Způsoby, jak se postarat o keratózu pilaris

Úvod

V době, kdy vládnou influenceři a následovníci, je běžné vytvářet si představy a srovnání. Totéž platí pro péči o pleť. Fixace s dokonalou kůží bez skvrn se stala běžnější než kdy jindy, od „gram-připravených nohou po bezchybné, ultra hladké paže. Ale biologie nás všechny převyšuje. Keratóza Pilaris je dědičné kožní onemocnění, které během života postihne více než 40 % dospělých a je dobře známé pro svá synonyma ‚jahodová kůže‘ a ‚kuřecí kůže‘.

Svědění nebo suchá kůže, zejména na zadní straně horní části paží, horní části nohou a hýždí, a hrbolky, které připomínají husí kůži, jsou určujícími rysy tohoto stavu.

KP nelze vyléčit, ale dodržováním zdravé rutiny péče o pleť, která zahrnuje exfoliaci a hydrataci, lze jejich příznaky zvládnout.

Čtěte také: Glycerin pro zimní pleť

Příčiny keratózy Pilaris/ Jahodová kůže/ Kuřecí kůže

Jak název napovídá, keratóza Pilaris, genetická kožní porucha, je často způsobena nahromaděním keratinu. Keratin je tvrdý protein na vlasových folikulech. Zdravotní stav je charakterizován drobnými, drsnými hrbolky na povrchu kůže v důsledku zablokování vlasových folikulů olejem, bakteriemi a odumřelými kožními buňkami.

Keratin je kromě kůže přítomen také ve vlasech a nehtech. Ačkoli přesná příčina dosud nebyla identifikována, vyskytuje se v rodinách a není nakažlivá. Nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří mají suchou pokožku a stav se zhoršuje v zimě, kdy je ve vzduchu nedostatek vlhkosti.

Keratosis Pilaris je navíc rozšířenější u teenagerů a jedinců ve věku kolem 20 let, kteří nakonec zmizí ve věku 30 a výše.

Ačkoli je tento stav neškodný, jahodová kůže nebo kuřecí kůže udělaly skok mezi kosmetickými komunitami a ovlivňovateli péče o pleť.

I když neexistuje žádný lék na tuto kožní poruchu, zde je několik důležitých tipů, které mohou pomoci překonat keratózu pilaris.

Rutina péče o pleť ke zvládání keratózy Pilaris/jahodová kůže/kuřecí kůže

Vyhlaďte hrubé hrbolky pomocí peelingu

Dermatologové doporučují používat hydratační roztoky, vyhýbat se těsnému oblečení nebo oblečení a používat zvlhčovače v suchých povětrnostních podmínkách spolu s hypoalergenním zbožím k překonání jahodové kůže nebo kuřecí kůže.

Kromě toho se také doporučuje často zvlhčovat hrbolaté oblasti, aby se zabránilo vysoušení, zejména těsně po sprše nebo koupeli, protože pokožka je v tu dobu více savá.

Jak na peeling pokožky?

Peelingem se zbavíte odumřelých kožních buněk na povrchu. Pomocí lufy, labutěnky nebo hrubé žínky můžete tyto odumřelé buňky jemně vydrhnout. Drhnutí kůže však může zhoršit keratózu pilaris a je třeba se mu vyhnout.

I když existuje mnoho návodů na exfoliační rukavice nebo peeling, je důležité mít na paměti, že fyzický peeling může oslabit kožní bariéru tím, že na pokožce způsobí mikrotrhliny, takže je suchá a nerovnoměrnější.

Roztoky, které jsou jemné, ale účinnější než peeling, mohou být použity pro chemickou exfoliaci, abyste zachránili den. Použití zvlhčovačů obsahujících kyselinu mléčnou, salicylovou nebo močovou, která jemně uvolňuje vlasové folikuly a vyhlazuje texturu pokožky, je dobrou volbou pro ty, kteří mají jahodovou pokožku.

Čtěte také: Překvapivé zdravotní následky nedostatku železa

Naneste hydratační krém

Používání chemických exfoliantů pokožku vysušuje, proto dermatologové doporučují používat hydratační krém, bezolejový krém nebo mast, aby se zabránilo ucpání kožních pórů.

Vzhledem k tomu, že pokožka postižená keratózou Pilaris příznivě reaguje na hydratační i exfolianty, je hydratace klíčovou složkou.

Nekomedogenní zvlhčovače s obsahem ceramidů mohou zlepšit vzhled pokožky bez blokování pórů. Hydratátor, který je bohatý na změkčovadla, také pomáhá časem vyhladit hrubou pokožku.

Jemné čištění

Mýdlové nebo pěnové roztoky často zanechávají naši pokožku čistou, ale mohou ji také zbavit tolik potřebné vlhkosti.

Pro udržení zdravé, hydratované a správně vyživené pokožky by čisticí a mycí prostředky na obličej měly být jemné, zvlhčující a s vyváženým pH.

Tipy, jak zabránit vzplanutí kůže

Navlhčete pokožku

Keratóza Pilaris často vzplane, když je pokožka suchá a ve vzduchu je méně vlhkosti. Proto je důležité pokožku často vyživovat, hned po koupání nebo alespoň 2 až 3krát denně, když je pokožka suchá.

Před odstraněním chloupků si to dvakrát rozmyslete

U lidí s keratózou pilaris může holení nebo voskování boule zhoršit. Laserová epilace může odstranit chloupky, aniž by to vedlo k propuknutí.

Dejte si krátké sprchy a koupele

Aby se zabránilo vysoušení pokožky, doporučuje se krátké sprchování vlažnou vodou a také omezení koupání na 1x denně.

Používejte jemné čisticí prostředky

Mýdla mohou vysušovat pokožku, proto vždy používejte jemné čisticí prostředky.

Vyhněte se samoopalovákům

Tyto koželuhy mají tendenci dělat drobné nebo drsné hrbolky viditelnější, spíše než je skrývat. Vyhněte se jejich používání.

Když vzduch vyschne, použijte zvlhčovač

Používání zvlhčovačů, když je vzduch suchý, pomáhá předcházet vysoušení pokožky.

Čtěte také: Možné zimní kožní problémy a jejich řešení

Závěrečné myšlenky

Keratóza Pilaris není zdravotní stav. Ačkoli to není nakažlivé a nebolí ani nesvědí, řada lidí by se za to mohla cítit trapně. Je také zřejmé, že si toho pravděpodobně všimnete více než ostatní lidé.

Nepanikařte. Výše uvedená rutina péče o pleť vám může pomoci zvládnout příznaky keratózy pilaris nebo jahodové kůže nebo kuřecí kůže.

I když existuje několik složek, které mohou pomoci kontrolovat keratózu pilaris, je důležité přijmout preventivní opatření, jako je aplikace širokospektrého opalovacího krému, který chrání pokožku před poškozením.

V neposlední řadě přijměte a milujte stav své pleti, protože sebevědomí je jediná rada, která je vždy správná.

Ve chvílích, kdy si nejste jisti, jaký produkt vybrat a použít, zeptejte se dermatologa, který vás provede čisticími a hydratačními přípravky, které by vám mohly pomoci.

Pokud se vaše pokožka nezlepší po provedení těchto jednoduchých kroků nebo hydratačního režimu, objednejte se na kompletní prohlídku těla včetně kožních testů nebo Genetické testování které mohou poskytnout podrobný pohled na váš aktuální zdravotní stav.

Často kladené otázky (FAQ)

Q1. Je Keratosis Pilaris horší v zimě?

Rozhodně. Stav se zhoršuje v zimě v důsledku příliš suchého vzduchu a nižší vlhkosti prostředí, které způsobují vysychání pokožky. Může se také zhoršit během těhotenství.

Q2. Jaké potraviny snižují produkci keratinu?

Konzumace potravin bohatých na vitamín A, jako je mrkev, losos a játra a sladké brambory, snižují hladinu keratinu v těle. Jezte je proto s mírou.

Q3. Jak mohu léčit keratózu Pilaris doma?

Jemný peeling pokožky pomocí lufy nebo hrubé žínky, krátké sprchy a používání krémů a mastí bez obsahu oleje může pomoci léčit keratózu Pilaris doma.

Q4. Proč se moje keratóza zhoršuje?

Hlavní příčinou vzplanutí keratózy pilaris jsou zimní měsíce, kdy je vzduch příliš suchý, což způsobuje vysušení pokožky.

Q5. Jak trvale léčit keratózu pilaris?

Keratózu Pilaris nelze vyléčit natrvalo, a proto byste měli zvládat drsné hrboly, abyste je udrželi pod kontrolou pomocí zvlhčovačů, léčivých krémů a zvlhčovačů a neměli byste nosit těsné oblečení.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *