Sezóna hořčičných zelených – 6 výhod hořčičných zelených!

Úvod

Zima je obdobím zeleně!

Zahrnutí má několik velkých zdravotních výhod hořčičné zelené ve vaší stravě. Všichni známe hořčičná semínka. Svěží zelené rostliny, které tato semena nesou, jsou však také prospěšné vašemu zdraví.

Rostlina Brassica juncea, která dává štiplavá semena, která se zpracovávají na hořčici, oblíbené koření, je zdrojem hořčičných listů. Zelení mají chuť, která je podobná hořčici, tj. štiplavá, kořeněná a pepřová.

Díky svému aromatickému doplňku do kari, polévek a čočkových jídel je hořčice v Indii základní potravinou po nespočet let. Většina zeleniny z čeledi orientální zeleniny, včetně hořčice, je přizpůsobivá a má řadu zdravotních výhod. Existuje několik jídel, která tyto listy vyžadují. Zimní jídla jako Sarson ka saag a Sarson ka paratha jsou v zimě velmi oblíbená.

Pojďme si přečíst o nutričních faktech a výhodách zelené hořčice.

Fakta o výživě hořčičné zeleniny

Podle ministerstva zemědělství USA obsahuje jeden šálek (56 g) nasekané zelené hořčice-

 • Kalorie: 15,1 kcal
 • Bílkoviny: 1,6 g
 • Tuk: 0,235 g
 • Uhlohydrát: 2,62 g
 • Vláknina: 1,79 g
 • Vápník: 64,4 mg
 • Železo: 0,918 mg
 • Draslík: 215 mg
 • Sodík: 11,2 mg
 • Vitamín C: 39,2 mg
 • Vitamín A: 84,6 mg
 • Vitamín K: 144 mg

Zelená hořčice také obsahuje vitamín E, folát, měď, zinek a selen ve stopových množstvích.

6 výhod hořčice zelené

Podporuje zdraví kostí

Vitamin K a vápník, které jsou zásadní pro zdraví kostí, jsou v hořčičné zelenině bohaté. Vitamínem rozpustným v tucích, který snižuje riziko osteoporózy a zlomenin, je vitamín K. Navíc špatná hustota kostních minerálů a zlomeniny kyčle jsou spojeny s nedostatkem vitamínu K (BMD). Vysoké dávky suplementace vitaminem K snižují riziko zlomenin u žen po menopauze. Kromě toho se doporučuje zkonzumovat jeden šálek vařené zelené hořčice s vysokým obsahem vápníku, aby se udržely silné kosti.

Potenciální posilovač imunity

Hořčičné zelené jsou potenciálním posilovačem imunity. Je to proto, že jsou bohaté na vitamín C, živinu, kterou imunitní systém potřebuje, aby správně fungoval. Výzkumy naznačují, že strava s nízkým obsahem vitamínu C může poškodit imunitní systém a zvýšit riziko onemocnění.

Zelená hořčice navíc obsahuje vitamín A, který podporuje silnější imunitní systém. Toho je dosaženo zvýšením rozptylu a množení T buněk, což je druh bílých krvinek, které přispívají k obraně proti infekci.

Pomáhá zlepšovat zdraví srdce

Všichni víme, že zelená listová zelenina snižuje váš cholesterol. Hořčičné zelené mají schopnost vázat žlučové šťávy, což snižuje špatný cholesterol a snižuje riziko srdečních onemocnění.

Ale jak může vazba žlučové šťávy pomoci při snižování cholesterolu? V játrech se z cholesterolu vyrábí žlučové šťávy. V důsledku toho může konzumace jídel s vysokým obsahem cholesterolu způsobit, že vaše tělo ztratí schopnost přeměnit tento cholesterol na žlučové kyseliny. Na druhou stranu zelená zelenina zvyšuje produkci žlučových kyselin (které pak játra přeměňují více cholesterolu), čímž snižuje celkovou hladinu cholesterolu ve vašem těle.

Hořčičné zelené jsou dobré pro zdraví očí

Dva antioxidanty přítomné v zelené hořčici, lutein a zeaxanthin, pomáhají zlepšovat zdraví očí. Nejčastější příčina slepoty na světě, věkem podmíněná makulární degenerace, může být podle výzkumu zažehnána konzumací potravin s vysokým obsahem zeaxantinu a luteinu. Tyto dvě látky specificky pomáhají při prevenci oxidačního poškození sítnice.

Nabitý antioxidanty

Antioxidanty jsou sloučeniny nacházející se v rostlinách, které chrání před oxidačním stresem způsobeným nadbytkem volných radikálů. Volné radikály jsou extrémně agresivní látky, které mohou poškodit vaše buňky. Podle studií mohou volné radikály časem způsobit vážná chronická onemocnění včetně Alzheimerovy choroby, rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění.

Flavonoidy, lutein a vitamín C patří mezi silné antioxidanty, které se nacházejí v zelené hořčici. Tyto antioxidanty pomáhají při prevenci mnoha chronických onemocnění a v boji proti poškození volnými radikály.

Bohaté na vitamín K

Jak syrové, tak vařené zelené hořčice jsou fantastickým zdrojem vitamínu K. Funkce vitamínu K při prevenci srážení krve je dobře zavedená. Navíc se ukázalo, že je vynikající pro kosti a srdce.

Nedostatek vitaminu K je spojen s vyšším rizikem osteoporózy, poruchy vyznačující se oslabením kostí a vyšším rizikem zlomenin a kardiovaskulárních onemocnění. Současný výzkum navíc podporuje hodnotu vitaminu K při udržování zdraví mozku. Nedostatek vitamínu K může zvýšit riziko demence, Alzheimerovy choroby a kognitivního poklesu.

Závěrečné myšlenky

Vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje pro optimální zdraví, jsou bohaté na zelené hořčice. Například vitamín C je pro vaše tělo zásadní, protože podporuje imunologické funkce. Vařené zelené hořčice navíc mohou poskytnout všechny vaše denní potřeby vitamínu A.

Navíc tento vitamín podporuje řadu fyziologických funkcí, jako je činnost srdce, ledvin a plic. Zelená hořčice je bohatá na antioxidanty, vitamíny a živiny a nabízí řadu zdravotních výhod. Existuje mnoho způsobů, jak začlenit hořčičnou zeleninu do vaší stravy, včetně salátu, polévky, šťávy a nálevu.

Často kladené otázky (FAQ)

Jsou hořčičné listy dobré na hubnutí?

Zelená hořčice je bohatá na vlákninu, která usnadňuje hubnutí tím, že se po konzumaci budete cítit déle sytí.

Jsou zelené hořčice superpotravina?

Zelenou hořčici lze díky svým nutričním vlastnostem považovat za jednu ze superpotravin.

Kdo by neměl jíst zelenou hořčici?

Zelená hořčice obsahuje oxaláty, které mohou u některých jedinců zvýšit riziko ledvinových kamenů, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. Pokud jste náchylní k ledvinovým kamenům oxalátového typu, měli byste omezit konzumaci zelené hořčice.

Jsou listy hořčice dobré na vysoký krevní tlak?

Zelená hořčice má velmi nízký obsah sodíku. Diety s nízkým obsahem sodíku mohou snížit riziko vysokého krevního tlaku.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *