Víte, jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše duševní zdraví?

Úvod

Pokud jste se někdy v noci zmítali, už víte, jak se budete následující den cítit: vyčerpaní, podráždění a nesynchronizovaní. Ale spát méně než 7 až 9 hodin každou noc, jak se doporučuje, má více negativních účinků než jen to, že se budete cítit letargicky a nevrle.

Souvislost mezi spánkem a duševním zdravím je podle výzkumů komplikovaná. Zatímco o mnoha psychiatrických poruchách je již dlouho známo, že mají spánkovou deprivaci jako vedlejší účinek, novější teorie tvrdí, že samotná spánková deprivace může přispívat k rozvoji a zhoršení různých problémů duševního zdraví.

Studie také ukázaly, že i malá ztráta spánku může silně ovlivnit náladu.

Kvůli tomuto kruhovému vztahu mezi vašimi spánkovými vzory a vaším duševním stavem je důležité vědět, jak je spánek důležitý a jak vám jeho nedostatek může způsobit následující problémy:

Mozková mlha

Pro optimální výkon potřebuje náš mozek spánek. Mozková mlha, která se často cítí jako dezorientace nebo potíže se soustředěním, může být důsledkem nedostatku spánku.

Podle výzkumu, pokud je vaše mozková mlha způsobena nedostatečným spánkem nebo nedostatkem vitamínů, pravděpodobně zmizí, jakmile budete mít dostatek spánku nebo když budete užívat doplňky k uspokojení vašich potřeb vitamínů.

Změny nálady

Nedostatek spánku může ovlivnit to, jak se cítíte, včetně toho, že budete podrážděnější. Člověk může zažít pocity úzkosti a deprese v důsledku ztráty spánku.

Podle výzkumu může příliš málo spánku způsobit, že lidé budou více naštvaní a agresivní. Je to proto, že mozek nemůže normálně fungovat, když má nedostatek spánku, což mu brání řídit reakci amygdaly (emocionální centrum mozku).

Váš imunitní systém vytváří během spánku protilátky a cytokiny, což jsou ochranné molekuly bojující proti infekci. Tyto sloučeniny vám pomohou bojovat proti vnějším útočníkům, jako jsou viry a bakterie.

Některé cytokiny mohou také podporovat spánek, což zvyšuje účinnost vašeho imunitního systému při ochraně vašeho těla před nemocemi.

Nedostatek spánku brání posílení imunitního systému. Nedostatek spánku může také ovlivnit schopnost vašeho těla bránit se vetřelcům a také to, jak rychle se zotavíte z nemocí.

Vaše šance na rozvoj chronických onemocnění včetně diabetes mellitus a srdečních onemocnění se zvyšují v důsledku dlouhodobé ztráty spánku.

Nedostatek spánku je spolu s přejídáním a necvičením dalším rizikovým faktorem pro přibírání. Leptin a ghrelin, dva hormony, které regulují pocity chuti k jídlu a plnosti, jsou ovlivněny spánkem.

Leptin naznačuje vašemu mozku, že jste měli dostatek jídla. Bez dostatečného spánku váš mozek produkuje méně leptinu a více hormonu ghrelinu stimulujícího chuť k jídlu. Změna těchto hormonů může vést k pozdnímu nočnímu přejídání nebo půlnočnímu žvýkání.

Mezi další techniky pro obnovení pravidelného spánkového plánu patří

  • Omezení denního spánku.
  • Vyhněte se kávě po obědě nebo alespoň několik hodin před spaním.
  • Dodržujte svůj plán před spaním o víkendech a během prázdnin, choďte spát každou noc ve stejnou dobu a vstávejte každé ráno ve stejnou dobu.
  • Vyhněte se těžkým jídlům několik hodin před spaním, věnujte hodinu před spaním relaxačním aktivitám, jako je čtení, meditace nebo koupel.
  • Vyhněte se používání elektroniky těsně před spaním. Cvičte pravidelně, ale ne pozdě večer nebo těsně před spaním.
  • Snížit spotřebu alkoholu.

Závěrečné myšlenky

I když lepší spánek není zázrakem nebo rychlým řešením problémů s duševním zdravím, může být důležitou součástí kompletního terapeutického plánu. Kvůli spojení mezi spánkem a duševním zdravím se odborníci domnívají, že objevování technik ke zlepšení spánku může být přínosem pro různé nemoci.

Kromě toho byste měli absolvovat také preventivní zdravotní prohlídky. Tyto zdravotní prohlídky poskytují kompletní zprávu o vašem zdraví, což vám umožní přijmout nezbytná preventivní opatření ke zlepšení vašeho zdraví a k udržení různých onemocnění na uzdě.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *