Vitamin D3: Výhody dostatku

Sluneční záření vitamín D3 je prospěšné pro celé vaše tělo. Pomáhá vašemu tělu absorbovat vápník a fosfor, což udržuje vaše kosti silné. Tato látka přispívá ke zdraví imunitního systému, k náladě, srdci a dokonce i k hubnutí. Když je vaše pokožka vystavena slunečnímu záření, vaše pokožka produkuje vitamín D3.

Co to je

Kromě doplňků stravy a obohacených potravin lze vitamín D nalézt v rostlinách ve formě vitamínu D2 (ergokalciferol). U zvířat se nachází molekula vitamínu D3 (cholekalciferol). Přestože jsou podobné, mezi těmito dvěma typy existují některé důležité rozdíly. Aby se v těle staly aktivní, oba jsou chemicky zpracovávány játry a ledvinami, i když různé enzymy aktivují každou formu.

Aktivní forma vitaminu D se váže na buňky v těle a pomáhá jim kontrolovat vstřebávání vápníku a fosfátu z potravy. Přestože D2 a D3 procházejí stejným procesem, D3 je v něm efektivnější a vydrží déle.

Navíc je známo, že vitamín D3 zvyšuje sérové ​​hladiny vitamínu D účinněji než vitamín D2. Vzhledem k tomu, že vitamín D3 zabírá méně místa a je více žádoucí, získává více pozornosti a více místa v obchodech.

Používání opalovacího krému, malé nebo žádné vystavování se slunci, tmavší pigmentace kůže a/nebo pravidelné používání opalovacího krému vám může bránit v získání dostatečného množství vitamínu D. Některým lidem mohou být doplňky prospěšné, protože málo jídla obsahuje tuto živinu přirozeně.

Výhody zdraví

S vitamínem D3 je spojeno mnoho zdravotních výhod. Mezi výhody tohoto doplňku patří posílení kostí a svalů, posílení imunity, zlepšení nálady a podpora hubnutí.

Kosti

Svaly i kosti těží z vitaminu D. Zvyšuje se tím vstřebávání vápníku v tenkém střevě. Bez dostatku vitaminu D vaše tělo odstraní vápník z kostí. V důsledku toho jsou kosti slabé a křehké, což může vést k osteoporóze a zlomeninám.

Vitamin D podle výzkumu zvyšuje pevnost kostí a redukuje zlomeniny. Také vysoké hladiny vitaminu D3 ve stravě mohou přispívat k růstu kostní hmoty u dospělých, a tím snižovat riziko osteoporózy.4

Imunita

Výzkum naznačuje, že vitamín D může snížit riziko akutních respiračních infekcí a zápalu plic.

Zvýšení rizika závažných onemocnění a infekcí může být spojeno s nedostatkem vitaminu D během pandemie COVID-19. Je třeba udělat ještě více práce, abychom zjistili, jakou roli tento vitamín může nebo nemusí hrát v boji proti koronaviru, který způsobil pandemii.

Nálada

Nedostatek vitaminu D podle studií často doprovází klinickou depresi. I když není jasné, zda je nedostatek příčinou deprese, nebo zda deprese způsobuje nedostatek změnou chování (např. strava, čas venku).

Bylo prokázáno, že vitamín D je prospěšný pro mozek a výzkumníci naznačili mechanismus účinku, který vysvětluje, jak může nedostatek vést k depresi. Dále zjistili, že hladina vitaminu D je spojena s úlevou od symptomů. K určení, zda může být vitamin D prospěšný jako součást programu léčby deprese, jsou však zapotřebí větší, dobře navržené studie.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *