Zdraví mozku – 6 způsobů, jak si udržet zdravý mozek

Úvod

Lidský mozek je úžasně složitý orgán, který funguje nepřetržitě 24 hodin denně. S přibližně 100 biliony propojení má na starosti kromě jiných kognitivních funkcí, jako je paměť a učení, základní procesy, jako je dýchání, pohyb a regulace teploty.

Náš mozek, stejně jako naše tělo, vyžaduje péči a cvičení po celý život, zejména s přibývajícím věkem. Špatné zdravotní návyky mohou způsobit duševní pomalost, zapomnětlivost a další příznaky neoptimální funkčnosti.

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro to, abyste si udrželi mozek co nejzdravější po celý život a snížili riziko rozvoje neurodegenerativních onemocnění (jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba) s přibývajícím věkem.

Čtěte dále a zjistěte způsoby, jak dosáhnout požadované úrovně duševní kondice a zabránit duševnímu úpadku.

Tipy, jak si udržet zdravý mozek

Hrát hry

Výzkumné studie odhalily, že křížovky, sudoku, skládačky a další hry, které vyžadují logické, matematické, slovní a vizuální dovednosti, zvyšují mozkovou sílu. Tyto hry vyžadují širokou škálu kognitivních schopností, které testují váš mozek a zlepšují rychlost zpracování a paměť. Nyní chápete, že je přijatelné, dokonce zdravé, aby dospělí strávili každý den několik minut hraním her.

Meditujte každý den

Výzkumy ukazují, že meditace může změnit strukturu mozku i mozkové funkce. Je známým faktem, že meditace dokáže uvolnit tělo, zpomalit dýchání a snížit stres a úzkost. Možná vás však překvapí, že pravidelná meditace vám může pomoci vyladit paměť a zvýšit schopnost mozku zpracovávat informace. K vytvoření klidného duševního stavu ve vašem těle stačí pět minut denně.

Jíst vyváženou stravu

Správná výživa obsažená ve zdravé stravě má ​​obrovský dopad na zdraví vašeho mozku. Když se budete držet diety, která klade důraz na rostlinné potraviny, celozrnné výrobky, listovou zeleninu, bobule a zdravé tuky, jako je olivový olej, připravujete se na zlepšení duševního zdraví. Zařaďte potraviny na podporu mozku, jako jsou ořechy, protože obsahují omega-3 mastné kyseliny, což jsou „dobré“ tuky, které pomáhají strukturální integritě vašeho mozku. Stejně tak tučné ryby mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Tyto tuky, kromě toho, že podporují strukturu vašeho mozku, pomáhají v kognitivních procesech, jako je paměť a výkonné funkce.

Cvičte pravidelně.

Cvičení má řadu známých výhod a pravidelná fyzická aktivita prospívá i mozku. Ať už si vyberete jakékoli cvičení, bylo prokázáno, že zaměření na zdraví mozku zlepšuje koncentraci, soustředění, paměť a duševní obratnost u lidí všech věkových kategorií. Mnoho studií zjistilo, že u fyzicky aktivních lidí je méně pravděpodobné, že zaznamenají pokles mentálních funkcí a že se u nich méně rozvine Alzheimerova choroba. Tato výhoda pramení ze zvýšeného průtoku krve do mozku během cvičení. Má také tendenci zvětšovat oblasti mozku spojené s pamětí, koordinací, plánováním a řízením úkolů.

Dopřejte si dostatek spánku

Spánek je zásadní pro zdraví vašeho mozku. Nedostatek spánku může mít za následek sníženou pozornost, zhoršenou paměť a změny nálady. Podle některých teorií spánek pomáhá vyčistit abnormální proteiny ve vašem mozku a konsoliduje vzpomínky, zlepšuje vaši celkovou paměť a zdraví mozku. Zaměřte se na sedm až osm hodin nepřerušovaného spánku za noc, abyste svému mozku umožnili efektivněji konsolidovat a ukládat vzpomínky.

Naučte se novou dovednost

Bez ohledu na věk je váš mozek schopen učit se novým dovednostem v každém věku. Učení se jakékoli nové dovednosti může dát impuls vašemu mozku a posílit mozková spojení, protože učení se nové dovednosti zapojuje více oblastí vašeho mozku. Ať už je to učení se hře na nástroj, nové taneční pohyby, nový recept nebo nový jazyk; učení jakéhokoli řemesla nebo dovednosti může stimulovat vaši mysl a vyzvat váš mozek novými způsoby a zároveň přidat něco zábavného a zajímavého do vašeho života.

Závěrečné myšlenky

Zvedání závaží pomáhá posilovat naše svaly, ale posilování našich mentálních „svalů“ pomáhá zlepšit naši paměť, pozornost, rychlost mozku, lidské dovednosti, inteligenci a navigaci.

Základní zdravé návyky, jako je pravidelné cvičení, učení se novým věcem a upřednostňování spánku, zaměření na výživu, mohou výrazně pomoci udržet váš mozek bystrý. Studie prokázaly, že i obyčejná procházka pomáhá zlepšit vaši paměť a kognitivní schopnosti. Mozek totiž, jako každý dobře namazaný stroj, potřebuje ke svému optimálnímu fungování pořádné palivo.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *