Zdravotní přínosy mrkve v zimě

Úvod

Vynikající křupavá mrkev je tady teď, když přišla zima! Kdo odolá sladké a šťavnaté mrkvi? Mrkev je velmi oblíbená mezi dětmi i dospělými kvůli její chuti. Mají vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny a jsou také považovány za prospěšné pro oči. Ano, ale mrkev má i další zdravotní výhody. Konzumace výživné kořenové zeleniny poskytuje kromě chuti, kterou přináší, řadu zdravotních výhod.

Poskytuje to nejlepší z obou světů – kompletní balíček chutí a dobrého zdraví. Je to velmi přizpůsobivá zelenina pro svou křupavost a velkou nutriční hodnotu. Proto ji buď jezte do salátů, nebo ji zařaďte do svých jídel! Navíc je výborným zdrojem beta karotenu, vlákniny, draslíku, vitamínu K1 a antioxidantů.

Pojďme se blíže seznámit se zdravotními přínosy mrkve.

Nutriční hodnota mrkve

Beta-karoten a vitamín A jsou v mrkvi hojně zastoupeny. Je vynikajícím zdrojem vitamínu C, luteinu, zeaxantinu, vitamínu K, dietní vlákniny a dalších živin.

Jakákoli sezónní zelenina je nejlepším přítelem dietářů, protože má relativně málo kalorií na porci, jako je tomu v případě mrkve. Podle Národního institutu výživy obsahuje 100 g červené mrkve 38 kcal, 6,7 g sacharidů, 1 g bílkovin, 0,5 g tuku, 5 g celkové vlákniny, 7 mg vitaminu C, 451 mcg vitaminu A, a 2706 mcg beta-karotenu.

Top 5 úžasných zdravotních přínosů mrkve

Pomáhá při hubnutí

Myslíte na hubnutí? Navíc vám s tím může pomoci mrkev! Je to ideální potravina pro redukci hmotnosti, protože má vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií. Stále se cítíte sytí a je méně pravděpodobné, že budete okusovat. Navíc, protože má vysoký obsah vlákniny, podporuje snadné vyprazdňování, což udržuje váš metabolismus a trávicí systém pod kontrolou.

Posiluje imunitu

Mrkev obsahuje vitamín C, který je klíčový pro hojení a podporu imunitního systému. Obsahuje také vitamín A, který posiluje imunitní systém a je rozhodující pro vývoj a údržbu sliznic, které slouží jako fyzické bariéry k udržení virů mimo tělo.

Podporuje zdravou vizi

Nedostatek vitaminu A má za následek oční onemocnění, jako jsou suché oči, které zhoršují normální vidění a vedou k šerosleposti. Antioxidanty luteinu a zeaxantinu z mrkve mohou pomoci zlepšit zdraví očí. Sítnice a čočka jsou těmito dvěma organickými látkami chráněny.
Podle výzkumu publikovaného v American Journal of Ophthalmology měly ženy, které měly více než dvě porce mrkve týdně, o 64 % sníženou šanci na rozvoj glaukomu než ty, které konzumovaly pouze jednu porci.

Pomáhá při léčbě cukrovky

V důsledku vysokého obsahu vlákniny a nízkého obsahu přirozeného cukru má mrkev nízký glykemický index. Čím nižší je glykemický index, tím lépe pro diabetiky, protože snižuje pravděpodobnost zvýšení hladiny cukru v krvi. Obecně poskytují krásnou, přirozenou sladkost, která může diabetikům chybět, a přitom je pro ně konzumace bezpečná. Mrkev a další diety s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem cukru mohou pomoci při prevenci diabetu II.

Pomoc při zpevnění kostí

I když mrkev nemá zvlášť vysoký obsah vápníku, fosforu nebo vitamín K obsahu, nicméně pomáhá vašemu tělu uspokojit jeho potřeby těchto živin. Růst, vývoj a oprava zdravých kostí závisí na těchto třech živinách. Nutričně nedostatečná strava může vést ke snížení hustoty kostí. Přirozená, výživná a vyvážená strava, která obsahuje mrkev, vám může pomoci získat vápník a další minerály, které potřebujete pro silné kosti.

Závěrečné myšlenky

Mrkev patří mezi top superpotraviny, které si v zimě dát. Není to jen kvůli jejich četným zdravotním výhodám. Především proto, že jsou široce dostupné. Dvě nejlepší vlastnosti superpotravin jsou obsaženy v mrkvi. Těmi jsou výživa a dostupnost. Ještě lepší je, že existuje nespočet způsobů, jak je vařit. Zatímco někteří jedinci je milují vařené, jiní je preferují syrové.
Mohou také skvěle doplňovat všechny druhy polévek a salátů. Dělají skvělou svačinu, protože jsou tak chutné a mají minimum kalorií. S křupavou texturou a přirozenou sladkostí má mrkev punč s několika úžasnými výhodami. Mrkev je plná živin, od několika vitamínů po různé vlákniny. Zařadit mrkev do svého jídelníčku je to nejlepší, co můžete tuto zimu udělat.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Je mrkev dobrá v zimě?
Mrkev je bohatá na antioxidanty, je dokonalým zimním jídlem a je prospěšná i pro vaši pokožku.

Otázka: Je mrkev horká nebo studená?
Kořenová zelenina jako mrkev, sladké brambory, ředkvičky a červená řepa jsou přirozeně pálivé.

Otázka: Zvyšuje mrkev tělesné teplo?
Je známo, že kořenová zelenina způsobuje horko ve vašem těle.

Otázka: Kdy je nejlepší jíst mrkev?
Může se užívat spolu s obědem nebo večeří nebo kdykoli během dne a neexistují žádná omezení na množství příjmu.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *