Úvod
Lidský mozek je úžasně složitý orgán, který funguje nepřetržitě 24 hodin denně. S přibližně 100 biliony propojení má na starosti kromě jiných kognitivních funkcí, jako je paměť a učení, základní procesy, jako je dýchání, pohyb a regulace teploty.
Náš mozek, stejně jako naše tělo, vyžaduje péči a cvičení po celý život, zejména s přibývajícím věkem. Špatné zdravotní návyky mohou způsobit duševní pomalost, zapomnětlivost a další příznaky neoptimální funkčnosti.
Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro to, abyste si udrželi mozek co nejzdravější po celý život a snížili riziko rozvoje neurodegenerativních onemocnění (jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba) s přibývajícím věkem.
Čtěte dále a zjistěte způsoby, jak dosáhnout požadované úrovně duševní kondice a zabránit duševnímu úpadku.
Tipy, jak si udržet zdravý mozek
Hrát hry
Výzkumné studie odhalily, že křížovky, sudoku, skládačky a další hry, které vyžadují logické, matematické, slovní a vizuální dovednosti, zvyšují mozkovou sílu. Tyto hry vyžadují širokou škálu kognitivních schopností, které testují váš mozek a zlepšují rychlost zpracování a paměť. Nyní chápete, že je přijatelné, dokonce zdravé, aby dospělí strávili každý den několik minut hraním her.
Meditujte každý den
Výzkumy ukazují, že meditace může změnit strukturu mozku i mozkové funkce. Je známým faktem, že meditace dokáže uvolnit tělo, zpomalit dýchání a snížit stres a úzkost. Možná vás však překvapí, že pravidelná meditace vám může pomoci vyladit paměť a zvýšit schopnost mozku zpracovávat informace. K vytvoření klidného duševního stavu ve vašem těle stačí pět minut denně.
Jíst vyváženou stravu
Správná výživa obsažená ve zdravé stravě má obrovský dopad na zdraví vašeho mozku. Když se budete držet diety, která klade důraz na rostlinné potraviny, celozrnné výrobky, listovou zeleninu, bobule a zdravé tuky, jako je olivový olej, připravujete se na zlepšení duševního zdraví. Zařaďte potraviny na podporu mozku, jako jsou ořechy, protože obsahují omega-3 mastné kyseliny, což jsou „dobré“ tuky, které pomáhají strukturální integritě vašeho mozku. Stejně tak tučné ryby mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Tyto tuky, kromě toho, že podporují strukturu vašeho mozku, pomáhají v kognitivních procesech, jako je paměť a výkonné funkce.
Cvičte pravidelně.
Cvičení má řadu známých výhod a pravidelná fyzická aktivita prospívá i mozku. Ať už si vyberete jakékoli cvičení, bylo prokázáno, že zaměření na zdraví mozku zlepšuje koncentraci, soustředění, paměť a duševní obratnost u lidí všech věkových kategorií. Mnoho studií zjistilo, že u fyzicky aktivních lidí je méně pravděpodobné, že zaznamenají pokles mentálních funkcí a že se u nich méně rozvine Alzheimerova choroba. Tato výhoda pramení ze zvýšeného průtoku krve do mozku během cvičení. Má také tendenci zvětšovat oblasti mozku spojené s pamětí, koordinací, plánováním a řízením úkolů.
Dopřejte si dostatek spánku
Spánek je zásadní pro zdraví vašeho mozku. Nedostatek spánku může mít za následek sníženou pozornost, zhoršenou paměť a změny nálady. Podle některých teorií spánek pomáhá vyčistit abnormální proteiny ve vašem mozku a konsoliduje vzpomínky, zlepšuje vaši celkovou paměť a zdraví mozku. Zaměřte se na sedm až osm hodin nepřerušovaného spánku za noc, abyste svému mozku umožnili efektivněji konsolidovat a ukládat vzpomínky.
Naučte se novou dovednost
Bez ohledu na věk je váš mozek schopen učit se novým dovednostem v každém věku. Učení se jakékoli nové dovednosti může dát impuls vašemu mozku a posílit mozková spojení, protože učení se nové dovednosti zapojuje více oblastí vašeho mozku. Ať už je to učení se hře na nástroj, nové taneční pohyby, nový recept nebo nový jazyk; učení jakéhokoli řemesla nebo dovednosti může stimulovat vaši mysl a vyzvat váš mozek novými způsoby a zároveň přidat něco zábavného a zajímavého do vašeho života.
Závěrečné myšlenky
Zvedání závaží pomáhá posilovat naše svaly, ale posilování našich mentálních „svalů“ pomáhá zlepšit naši paměť, pozornost, rychlost mozku, lidské dovednosti, inteligenci a navigaci.
Základní zdravé návyky, jako je pravidelné cvičení, učení se novým věcem a upřednostňování spánku, zaměření na výživu, mohou výrazně pomoci udržet váš mozek bystrý. Studie prokázaly, že i obyčejná procházka pomáhá zlepšit vaši paměť a kognitivní schopnosti. Mozek totiž, jako každý dobře namazaný stroj, potřebuje ke svému optimálnímu fungování pořádné palivo.