respirační syncytiální virus (RSV); Příčiny, příznaky a léčba

Úvod

Respirační syncytiální virus (RSV) je běžný respirační virus, který způsobuje mírné příznaky podobné nachlazení. Jde o vysoce nakažlivou a sezónní plicní infekci, která se často vyskytuje u dětí, ale může postihnout i dospělé.

Většinou je stav mírný, ale pokud není včas léčen, může vést k závažné infekci vedoucí k zápalu plic a bronchiolitidě. Nejčastějším způsobem, jak zabránit šíření infekce, je dodržování správné hygieny.

Tento respirační virus se zaměřuje hlavně na plíce, zejména malé vzduchové cesty, tj. bronchioly. Patří mezi časté příčiny dětských nemocí. U dětí je postihuje většinou do dvou let věku.

Řada zdravých dětí a dospělých, kteří dostanou infekci RSV, pociťuje mírné příznaky, které mohou být vyřešeny přibližně za týden.

U předčasně narozených dětí, dětí mladších 6 měsíců, lidí starších 65 let a osob s oslabeným imunitním systémem se však může vyskytnout závažnější forma infekce vedoucí k chronickému onemocnění plic a vrozeným srdečním onemocněním.

Čtěte také: Potraviny a nápoje, které vám pomohou detoxikovat plíce

Jak se šíří infekce respiračním syncyciálním virem (RSV)?

Protože se jedná o nakažlivý respirační virus, šíří se úzkým kontaktem s osobou, která má infekci. Když infikovaná osoba kýchá nebo kašle, virus se dostane do vzduchu a může se dostat do těla jiné osoby přes oči, ústa a nos.

Virus může zůstat aktivní i na tvrdých površích, jako jsou stoly, kliky, židle nebo pulty. Kdykoli se člověk dotkne infikovaných předmětů a poté se dotkne jeho obličeje nebo úst, virus vstoupí do těla a rozšíří infekci.

Jak dlouho trvá, než se příznaky projeví?

Po expozici RSV trvá přibližně dva až osm dní, než se na těle projeví příznaky viru. Infekce obvykle trvá tři až sedm dní.

Celkově se infikované děti nebo jednotlivci mohou plně zotavit z infekce přibližně za jeden až dva týdny, pokud má stav mírné příznaky.

Rizikové faktory pro infekci respiračním syncyciálním virem (RSV).

Předčasně narozené děti

Děti mladší 6 let

Kojenci s vrozenými onemocněními plic a srdce

Děti a dospělí s oslabeným imunitním systémem

Děti, které mají potíže s polykáním nebo nejsou schopny odstranit hlen

Lidé starší 65 let

Dospělí s astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a městnavým srdečním selháním

Je infekce respiračním syncyciálním virem (RSV) sezónní?

Respirační syncyciální virová infekce je sezónní onemocnění, jako je virus chřipky, který způsobuje chřipku. Ve většině oblastí virus šíří infekci od pozdního podzimu do časného jara.

Čtěte také: Tipy, jak chránit plíce

Příznaky infekce respiračním syncyciálním virem (RSV).

Horečka

Kýchání

Rýma

Kašel

Sípání

Neklid nebo podráždění

Ztráta chuti k jídlu

Změny v dechovém vzoru

Sedavý životní styl

Obtížné polykání

Rozšíření nosních dírek s každým nádechem

Modrá nebo šedá barva na rtech, ústech a nehtech

Zácpa

Mírná bolest hlavy

Bolest krku

Únava

Jak se diagnostikuje infekce respiračním syncyciálním virem (RSV)?

Zdravotníci diagnostikují infekci RSV přezkoumáním anamnézy a aktuálního zdravotního stavu dítěte nebo dospělého. Lékař vyšetřuje pacienty poslechem plic stetoskopem, navíc kontroluje hladinu kyslíku přístrojem zvaným pulzní oxymetr.

Kromě toho několik diagnostických testů doporučených lékařem zahrnuje:

Stěrový test

Krevní test

Test moči

rentgenové snímky

Počítačová tomografie (CT).

Jak se léčí infekce respiračním syncyciálním virem (RSV)?

Pokud je infekce respiračním syncyciálním virem (RSV) mírná, může se zotavit během jednoho až dvou týdnů a nevyžaduje žádný léčebný režim, protože je podobná běžnému nachlazení.

Závažná infekce respiračním syncyciálním virem (RSV) však vyžaduje okamžitou léčbu nebo může dokonce vyžadovat nouzovou léčbu, pokud máte příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, závažná infekce (pneumonie a bronchiolitida) a oslabený imunitní systém.

Pokud máte závažnou infekci RSV, lékař by vám doporučil následující:

Získávání kyslíku pomocí masky, nosních hrotů nebo pomocí dýchacího přístroje či ventilátoru.

Dostat tekutiny do těla intravenózně.

Odstraňování hlenu z dýchacích cest tenkou hadičkou, která jde do plic a čistí je.

Užívání antivirových léků, které pomáhají tělu bojovat s virem.

Jak mohu zabránit infekci respiračním syncyciálním virem (RSV)?

Infekci respiračním syncyciálním virem (RSV) lze předejít dodržováním dobré hygieny zahrnující:

Při kašli si zakryjte ústa papírovým kapesníčkem nebo látkou místo rukou.

Často si myjte ruce mýdlem a vodou.

Vyhněte se kontaktu s nakaženými lidmi.

Nedotýkejte se infikovaných povrchů.

Pravidelně si čistěte a dezinfikujte ruce, tvrdé povrchy, předměty a dokonce i hračky.

Pokud je dítě vystaveno vysokému riziku rozvoje závažné infekce RSV, snažte se omezit jeho čas v sociálním prostředí během sezóny infekce respiračním syncyciálním virem (RSV).

Závěrečné myšlenky

RSV může být děsivou nemocí pro nové rodiče, kteří mají malé děti. Pokud vaše dítě onemocní a vykazuje příznaky RSV, zejména pokud je mladší 6 měsíců, kontaktujte svého lékaře nebo jděte na pohotovost.

I když má vaše dítě mírnou infekci, je důležité poradit se se svým lékařem, abyste se ujistili, že jeho příznaky nejsou vážné. Během sezóny RSV se vyhněte velkým shromážděním nebo událostem, kde by se mohly rychle šířit nakažlivé infekce.

Časté mytí rukou, naléhání na lidi kolem vašeho dítěte, aby si umyli ruce, a čištění a dezinfekce běžně se dotýkajících povrchů, předmětů a hraček může pomoci zabránit šíření infekce RSV.

Často kladené otázky (FAQ)

Q1. Jaké jsou první příznaky infekce RSV?

Ans. Podobně jako běžné nachlazení, kašel, kýchání, rýma, horečka a ztráta chuti k jídlu jsou některé z nejčastějších časných příznaků nástupu příznaků infekce respiračním syncyciálním virem (RSV).

Q2. Jak se dostanete k virové infekci RSV?

Ans. Člověk, který je nakažený, kašle nebo kýchá.
Když kašlete nebo kýcháte, kapičky viru se dostanou do vašich očí, nosu nebo úst.
Máte přímý kontakt s virem, podobně jako když líbáte tvář dítěte infikovaného RSV.

Q3. Co se stane, když dospělí dostanou infekci RSV?

Ans. Kašel, bolest v krku, kongesce, rýma, bolest hlavy, nízké horečky a vyčerpání jsou běžné příznaky. Závažnější příznaky se mohou pohybovat od příznaků podobných chřipce se závažnějším kašlem a sípáním až po zápal plic, neschopnost samostatně dýchat a dokonce i smrt.

Q4. Je RSV podobný COVID-19?

Ans. Chřipka, COVID-19 a respirační syncyciální virus (RSV) jsou vysoce nakažlivá respirační onemocnění způsobená viry: chřipka způsobená virem chřipky, COVID-19 virem SARS-CoV-2 a RSV respiračním syncyciálním virem. Člověk může být infikován mnoha viry současně.

Q5. Šíří se RSV z líbání?

Ans. Kontakt s infikovanými respiračními kapénkami přenáší RSV. Může se přenášet líbáním, sdílením nápojů nebo předáváním věcí z úst do úst. Mytí rukou, zakrývání kašle a kýchání a vyhýbání se kontaktu při nemoci pomůže omezit šíření a ochránit naše nejmladší členy rodiny.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *