Proč se někteří lidé potí více? Vím proč!

Úvod

Pocení je přirozený jev, ale někteří z nás se potí až příliš.

Nadměrné pocení může vést k nepříjemným situacím, kdy se naše ruce, podpaží a další části těla doslova zalévají potem.

Hyperhidróza, stav, kdy jsou potní žlázy vašeho těla hyperaktivní, je lékařský termín pro nadměrné pocení. Může se stát, že se budete potit v nevhodnou dobu a na místech, kde by se jiní lidé nepotili.

Kromě vody, která tvoří většinu vašeho potu, obsahuje také chlorid, vápník, hořčíka draslík.

Navíc vaše potní žlázy začnou produkovat pot, když vaše tělesná teplota stoupne příliš vysoko. Ideální teplota pro vaše tělo je 98,6 stupňů Fahrenheita (37 stupňů Celsia).

Účelem pocení je ve skutečnosti pomoci vašemu tělu regulovat vnitřní teplotu, hydratovat pokožku a udržovat zdravou rovnováhu tekutin a elektrolytů.

Co je hyperhidróza?

Hyperhidróza je stav, kdy potní žlázy vašeho těla přehnaně reagují. V důsledku své nadměrné aktivity se hodně potíte, často tam, kde by jiní lidé ne.

Nadměrné pocení může být příležitostně způsobeno zdravotním problémem nebo emocemi (například starostí). Pro mnoho pacientů trpících hyperhidrózou může být obtížné kontrolovat své příznaky.

Nadměrné pocení může ovlivnit následující oblasti:

 • Dlaně vašich rukou
 • Chodidla vašich nohou
 • Podpaží
 • Tvář
 • Hruď
 • Zadní
 • Oblast třísel

Jaké jsou typy hyperhidrózy?

Primární hyperhidróza:

Primární hyperhidróza, také známá jako fokální nebo esenciální hyperhidróza, je charakterizována nadměrným pocením rukou, nohou, podpaží a obličeje bez zjevného důvodu.

Sekundární hyperhidróza:

Sekundární hyperhidróza, také známá jako generalizovaná hyperhidróza, je charakterizována nadměrným pocením, které postihuje větší část těla nebo celé tělo. Může to být způsobeno extrémním horkem, stejně jako zdravotním stavem nebo léky.

Co způsobuje hyperhidrózu?

Příčiny primárního hyperhidrózy jsou

 • Některé pachy a potraviny, včetně kyseliny citronové, kávy, čokolády, arašídového másla a koření.
 • Emocionální stres, zejména úzkost.
 • Teplo.
 • Poranění míchy.

Příčiny sekundárního hyperhidrózy jsou

 • Dysautonomie (autonomní dysfunkce).
 • Teplo, vlhkost a cvičení.
 • Infekce, jako je tuberkulóza.
 • Malignity, jako je Hodgkinova choroba (rakovina lymfatického systému).
 • Menopauza.
 • Metabolická onemocnění a poruchy, včetně hypertyreózy, cukrovky, hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi), feochromocytomu (nezhoubný nádor v nadledvinách), dny a onemocnění hypofýzy.
 • Silný psychický stres.

Proč se někteří lidé potí více?

Můžete se potit při užívání některých léků, včetně antidepresiv, NSAID (nesteroidních protizánětlivých léků), léků na krevní tlak a diabetické léčby. Pokud si myslíte, že to může být problém, můžete si o tom promluvit se svým lékařem.

I jedna sklenka alkoholu může zrychlit tep a zvětšit krevní cévy v kůži. Mohlo by vás to potit. Při abstinenci alkoholu je možné nadměrné pocení a dokonce i noční pocení.

Pití alkoholu narušuje schopnost neurologického a endokrinního systému komunikovat. To narušuje hormony, což může vést k pocení.

Všichni se dokážeme vžít do těch parných a dusných letních dnů, kdy nás i malá procházka venku zalije potem. V extrémním horku se častěji potíme. Kromě toho se pot z těla v horkém vlhkém vzduchu hůře odpařuje.

Při cvičení stoupá tělesná teplota a zrychluje se tep. V důsledku toho se aktivují vaše potní žlázy a vy se začnete potit. Při cvičení můžete ztratit v průměru 2 litry tekutin. Spotřeba vody je nezbytná pro doplnění ztracených tekutin a ochlazení těla před, během a po cvičení, aby se zabránilo dehydrataci.

Vaše potní žlázy mohou být aktivovány stresovými chemikáliemi. Vaše tělesná teplota stoupá v důsledku zvýšené srdeční frekvence a krevního tlaku. Pocení na dlaních a na chodidlech může být důsledkem emočního napětí.

Možná jste slyšeli o návalech horka nebo jste je možná sami měli. Vaše hladina estrogenu během menopauzy kolísá. To ztěžuje hypotalamu vašeho mozku, který reguluje teplotu, určit, zda vaše tělo potřebuje ochlazovat. Konečným efektem jsou návaly horka, protože vaše tělo přetěžuje své potní žlázy, protože věří, že je přehřáté. Cítili jste se lepkaví, přehřátí a pocení.

Množství pocení může být ovlivněno tím, co jíte a pijete. Váš centrální nervový systém, který reguluje vaše potní žlázy, je aktivován kofeinem, včetně kávy a dalších kofeinových nápojů. Vaše potní žlázy mohou dokonce aktivovat kořeněná jídla, jako je pálivá omáčka a jalapeňos.

Abyste to vyvážili a zůstali hydratovaní, měli byste vypít dvě sklenice vody na každý šálek kávy, který zkonzumujete.

Závěrečné myšlenky

Kvůli nadměrnému pocení mají lidé s hyperhidrózou potíže v mnoha sociálních situacích, což pro ně činí citlivé téma. Pokud jste však vyzkoušeli několik metod, jak nadměrné pocení kontrolovat, přemýšlejte o návštěvě lékaře.

Také není důvod se stydět. Abyste to překonali, noste lehké, prodyšné oblečení a zaměřte se také na příjem vody. Hyperhidróza je normální věc a to nejlepší, co můžete udělat, je identifikovat ji a ve správný čas na ni jednat.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Jaký je hlavní důvod hyperhidrózy?

Je to důsledek problému s částí nervového systému zvanou sympatický nervový systém.

Otázka: Je hyperhidróza duševní poruchou?

Ne, hyperhidróza není duševní porucha.

Otázka: Zmizí hyperhidróza s věkem?

Ano, zdá se, že hyperhidróza se s věkem zlepšuje.

Otázka: Jak se diagnostikuje hyperhidróza?

Hyperhidrózu lze diagnostikovat pomocí potu.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *