Úvod do antioxidantů – jak fungují?

Četli jste o antioxidantech v bezpočtu novinových článků, blogů a zdravotních časopisů – ale opravdu rozumíte tomu, co je antioxidant? Podle nedávné studie společnosti MonaVie zabývající se nutričními produkty nedokáže 92 % Američanů přesně popsat, co je antioxidant.

Antioxidanty a volné radikály – jak to funguje

Antioxidant je minerál, vitamín nebo jiné živiny, které mohou chránit a opravovat buňky ve vašem těle před poškozením způsobeným volnými radikály. Zatímco kyslík je životně důležitý pro život, je to také velmi vysoce reaktivní atom, který se zformuje do potenciálně škodlivé molekuly nazývané volný radikál. Volný radikál je výsledkem mnoha faktorů, včetně chemikálií, nezdravé stravy, tabákového kouře nebo znečištění. Tyto molekuly obsahují nepárový elektron, který je nestabilní, takže se natahují a berou elektron z jiných látek, aby se vyrovnaly.

Jedná se o oxidační proces, který je podobný tomu, co se stane, když kov začne rezavět, oloupaná jablka zhnědnou nebo oleje žluknou. Jak stárneme, naše buňky, které jsou poškozené oxidací, se začínají hromadit.

Tento oxidační proces může způsobit poškození zdravých buněk těla, což může nakonec vést k onemocnění a poruchám. Poškození buněk způsobené volnými radikály může být hlavním přispěvatelem k onemocněním, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Může také způsobit pokles vašeho imunitního systému a snížení funkce mozku.

Antioxidanty pomáhají přirozeně regulovat tvorbu volných radikálů. Jsou schopny deaktivovat nebo stabilizovat volné radikály dříve, než napadnou buňky. Lidské tělo obsahuje několik přirozených antioxidačních mechanismů, ale je také důležité jíst zdravou stravu, aby byla zajištěna vysoká hladina antioxidantů v těle.

Mezi antioxidanty patří vitamín C, beta-karoten, vitamín E, zinek a selen. Tyto živiny se přirozeně nacházejí v řadě potravin. Například vitamín C se přirozeně vyskytuje v grapefruitu, medovici, pomeranči, kapustě, nektarinkách a papáji. Zinek se vyskytuje v ořeších, fazolích, ústřicích a červeném mase.

Jaké výhody mají antioxidanty?

Antioxidanty mají pro lidský organismus spoustu fantastických výhod. Mnoho studií se domnívá, že pomáhají snižovat riziko některých druhů rakoviny a srdečních onemocnění, ačkoli tyto studie nejsou 100% průkazné. Bylo také prokázáno, že vitamín C, vitamín E, beta-karoten a zinek snižují riziko očních onemocnění souvisejících s věkem.

Se správnými doplňky antioxidantů, zejména velmi silného vitamínu C, můžete pomoci snížit volné radikály ve vašem těle a pomoci si udržet se zdravější a mladistvější co nejdéle.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *