Vysoká pětka pro leden rostlinného původu

Naplňuje vás vyhlídka na nový rok a nové výzvy vzrušením? Jste připraveni vyzkoušet něco, co by mohlo skutečně změnit nejen vaše osobní zdraví, ale i zbytek planety?

Ano – mluvíme o celozrnné rostlinné stravě, o životním stylu, který nabírá na síle po celém světě. Jen ve Spojeném království statistiky ukazují, že třetina populace buď omezuje spotřebu masa, nebo se snaží maso úplně přestat jíst. Jednou z vlivných publikací, které k tomuto globálnímu přechodu přispívají, je kniha Dr. T. Colina Campbella nazvaná Čínská studie. Tato kniha se zabývá otázkami souvisejícími s dopadem chovu zvířat na životní prostředí a zdůrazňuje výhody rostlinné stravy. Pokud je tedy vaše budoucí zdraví téma, které je vašemu srdci blízké, pojďme si promluvit o tom, jak by tento způsob stravování mohl mít dokonalý smysl pro vás i pro planetu.

Evoluční perspektiva

Přestože je lidské střevo schopné trávit rostlinnou i živočišnou potravu, existuje několik klíčových faktorů lidské fyziologie, které naznačují, že jsme se vyvinuli k trávení převážně rostlinné potravy:

  • Máme 20 stoličkových zubů a 8 předních řezáků, které jsou ideální pro drcení, drcení a kousání do rostlinné potravy
  • Máme jen 4 špičáky – užitečné pro konzumaci masa
  • Naše čelisti se kývají jak vertikálně, aby trhaly potravu, tak laterálně, aby se drtily, zatímco čelisti savců, kteří se živí výhradně masem, se kývají pouze vertikálně.
  • Dlouhá délka lidského střeva podporuje naši preferenci rostlinných potravin; býložravci mají délku střev srovnatelnou s člověkem, zatímco masožravci mají typicky krátké střevo
  • Šimpanzi, kteří jsou nejblíže člověku žijícími, jedí hlavně ovoce a zeleninu; pouze 1-3 % jejich stravy je živočišného původu.(11)

Co je špatného na mase?

Maso, které dnes najdete ve svém supermarketu, se zcela liší od masa, které jedli lovci a sběrači před tisíci lety. Domácí maso má dnes mnohem vyšší obsah tuku než divoká zvířata a druh tuku je také odlišný.

Domácí hovězí maso obsahuje především nasycené tuky a pouze stopová množství omega-3 mastných kyselin. Naproti tomu divoké maso obsahuje více než pětkrát více polynenasycených tuků na gram a zdravější hladiny omega 3.(3) Tyto prospěšné omega tuky poskytují živiny, které pomáhají podporovat rovnováhu cholesterolu a chránit a udržovat tělesné buňky, čímž pomáhají snižovat rizikové faktory spojené s mrtvicí a srdečními chorobami.(4)

Jako zdroj bílkovin nám maso nedělá nic dobrého. Ačkoli jsou bílkoviny nezbytné, většina lidí jí příliš mnoho – problém je v tom, že podporuje onemocnění. Studie ukazují, že konzumenti masa mají výrazně vyšší riziko vysokého krevního tlaku, nerovnováhy krevních lipidů, vysokého BMI a zvýšeného poměru pasu k bokům, což jsou faktory, které mohou vést k onemocnění srdce.(1)

A co víc, důkazy naznačují, že lidé středního věku, kteří konzumují stravu bohatou na živočišné bílkoviny, mají čtyřikrát vyšší riziko úmrtí na rakovinu. Specifické typy rakoviny, jako je rakovina slinivky, tlustého střeva a prostaty, jsou spojovány s konzumací červeného masa a rakovina žaludku je spojena s konzumací příliš velkého množství zpracovaného masa. (2, 8, 9)

Silná souvislost mezi zpracovaným masem a rakovinou přiměla Světovou zdravotnickou organizaci klasifikovat zpracované maso jako karcinogen skupiny 1.

Šetří životní prostředí

Živočišné zemědělství zabírá většinu půdy na celém světě, ale dodává pouze 18 % kalorií a 37 % bílkovin do potravinového systému pro globální spotřebu.(9) A co víc, 65 % půdy využívané k chovu a pěstování krmiva pro hospodářská zvířata bylo na úkor původních lesů a pastvin.(6)

Ve Spojeném království se odborníci domnívají, že přepracování zemědělských systémů pro pěstování potravinářských plodin přímo pro lidskou spotřebu umožňuje vyšší produkci zdravějších potravin bohatých na živiny, jako je zelenina, ořechy, luštěniny, ovoce a celozrnné výrobky, a může také přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. o 70 % a snížit plochu půdy potřebnou k produkci potravin o 76 %. Kromě toho by přechod od živočišné k rostlinné výrobě potravin mohl ve skutečnosti zvýšit dostupnost bílkovin.(6)

Toto je pouze výčet mnoha faktorů, které přispívají ke globálnímu oteplování a snižování našeho přirozeného prostředí, ale přesto je důležitý.

Zdravotní přínosy rostlinného stravování

Drtivé důkazy naznačují, že lidé jsou vhodnější pro celozrnnou rostlinnou výživu.(8) Zdá se, že odklon od převážně rostlinné stravy je hlavním faktorem ve vývoji mnoha chronických onemocnění.

Bylo prokázáno, že strava bohatá na zeleninu a ovoce snižuje některé rizikové faktory spojené se srdečními chorobami, cukrovkou 2. typu, zažívacími problémy a různými druhy rakoviny a také podporuje rovnováhu krevního cukru. A co víc, celozrnné produkty nabízejí kompletní balíček výhod, na rozdíl od rafinovaných obilovin, z nichž byla během zpracování odstraněna většina cenných živin. Studie naznačují, že celozrnné výrobky mohou výrazně snížit hladinu cholesterolu a inzulínu.(5)

Podle čínské studie (2005), která zkoumala 6 500 dospělých v 65 různých regionech po celé Číně, aby sledovala souvislosti mezi spotřebou živočišných produktů a chronickými nemocemi; konzistentnost výsledků vedla k jednomu závěru – čím blíže se lidé přiblížili výhradně rostlinné stravě, tím nižší bylo riziko chronických onemocnění.(3)

Jak vypadá rostlinná strava?

Jíst rostlinnou stravu je docela jednoduché a navzdory obecně rozšířeným názorům nejsou bílkoviny z masa nezbytné. Důležité je jíst širokou a pestrou škálu ovoce a zeleniny a také různé zdroje rostlinných bílkovin, abyste zajistili správnou rovnováhu všech esenciálních aminokyselin, které vaše tělo potřebuje.

Rostlinné potraviny, které obsahují vysoké množství bílkovin, zahrnují: fazole, quinoa, čočka, cizrna, ořechy, semena, hnědá rýže a tofu.

Typické rostlinné menu může zahrnovat:

  • Snídaně – müsli, čerstvé jahody, mandlové mléko
  • Oběd – brambory ve slupce a pečené fazole
  • Večeře – restujte zeleninu a tofu s rýží

Kdy doplnit a proč

Pokud se plánujete úplně vzdát živočišných potravin, existují dvě živiny, které budete mít problém získat pouze ze své stravy, vitamín B12 a vitamín D.

  • Vitamín D – Bezmasá strava obsahuje málo, pokud vůbec nějaký, vitaminu D bez denního vystavení slunci, obohaceným potravinám a některým houbám. Suplementace je dobrý krok zejména v zimních měsících.
  • Vitamín B12 – Nedostatek této klíčové živiny je častější u starších lidí a přísných veganů. Pokud jste to vy, bylo by moudré užívat vitamín B komplex. Altrient B Liposomal B Complex obsahuje velmi důležitý vitamín B12 v chytrém aplikačním systému, který zajišťuje rychlou a maximální absorpci.

Pokud nejste připraveni skočit rovnou do toho, proč alespoň nezkusit rostlinný leden? Veďte si deník a zaznamenávejte si náladu, hladinu energie, kvalitu spánku a váhu. Výsledky vás mohou překvapit a zapůsobit, čímž připravíte cestu pro flexibilnější přístup k výživě. Určitě nebudete sami, někteří z předních britských šéfkuchařů, včetně Hugha Fearnley-Whittingstalla, přijali koncept, že méně je více, pokud jde o masné výrobky.

Hugh říká: „Jsem přesvědčen, že musíme jíst mnohem méně masa, ryb a mléčných výrobků pro dobro planety, pro dobré životní podmínky hospodářských zvířat a pro naše zdraví. Rostliny by měly být v popředí našeho jídelníčku.“(10)

On a mnoho dalších odborníků na potraviny a výživu jsou přesvědčeni, že je to cesta vpřed k lepší planetě a lepšímu zdraví.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *