Zde je důvod, proč byste nikdy neměli znovu používat kuchyňský olej

Úvod

Olej na vaření je jednou z prvních věcí, kterých si v kuchyni všimnete. Dá se to nazvat záchranným lankem vaší kuchyně, protože bez ní toho moc neuvaříte. V důsledku jeho častého používání v domácnosti se může mnoho lidí rozhodnout olej na vaření znovu ohřát nebo znovu použít.

I když hodláte při vaření použít méně oleje, někdy si nemůžete pomoct a nepoužijete ho výrazně více než obvykle. Zvlášť, když máte hodně smažení pro tu smaženou rybu nebo hranolky.

Po smažení je v pánvi ještě hodně oleje, takže ji přikryjte a schovejte na další jídlo. Znovu použít olej na smažení však nemusí být nejzdravější.

Opětovné použití kuchyňského oleje se děje nejen v domácnostech, ale také v hotelech, restauracích, stáncích u silnic a dalších prodejnách potravin.

Podívejme se na několik škodlivých účinků opětovného použití kuchyňského oleje –

Poškozuje srdce

Výběr bhujias a pakodas na trhu se zdá být tak lákavý, ale nezapomeňte se jim vyhnout, protože většina z nich se vaří ve Vanaspati, aby se uchovaly po delší dobu, a nakonec máme trans-tuky.

Opakované používání stejného oleje zvyšuje počet trans-tuků, což způsobuje kardiovaskulární onemocnění. Jídlo připravené na rozehřátém oleji zvyšuje v těle hladinu LDL neboli špatného cholesterolu, což zvyšuje šanci na infarkt.

Poškození jater při opětovném použití oleje na smažení

Játra jsou životně důležitý orgán v našem těle. Má významný vliv na metabolismus a plní řadu úkolů, včetně detoxikace léků, ukládání glykogenu a syntézy plazmatických proteinů.

Opakovaná konzumace oleje na vaření je pro tělo škodlivá, protože zvyšuje hladinu krevních enzymů, což je známkou poškození jater.

Opětovné použití kuchyňského oleje snižuje imunitu

Příprava jídla pomocí stejného kuchyňského oleje znovu a znovu může také zvýšit volné radikály v těle, což zase způsobuje zánět. Vysoký zánět v těle může snížit vaši imunitu a učinit vás náchylnější k infekcím. Pokud hledáte potraviny na posílení imunity, začněte tím, že nebudete konzumovat jídlo vařené v znovu použitém kuchyňském oleji.

Zvyšuje trans-tuky

Kuchyňské oleje obsahují transmastné kyseliny, které se při zahřívání zvyšují. Trans-tuky jsou horší než nasycené tuky, protože nejen zvyšují hladinu špatného cholesterolu, ale také snižují hladinu dobrého cholesterolu. Trans-tuky obecně zvyšují riziko Parkinsonovy choroby, kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice, rakoviny a různých poruch jater.

Znovu použitý kuchyňský olej má vliv na pokožku

Volné radikály vytvořené zbytky oleje mají dopad na pokožku tím, že urychlují proces stárnutí. Pokud často konzumujete smažená jídla vařená v znovu použitém oleji, vaše pokožka se zotavuje déle.

Závěrečné myšlenky

Existuje několik situací, kdy je stolování venku nevyhnutelné. V takových případech může být užitečné plánování jídla. Jídlo lze donést s sebou. To vám usnadní vyhnout se konzumaci čehokoli, co je pravděpodobně uvařeno v rozehřátém nebo znovu použitém oleji.

Mohlo by být možné bezpečně ohřát olej, přestože to může mít negativní dopad na vaše zdraví. Při prvním použití se však musíte ujistit, že byl olej správně skladován a že jste jej nepřehřáli.

Zabránění hromadění částeček jídla ve znovu použitém odpadu pomůže snížit kontaminaci jídla, protože zbytky jídla způsobí rychlejší zkažení oleje. Před fritováním se vyvarujte ochucení jídla solí, protože to snižuje bod kouře oleje a jakmile olej začne kouřit, je používání nebezpečné.

Kromě toho byste měli absolvovat také preventivní zdravotní prohlídky. Tyto zdravotní prohlídky poskytují kompletní zprávu o vašem zdraví, což vám umožní přijmout nezbytná preventivní opatření ke zlepšení vašeho zdraví a k udržení různých onemocnění na uzdě.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *