Způsobují hygienické vložky rakovinu?

Úvod

Většina žen, které mají menstruaci, se rozhodne používat hygienické vložky po celou dobu cyklu, aby zvládly průtok krve. V průběhu času však několik studií upozornilo na nebezpečí těchto produktů menstruační hygieny a na vědu za jejich výrobou.

Hygienické vložky nakonec nejsou tak hygienické. Podle nedávné studie je většina hygienických vložek dodávaných v Indii kontaminována látkami, které způsobují rakovinu. Podle studie může používání hygienických vložek u některých žen způsobit rakovinu a dokonce neplodnost. Vzhledem k tomu, že pouze 36 procent celkové populace žen v Indii používá během menstruace hygienické vložky.

Je alarmující, že pravidelně používané hygienické vložky obsahují několik nebezpečných látek, jako jsou karcinogeny, reprodukční jedy, endokrinní disruptory a alergie.

Pojďme si přečíst dále, abychom hluboce věděli, jak pravdivá je tato teorie:

Hygienické vložky a riziko rakoviny

Podle zpráv výzkum neziskové skupiny Toxic Link se sídlem v New Delhi zjistil, že některé z nejznámějších značek hygienických vložek vyráběných v Indii obsahují chemikálie, které mohou zvýšit vaše riziko rakoviny a neplodnosti.

Vědci zkoumali 10 různých druhů hygienických vložek vyrobených v Indii, organických i anorganických. Zjistili, že nejčastěji používanými chemikáliemi v těchto podložkách jsou ftaláty a těkavé organické sloučeniny (VOC).

Považujeme to za znepokojivé odhalení, protože mnoho dívek a žen používá vložky, které je vyděsí. Podle výzkumu mají ftaláty a těkavé organické sloučeniny (VOC) přítomné v nepatrném množství v každém vzorku potenciál vyvinout se do maligních buněk. Neplodnost je uznávaným vedlejším účinkem vložek. Ženy mohou mít problémy, pokud se látky dostanou do těla.

Je třeba si uvědomit, že používání hygienických vložek po delší dobu může mít za následek tření pokožky a že je zásadní je vyměňovat každé čtyři hodiny. Likvidace těchto produktů navíc není ekologická. Menstruační kalíšky se proto zdají být rozumnou odpovědí, pokud jsou praktické a přijatelné.

Pokud jsou kalíšky dostupné ženám, vypadá to jako funkční a rozumná volba pro ty, kteří jsou také ekonomicky znevýhodněni. Mladé dívky a ženy, které se necítí pohodlně vkládat šálek, se mohou rozhodnout pro hygienické vložky.

Škodlivé účinky hygienických vložek

  • Aby hygienické vložky získaly svěží a sterilní vzhled, obsahují vlákna, která prošla bělením chlórem. Dioxin, velmi škodlivý kontaminant produkovaný během tohoto bělícího procesu, je spojován s endometriózou, rakovinou, zánětlivým onemocněním pánve a hormonální poruchou.
  • Pesticidy a herbicidy jsou přítomny v konvenčně vyráběné bavlně používané pro podložku a zůstávají na bavlně dlouho poté, co byla sklizena.
  • Hygienické vložky mají na spodní straně plastový kryt, který zabraňuje pronikání kapaliny nebo vzduchu, díky čemuž jsou pozoruhodné tím, že jsou nepropustné. Je dobře známo, že plast zadržuje teplo a vlhkost, což usnadňuje růst kvasinek a choroboplodných zárodků. Může také způsobit pálení, tření a bolestivost.

Alternativy hygienických vložek

  • Menstruační kalíšek: Malý, ohebný kalíšek má tvar trychtýře a je vyroben ze silikonu a kovu. Zařízení se zavádí do pochvy, aby zachytilo tok. Je opakovaně použitelný a nabízí zabezpečení bez úniku po dobu až 12 hodin. Jeden šálek by měl vydržet přibližně 10 let. je nákladově efektivní a šetrný k životnímu prostředí.

Když se naučíte používat menstruační kalíšek, zjistíte, že je nejen pohodlný, ale i docela šetrný k tělu. Zpočátku se mohou zdát chaotické a obtížně se vkládají.

  • Látkové podložky: Fungování látkových vložek je stejné jako u jednorázových; První jmenovaný je však vyroben z vrstev bavlny, které jsou pokryty nepromokavou tkaninou, kterou lze vyčistit a znovu použít. Jsou pohodlné, šetrné k životnímu prostředí a lehčí na nošení. Je také jednou z nejzdravějších alternativ, protože eliminuje riziko syndromu toxického šoku (TSS).
  • Dobové kalhotky: Může to být lepší než kalhoty se zabudovanou dobovou ochranou, které lze nosit jako běžné spodní prádlo? Tato alternativa je mnohem útulnější, uživatelsky přívětivější a šetrnější k životnímu prostředí a má mnoho vrstev, které zabraňují únikům, i když je průtok u některých žen vysoký. Dodávají se v široké škále tvarů, velikostí, materiálů a nosných kapacit a jsou opakovaně použitelné, omyvatelné a odolné.

Závěrečné myšlenky

V dokumentu nazvaném „Menstruační odpad 2022“ Toxics Link odhalilo, že deset vzorků hygienických vložek – šest anorganických a čtyři organické – které jsou snadno dostupné volně prodejné ve většině lékáren a obchodů, obsahovalo ftaláty a těkavé organické sloučeniny (VOC). . Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se sídlem v USA popisují ftaláty jako třídu sloučenin používaných ke zvýšení pevnosti v tahu plastů. Často se jim říká „plastifikátory“.

Pro ženy je důležité, aby byly při používání hygienické vložky velmi vědomé a udržovaly hygienu. Na trhu jsou k dispozici různé zdravé alternativy namísto hygienických vložek pro udržení správné hygieny a snížení rizika jakéhokoli zdravotního problému.

Často kladené otázky (FAQ)

Jsou hygienické vložky škodlivé?

Podle nedávné studie založené na laboratorních výsledcích bylo zjištěno, že hlavní značky hygienických vložek prodávané v Indii, včetně organických, obsahují škodlivé chemikálie a těkavé organické sloučeniny, které přímo ovlivňují zdraví uživatele, kromě toho, že mají významný negativní vliv na životní prostředí. .

Co je lepší, menstruační kalíšek nebo vložky?

Menstruační kalíšky byly pro použití během menstruace stejně dobré, ne-li lepší než hygienické vložky nebo tampony.

Které polštářky jsou netoxické?

Bavlněné vložky jsou netoxické.

Jsou vatové tampony bezpečnější?

Ano, vatové tampony jsou bezpečnější.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *