou výživu potřebnou pro reprodukci a růst vláskových buněk. Vlasy rostou ve třech fázích známých jako anagen, katagen a telogen:
- Anagen – je fáze růstu a může trvat týdny až roky.
- Katagen – vlasové buňky odumírají.
- Telogen – je klidová fáze, která trvá jeden až tři měsíce.
V jednu chvíli se ztrácí pouze malé množství vlasových folikulů a v průměru ztrácíme kolem 90 vlasů denně.
Zdraví vlasů a pokožky hlavy
Zdraví vlasů závisí na prokrvení kořínků a množství živin a hormonů přítomných v krvi. Dostatek bílkovin ve stravě je také zvláště důležitý s ohledem na pevnost a pružnost vlasů.
Špatná výživa a krevní oběh proto povedou ke špatnému růstu a stavu vlasů, zatímco zvýšení průtoku krve do této oblasti může růst vlasů podpořit.
Příčiny vypadávání vlasů
Porota stále hledá definitivní odpověď na příčinu vypadávání vlasů, ale toto jsou některé z přispívajících faktorů:
Nutriční nedostatky
Pokožka hlavy má velmi vysoký obrat buněk vlasových folikulů vyžadujících neustálý přísun živin a energie. Nedostatek kalorií nebo nedostatek bílkovin, vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin může vést ke ztrátě vlasů a strukturálním abnormalitám.
Stárnutí
Folikul má pouze omezený počet cyklů. Po 40 letech se růst vlasů zpomalí a nenahradí se tak rychle, jako vypadnou. To vede k řídnutí a u některých – určitému stupni plešatosti nebo alopecie, který se vyskytuje u obou pohlaví, i když u žen mnohem méně dramaticky.
Lékařské ošetření a léky
Léčba rakoviny, která zahrnuje chemoterapii a ozařování, ovlivňuje vypadávání vlasů. Nežádoucí účinky některých léků způsobují vypadávání vlasů.
Špatné zdraví střev
Nerovnováha ve střevní flóře, celiakie nebo citlivost na lepek mohou ovlivnit zdraví vlasů.
Fyzické nebo emocionální trauma
Horečky, krvácení, těžká onemocnění, porod a stres mohou přispět k vypadávání vlasů.
Hormonální problémy
Nerovnováha androgenů (mužských hormonů) souvisí s řídnutím vlasů a vyskytuje se u mužů i žen. Špatná funkce štítné žlázy, stejně jako hormonální změny, po těhotenství a během menopauzy, mohou vést k vypadávání vlasů.
Další faktory
Špatné zdraví, chronická onemocnění, nádory a alkoholismus mohou způsobit oslabení vlasů, jejich vypadávání nebo změnu barvy. Chemikálie používané k barvení, trvalé nebo narovnání vlasů mohou způsobit poškození a oslabení vlasů.
Prevence vypadávání vlasů
Vaše vlasy mají být vaší korunou slávy, ale jak dosáhnout silných a lesklých kadeří?
Pravidelné stříhání v kombinaci s ochrannými kondicionéry vám pomůže, ale vaše vlasy potřebují také výživu zevnitř. Dobrý přísun živin je nezbytný pro výživu vlasového folikulu, zlepšení prokrvení pokožky hlavy a poskytnutí stavebních kamenů pro silný růst vlasů.
Potřebné živiny:
Vitamíny B
Zdravé vlasy jsou závislé na vitamínech B komplexu, zejména biotinu, B1, B3, B5 a B6, které se nacházejí v mase, celozrnných výrobcích a zelené listové zelenině. Tato důležitá skupina vitamínů je životně důležitá pro metabolismus mastných kyselin, které jsou nezbytné pro zdraví a pružnost buněčných membrán, udržují vlasy silné a lubrikované.
Nedostatek vitamínů B může přispět k podvýživě buněk vlasových folikulů. Biotin je zvláště potřebný k metabolizaci aminokyselin, které vytvářejí keratin. Pacienti s nedostatkem biotinu mají často alopecii. Vědci zjistili, že tento stav se zlepšil s postupným opětovným růstem vlasů po doplnění 200 mcg biotinu denně.
Téměř polovina denního biotinu je produkována ve střevech zdravými střevními bakteriemi. Studie naznačují, že nedostatek biotinu se může objevit u pacientů s narušenou střevní mikroflórou. Lidé s anamnézou citlivosti na lepek jsou z tohoto důvodu náchylnější k nedostatku biotinu. Pomoci může doplnění probiotik.
Biotin lze nalézt v řadě potravin. Banány mají nejvyšší koncentraci, ale většina luštěnin (včetně arašídů a čočky) je také bohatá na biotin. Osoby s dietními omezeními nebo narušeným trávením mohou mít prospěch z dobře vstřebatelných lipozomálních přípravků, jako jsou např Altrient B, který přenáší živiny přímo do buněk a předchází tak komplikovaným zažívacím problémům.
Vitamín C
Tento vitamín je zásadní pro tvorbu a udržování kolagenu, pojivové tkáně nacházející se ve vlasových folikulech. Jeho silné antioxidační vlastnosti také chrání buňky vlasových folikulů a okolní buňky krevních cév, které dodávají pokožce hlavy živiny a kyslík. Pacienti s celiakií a citlivostí na lepek mají často nedostatek vitamín C.
Opět lipozomální forma vitaminu C, jako je Altrient C, poskytuje tělu větší užitek, protože lipozomy jsou schopny cestovat trávicím systémem bez poškození a umožňují tak vitaminu C dostat se přímo do buněk, kde je ho nejvíce potřeba.
Omega 3 tuky
Ty jsou důležité pro udržení promaštěné a hydratované pokožky hlavy a vlasů. Nízká hladina omega 3 může vést k suchým, lámavým a matným vlasům. Dobrým zdrojem omega 3 jsou tučné ryby, hovězí maso chované na trávě a vlašské ořechy.
Protein
Protein je nezbytný pro růst a opravu všech tělesných tkání včetně vlasů. Vaše tělo potřebuje bílkoviny k výrobě keratinu. Strava s nízkým obsahem bílkovin může ovlivnit tkáně bohaté na keratin – přispívá k řídnutí a vypadávání vlasů.
Faktory životního stylu
- Přestat kouřit – kadmium v cigaretovém kouři může zvýšit hladinu hormonů, které podporují vypadávání vlasů
- Zvolte šetrné vlasové kúry – vyhnout se přílišným tepelným a chemickým procesům
- Masáž pokožky hlavy – pravidelně masírujte pokožku hlavy, abyste podpořili prokrvení vlasových folikulů
- Kontrola stresu – to narušuje hormony a může ovlivnit růst vlasů. Začlenění pravidelné jógy nebo meditace do vaší rutiny může dělat zázraky, abyste udrželi hladinu stresu na nízké úrovni.
S trochou práce zevnitř, pár úprav životního stylu a některých dobře vstřebatelných živin může být vypadávání vlasů minulostí!
Reference
- Bandaranayake I a Mirmirani P. Léky proti vypadávání vlasů – oddělující fakta od fikce
- Cutis. 2004;73:107-114
- Cha HS a kol. Výzkumný článek Vliv dýňového oleje na růst vlasů u mužů s androgenetickou alopecií: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Doplňková a alternativní medicína založená na důkazech 2014: 1-7.
- Heidecker B a kol. Doplněk stravy zvyšuje míru anagenních vlasů u žen s telogen effluvium: výsledky dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie. Terapie 2007; 4, 1: 59-65.
- Herskovitz I a Tosti A. Přehledný článek Vypadávání vlasů podle ženského vzoru Ingrid. Endokrinologie a metabolismus. 2013, 11(4): 1-8.
- Kim JO a kol. Článek výzkumu. Preklinické a klinické studie prokazují, že patentovaný bylinný extrakt DA-5512 účinně stimuluje růst vlasů a podporuje zdraví vlasů. Doplňková a alternativní medicína založená na důkazech 2017, 1-11.
- Trichologická společnost. Výživa a zdraví vlasů. http://www.hairscientists.org/human-hair/nutrition-and-hair-health [Accessed 1.5.17].