Průvodce těhotenskou jógou – 5 účinných jógových pozic pro těhotenství

Úvod

Jóga je tradiční druh cvičení pro starší věk, který nejen zvyšuje výdrž a vytrvalost, ale také zlepšuje kvalitu života obecně. Ásany začleněné do jógy jsou navrženy tak, aby podporovaly relaxaci a klid, stejně jako duševní a fyzické zdraví.

Nejkrásnějším a nejradostnějším obdobím v životě ženy je její těhotenství a pro zdravé těhotenství je jóga nutností. Ale pro většinu žen, které zažívají devět měsíců hormonálních změn, změn nálad, snášející se nevolnosti, vyčerpání, problémů s dýcháním a neschopných křečí v nohách, je jóga zázrak. Jógové ásany nabízejí duchovní a přirozenou cestu ke zdravému tělu a klidné mysli, díky čemuž je cvičení a udržování aktivity vysoce nezbytné i během těhotenství pro zklidnění těla a prevenci obtíží.

Nastávající maminka může mít velký užitek z různých jógových ásan, protože pomáhají udržovat hustotu kostí, tonizují svaly pro lepší krevní oběh, uvolňují nervový systém, vyrovnávají tělo, udržují pokožku pružnou, snižují napětí a dodávají tělo připravené k porodu a porodu.

5 silných jógových pozic během těhotenství

Marjariasana (póza kočky/póza krávy)

Klekněte si při zachování rovných zad. Zhluboka se nadechněte, zvedněte bradu a mírně zakloňte hlavu. Držte pozici s pevnými hýžděmi po dobu 30 sekund nebo tak dlouho, jak je to pohodlné, zatímco se zhluboka nadechujete. Vydechněte a zasuňte bradu do hrudníku. Vaše záda by měla být co nejpříjemněji prohnutá. Uvolněte hýždě. Po chvíli podržení zopakujte pozici ještě třikrát.

Výhoda: Během třetího trimestru je to nejvýhodnější. Zvyšuje průtok krve, prodlužuje ramena a záda a činí páteř pružnější.

Bhadrasana (póza motýla)

Posaďte se do pozice motýla nebo bhadrasany (viz obrázek níže). Úplně natáhněte nohy. Utvořte gesto „Namaskar“ nohama, které se navzájem dotýkají. Seďte rovně, bez předklonu.

Při sezení mějte rovná záda. Položte ruce na kotník nebo kolena. Jakmile se budete cítit pohodlně, chvíli v pozici vydržte. Nohy by měly být rovné, po nichž následuje minuta relaxace.

Výhody: Pomáhá při posilování pánevní oblasti, zvyšuje flexibilitu třísel a kyčlí, protahuje stehna a kolena a zmírňuje nepohodlí.

Parvatasana (horská póza)

V Parvatasana (horská póza) byste měli sedět vzpřímeně a zhluboka dýchat. Zvedněte ruce do pozice „Namaskar“ a spojte dlaně k sobě. Lokty by měly zůstat rovné. Dejte ruce do těsné blízkosti uší. V pozici chvíli vydržte, než se vrátíte do své obvyklé polohy. Udělejte to alespoň 3 až 5krát.

Výhody: Zahrnuje lepší držení těla, úlevu od nepohodlí krku a zad a zlepšení flexibility kyčlí.

Trikonasana (trojúhelníková pozice)

Postavte se vzpřímeně v ‚Trikonasana‘ (trojúhelníkové póze) a držte nohy u sebe. Vaše ruce by měly být po stranách. Postupně roztahujte nohy od sebe. Zvedněte pravou ruku, zhluboka se nadechněte, ohněte se doleva a udržujte rovnováhu položením levé ruky na zem. Počítejte do 20, přitom nakloňte hlavu dopředu a zaměřte se na konečky prstů pravé ruky. Nyní zopakujte totéž, ohýbejte se doprava a udržujte svůj postoj položením levé ruky na zem. Po jedné minutě relaxace zopakujte celou pozici ještě dvakrát.

Výhody: Zmírňuje nepohodlí a napětí zad, zvyšuje flexibilitu kyčlí a pomáhá při trávení během těhotenství.

Shavasana (póza mrtvoly)

Když ležíte na zádech, zavřete oči. Uklidněte své tělo a mysl. a rozjímat o radostných, klidných myšlenkách. Při tom si dejte na čas. Nezadržujte dech; prostě normálně dýchej. Chvíli počkejte a pak vstaňte.

Výhody: Tato pozice by měla být provedena na konci vaší jógové praxe, abyste ochladili tělo a zklidnili mysl. Můžete to také udělat po každé ásaně, aby se vaše tělo uvolnilo mezi pozicemi.

Závěrečné myšlenky

Těhotné ženy zažívají mnoho fyzických nepohodlí, proto jóga podporuje flexibilitu, duševní jasnost a soustředěné dýchání, aby to zmírnilo. Jóga během těhotenství je dobrá pro matky a jejich nenarozené děti jsou také přínosné.

Meditační techniky jako „Swaas Dhyan“ a „Siddhohum Kriya“ lze začlenit do vaší pravidelné praxe. „Brahmari Pranayama“ a „Anulom Vilom“ jsou další dvě jógové dechové metody, které mohou podpořit vaši celkovou pohodu, když jste těhotná.

Přestože se před zahájením jógy před otěhotněním důrazně doporučuje získat lékařský posudek, abyste pochopili, kterou jógovou ásanu cvičit v konkrétní fázi těhotenství, jóga je velmi užitečná po celých devět měsíců a je nezbytná pro matku i dítě.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *