Výživové tipy, které vám pomohou překonat rodinný stres

Když čelíme stresovým situacím, každý se vyrovnáváme a reagujeme jinak. Někteří členové vaší rodiny mohou mít vyšší toleranci vůči stresu a být schopni normálně fungovat bez ohledu na to, co se kolem nich děje. Někteří příbuzní mohou dokonce prospívat v malém stresu nebo dokonce využívat stres jako motivační nástroj k dosažení věcí. Ostatní členové rodiny mohou mít velmi nízký práh tolerance stresu a i sebemenší tušení stresu může způsobit, že se stanou velmi neklidnými, uzavřenými nebo nepředvídatelnými.

Hlavní spouštěče rodinného stresu

Když rodiče poznají své děti, je snadné odhadnout, které situace nebo okolnosti je pravděpodobně emocionálně podrazí a způsobí, že se rozpletou. Existují zjevné mezníky stresu – problémy ve škole, zkoušky, stěhování, rozvod, péče o staršího příbuzného nebo změna zaměstnání – to vše má dopad na rodinnou dynamiku. Ale často jsme tak zaneprázdněni soustředěním se na velké události, že se nedokážeme vypořádat s každodenními stresy na pozadí, které se právě normalizují, nebo je dokonce přijmeme. Být nešťastný ve své práci, pracovat dlouhé hodiny, mít velké pracovní vytížení, zažít špatné řízení, obtížné pracovní vztahy, nejasná očekávání vaší role nebo nemít slovo v rozhodovacím procesu, to vše jsou stresy související s prací, které se mohou časem nahromadit. . Když se na konci dlouhého pracovního dne vrátíte domů, cítíte se unavení, ohromeni a nedoceněni, může to proniknout do rodinného prostředí.

Finanční starosti, vztahová disharmonie a stres z výchovy malých dětí nebo problémových teenagerů, to vše může způsobit komunikační problémy a bouřlivou domácí krajinu. Když strčíte hlavu do písku, věci se magicky nezlepší! Dejte si za úkol změnit způsob komunikace a položíte odrazový můstek k usedlejšímu domácímu životu. Staňte se osobou, která najde způsob, jak rozptýlit rodinnou hádku místo toho, abyste byli defenzivní nebo reaktivní. Prozkoumejte způsoby, jak najít podporu v práci, nebo předefinujte svou roli, abyste si mohli práci opět užívat a vracet se domů nabití energií a nadšení ze dne, který jste prožili. To může být inspirující energie, která vás obklopuje!

Krátkodobé protažení

Lidské tělo je přirozeně připraveno reagovat na krátkodobý stres spuštěním kaskády fyziologických reakcí, které směrují zdroje do mozku, plic, očí, srdce, nervového systému a svalů. To nám umožňuje přemýšlet a jednat, takže se můžeme rychle vymanévrovat z potenciálně ohrožujících nebo nebezpečných situací. Tato reakce je navržena pro náhlé události a zatímco se tyto životně důležité oblasti těla přeplňují, bývá to na úkor jiných „nečinných“ tělesných zón, jako je trávení a kůže. Tělo také zvyšuje srážecí faktory v krvi, aby pomohlo snížit ztrátu krve, pokud se zraníme. Všechny tyto faktory lze snadno udržet v krátkodobém horizontu a tělo se může účinně zotavit a obnovit rovnováhu, přičemž zanechá jen malé trvalé poškození. Tyto reakce na stres však nejsou navrženy tak, aby byly udržovány donekonečna, a z dlouhodobého hlediska mohou mít tyto přirozené stresové reakce znepokojivé důsledky zejména pro kardiovaskulární a nervový systém.

Dlouhodobý dopad

Současný emocionální, finanční, vztahový, rodičovský nebo pracovní stres, kterému mnozí z nás čelí, se velmi liší od stresu na život a na smrt, který zažívali naši předkové jeskynních lidí. Když se krátkodobý stres změní v dlouhodobý, lidské tělo začne trpět, protože dlouhodobý stres může mít dopad na naše zdraví a pohodu. V průběhu času mohou nadledvinky, štítná žláza, trávicí systém, kůže, srdce a imunitní systém začít pociťovat zátěž a bojovat o optimální fungování. Návaly propadu energie, špatná nálada, bolesti hlavy, časté infekce, kožní problémy, špatný spánek, bolesti svalů a neklidné zažívání jsou jasnými příznaky spojenými s přetrvávajícím stresem. Jak tedy můžete sebe a své děti nejlépe podpořit, když zažíváte fyzické a emocionální účinky stresu? Zdravá strava a životní styl spolu s posilujícím spánkem mohou výrazně přispět k budování odolnosti vůči stresu pro všechny členy rodiny.

Tipy na vyrovnávání stresu a životní styl

Kontrola kofeinu – Zvracení šálků kofeinu může uvést již tak narušenou nervovou soustavu do hyperpohonu, takže budete podráždění a nervózní! V krátkodobém horizontu může kofein prorazit pocity prokrastinace a soustředit se a řídit, aby pomohl prolomit tento seznam úkolů. Kofein a dlouhodobý stres však nejsou v nebesích. Omezte čaj nebo kávu, udržujte své tělo hydratované kokosovou vodou, horkou vodou a citronovými nebo bylinkovými čaji, aby vaše kognitivní funkce zůstaly nastartované, spíše než ochabují.

Komplexní sacharidy – Vytváření udržitelné energie a pozitivní nálady během dne vám může pomoci zůstat o krok napřed před stresem. Vyměňte rafinované sacharidy (bílý chléb, bílá rýže, bílé těstoviny) a sladká jídla, svačiny a nápoje, které mají tendenci poskytnout krátkodobý příval energie následovaný všemohoucím energetickým krachem. Místo toho se zaměřte na komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné výrobky (hnědý chléb, hnědá rýže, celozrnné těstoviny), čočka, luštěniny a čerstvé ovoce a zelenina pro konzistentnější energii po celý den.

Esenciální vitamíny – Dlouhodobé vystavení stresu vede k vyčerpání vitamínů B a také vitamínu C. Může to být způsobeno tím, že na rozdíl od jiných vitamínů se B a C neukládají v těle, takže je nezbytný každodenní přísun a stres může zvýšit potřebu oba tyto vitamíny. Při užívání doplňků stravy je důležité vybrat si kvalitní doplněk stravy poskytující vysoce vstřebatelné zdroje živin. Lipozomální formy určitých živin mohou poskytovat optimalizovanou úroveň absorpce ve srovnání s jinými formami stejných živin.

Ospalé návrhy – Spánek pomáhá obnovit a osvěžit tělo a doplní energetickou nádrž připravenou na nový den fyzické a duševní aktivity. Bez dostatečného spánku se pravděpodobně budete cítit unavení, přetížení a budete mít zhoršené kognitivní funkce a výkon. Když stresový hormon kortizol stoupá příliš vysoko na příliš dlouhou dobu, může to narušit cirkadiánní rytmus a zhoršit spánkové hormony, jako je melatonin, což ztěžuje přirozené usínání. Minerál hořčík pomáhá kompenzovat účinky kortizolu, podporuje relaxaci, zklidňuje mysl a nervový systém a podporuje klidný spánek. Při užívání doplňků stravy je důležité vybrat si kvalitní doplněk stravy poskytující vysoce vstřebatelné zdroje živin. Volba lipozomálně zapouzdřeného hořčíku vám pomůže získat formu hořčíku, která má efektivnější absorpci než standardní doplňky hořčíku.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *