Výživové tipy pro hladší menopauzu

Je Světový den menopauzy 18. října, takže považujeme za velmi vhodné napsat článek o způsobech, jakými může výživa pomoci ženám, které dosáhly tohoto významného hormonálního přechodu.

Pocit únavy

Jak ženy začínají svou cestu menopauzou, hladiny estrogenu a progesteronu začínají klesat a jsou dny, kdy hladiny těchto hormonů mohou náhle prudce klesnout. Tyto hormonální poklesy mají tendenci mít dopad na činnost štítné žlázy a metabolismus, což se projevuje únavou, špatnou náladou, apatií a dokonce i depresí. Před menopauzou můžete běžně najít důvod, proč se cítíte unavení – možná jste špatně spali, nebo jste se možná přetáhli v práci nebo ve společnosti. Ale jakmile se dostanete do menopauzy, můžete pociťovat silnou únavu bez jakéhokoli logického vysvětlení, často je to zcela nevysvětlitelné a menopauzální únavu nelze opravit odpočinkem nebo spánkem, což ji činí ještě více frustrující. Buďte si jisti, že jakmile se hladina hormonů vyrovná, tyto epizody únavy mají tendenci pominout.

Kouření, kofein a sacharidy

Existuje spousta výzkumů týkajících se mnoha aspektů menopauzy a zdraví žen a jedním důležitým faktem je, že ženy, které mají tendenci kouřit, pijí hodně kávy a jedí více cukru, mívají častější a intenzivnější návaly horka. Předpokládá se, že tyto stimulanty mají tendenci zvyšovat stresové hormony, jako je adrenalin a kortizol, a narušovat rovnováhu krevního cukru, a to spolu se dny, kdy hladiny hormonů prudce klesají, může způsobit, že tělesný termostat zmeškal měření tělesné teploty a vyvolal návaly horka ve snaze ochladit tělo dolů.

Bylo by moudré vyhnout se kofeinu, sladkým potravinám, škrobovým sacharidům a energetickým nápojům, protože ty mají tendenci poskytnout krátký energetický výboj následovaný výrazným a dlouhodobým energetickým poklesem. Změna stravy tak, aby byla bohatá na komplexní sacharidy a dostatek vlákniny z čerstvého ovoce a zeleniny, pomáhá podporovat rovnováhu krevního cukru a normální stresovou reakci. Pokud vás závažnost a frekvence vašich návalů horka inspiruje k tomu, abyste přestali kouřit, pak existuje spousta technik pro odvykání kouření, podpůrné skupiny, hypnoterapie a dokonce i nikotinové náplasti, které vám mohou pomoci překonat počáteční překážku abstinence od nikotinu.

Silné fytoestrogeny

Obecnou dietní radou pro ženy v období perimenopauzy nebo menopauzy je zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na fytoestrogeny (fenykl, okurka, čočka, vojtěška, slunečnicová semínka, lněná semínka, miso), které pomáhají podporovat hormonální rovnováhu. Předpokládá se, že fytoestrogen nacházející se v těchto potravinách má podobnou chemickou strukturu jako přirozený estrogen, který si tělo vytváří, takže zapadají do míst estrogenových receptorů nacházejících se na buněčných membránách v oblastech těla, kde má estrogen vstup – např. prsa, kosti, děloha, vagína atd. Jakmile jsou zasunuty do receptorových míst, mohou mít účinek na vyrovnávání estrogenu, o kterém se předpokládá, že pomáhá s některými příznaky menopauzy.

Pokud jste však trpěli rakovinou prsu nebo vám byla nedávno diagnostikována rakovina prsu nebo pokud se ve vaší rodině rakovina prsu vyskytla, musíte se těmto potravinám vyhýbat nebo být velmi opatrní, když zvažujete přidávání těchto potravin do svého jídelníčku. Pokud máte rakovinu prsu vnímavou estrogenem nebo typ rakoviny, která je vnímavá k estrogenu, pak by bylo moudré se těmto potravinám úplně vyhnout.

Stres a cvičení

Stres také ovlivňuje menopauzu, takže je důležité najít způsoby, jak si ulehčit – zřídit síť podpory a najít způsoby, jak vyřešit problematické vztahy. Ženy, které jsou fit a aktivní, mívají plynulejší jízdu menopauzou, takže je načase objevit typ cvičení, který vás baví, nebo najít kamaráda, se kterým budete chodit, běhat, jezdit na kole nebo plavat, aby to bylo zábavné a dosažitelné a vědět. vaše limity, abyste se vyhnuli zranění.

Důležité vitamíny B

Během perimenopauzy i menopauzy mnoho žen zažívá dny extrémní únavy a nevysvětlitelné únavy, která se často nedá obnovit odpočinkem a spánkem. To je velmi běžný a známý příznak měnících se hormonálních vzorců spojených s útlumem období a končící plodnou fází života. Existuje spousta různých vitamínů B, ale vědci zjistili, že jsou to konkrétně B1, B2 a B6, které se podílejí na regulaci našeho metabolismu do takové míry, že vitamíny B2 a B6 dokonce pomáhají snižovat únavu a únavu.

Věnování pozornosti dietním zdrojům vitamínů B v období menopauzy by mohlo být velkým přínosem, takže tato skupina vitamínů se nachází především v potravinách, jako je chřest, slunečnicová semínka, fazole eidam, tykev, hrášek, mandle, vejce, houby a zelené listy. zelenina jako špenát. Celozrnné výrobky, luštěniny a čočka jsou také sacharidy, které jsou větší než B, takže výměna bílého chleba, rýže a těstovin za hnědé nebo celozrnné alternativy by měla být na prvním místě vašeho nákupního seznamu. Tyto vitamíny se však v těle neukládají, takže jejich denní přísun je při cestování přes menopauzu velmi důležitý. Doplnění stravy o lipozomální Altrient B-Complex je rozumný způsob, jak dodat tělu extra dávku vitamínů B, které vám pomohou podpořit vaši energii, protože se vaše hormony neustále mění.

Holé kosti

Před menopauzou hladiny estrogenu a progesteronu instruují specializované kostní buňky, aby vyčistily starou kost a nahradily ji novou kostí v neustálém procesu regenerace kostí, který pomáhá udržovat silné pružné kosti. Po menopauze však hladiny hormonů estrogenu a progesteronu prudce klesnou a tento proces regenerace kostí se vážně naruší. Proto mají ženy po menopauze mnohem vyšší riziko zlomenin kostí a osteoporózy, což je onemocnění charakterizované slabými, křehkými kostmi.

Přihlášení do pravidelného cvičení s posilováním je dobrý způsob, jak podpořit posílení kostí a existují určité potraviny, které jsou bohaté na minerály vápník a hořčík, které jsou důležité pro zdraví kostí. Mezi tyto potraviny patří ořechy, semena a zelená listová zelenina, takže nalezení způsobů, jak je začlenit do vaší každodenní stravy, je dobrým krokem vpřed pro zdraví vašich kostí. Vitamin D je v této fázi života ženy skutečným kostním hrdinou, protože přispívá k normálnímu vstřebávání vápníku, podporuje normální hladinu vápníku v krvi a přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Kožní buňky normálně produkují vitamín D, když jsou vystaveny slunečnímu záření, takže pokud procházíte menopauzou nebo jste po menopauze a žijete v části světa, jako je Spojené království, kde je v tomto ročním období málo slunečního světla, pak je to dobrý nápad doplnit si hladinu vitamínu D doplňkem stravy.

Bez ohledu na to, jak závažná je vaše menopauza, existuje spousta tipů na výživu a životní styl, které vám pomohou cítit se více pod kontrolou, a pokud se vaše příznaky stanou tak vážnými, že narušují kvalitu vašeho života, můžete vždy navštívit svého praktického lékaře a promluvit si s ním o něm. bio-identické (přirozenější) formy hormonů, které jsou nyní dostupné na NHS.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *