Proč byste měli milovat rozinky? 6 výhod konzumace rozinek!

Úvod

Rozinky by se neměly posuzovat podle jejich scvrklého, starého a suchého vzhledu. Tyto sušené plody zlatavé barvy (objevují se také v černých a zelených odstínech) a obecný název ‚Kishmish‘ jsou živinami bohatými elektrárnami. Jsou vydatným zdrojem vlákniny, železo, vápník, draslík a další životně důležité živiny, které vám dodají energii a podpoří váš organismus zdraví vašich vlasů a pokožky. Jsou také rychlou a snadnou svačinkou, kterou lze jíst kdykoli během dne. Konzumace rozinek má nekonečné výhody kvůli jejich bohaté nutriční hodnotě.

Rozinky jsou jedním z nejčastěji konzumovaných tradičních sušených plodů, které se vyrábí ze sušených hroznů. Toto ovocné sušené ovoce je plné základních živin, takže rozinky jsou nejvhodnější pro ty, kteří dbají na své zdraví a pohodu.

Nutriční hodnota rozinek

1 šálek rozinek (165 g) je zabalen s:

 • Kalorie – 508
 • Bílkoviny – 3,0 g
 • Tuky – 0,5 g
 • Sacharidy – 123,1 g
 • Vláknina – 11,2 g
 • Vápník – 40,60 g
 • Železo – 3,76 mg
 • Hořčík – 43,50 mg
 • Draslík – 1196,25 mg
 • Vitamín C – 7,83 mg

6 úžasných výhod konzumace rozinek

Dobré pro zdraví srdce

Špatný cholesterol může způsobovat řadu srdečních poruch. Fruktany, druh dietní vlákniny, a fytochemikálie, které mohou mít antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, jsou v rozinkách hojné. Podle studií může konzumace rozinek pomoci lidem s problémy s vysokým cholesterolem snížit jejich krevní lipidy (tuky) a hladiny cholesterolu.

Zahrnutím rozinek do vaší stravy můžete získat dostatek vlákniny a snížit riziko srdečních onemocnění.

Rozinky jsou šetrné ke střevům

Rozpustná vláknina v rozinkách pomáhá našemu trávení a zmírňuje gastrointestinální potíže.

Kyselina vinná je také přítomna v rozinkách. Podle výzkumu může být tento protein schopen snížit zánět, zlepšit funkci střev a vyvážit mikroorganismy ve vašem střevě. Některé studie také říkají, že může také snížit riziko kolorektálního karcinomu.

Podporuje hubnutí

Rozinky jsou přirozeně chutné a mají nízký obsah kalorií. Jsou vynikající pro ukojení vaší chuti na sladké, aniž by do sebe zabalili další kalorie.

Mají také vysoký obsah vlákniny, takže i jejich skromné ​​množství způsobí, že se budete cítit sytí na dlouhou dobu. Kromě toho podporují vaše cíle v oblasti snižování hmotnosti tím, že snižují chuť k jídlu a regulují hladinu cukru v krvi.

Dobré pro zdravou pokožku a vlasy

Resveratrol, který se nachází v rozinkách, čistí krev a pomáhá z ní odstraňovat nebezpečné buňky, tvrdí výzkum. Kromě toho jsou kožní buňky chráněny před poškozením, což pomáhá redukovat vrásky a povislou pokožku.

Rozinky podporují zdravý lesk vlasů a chrání před problémy s vypadáváním vlasů, včetně lupení, svědění pokožky hlavy a lupů.

Rozinky zabraňují anémii

V prevenci chudokrevnosti mají silnou ruku rozinky.

Jsou skvělým zdrojem železa, mědi a vitamínů, které jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek a přenos kyslíku do celého těla.

Rozinky zabraňují zubnímu kazu

Kyselina oleanolová v rozinkách pomáhá chránit před zubním kazem.

Likvidací bakterií navíc pomáhají udržovat zdravé a čisté zuby. Rozinky také bojují proti mikroorganismům, které způsobují kazy.

Navíc, protože rozinky mají vysoký obsah vápníku a bóru, pomáhají jak při bělení zubů, tak při prevenci zubního kazu.

Vedlejší účinky konzumace rozinek

Konzumace rozinek nemusí mít žádné negativní účinky. Některé studie však naznačují, že malá batolata mohou mít alergii na rozinky. Alergie na rozinky je neobvyklá a vzácná. Níže jsou uvedeny některé příznaky alergie na rozinky:

 • Svědění
 • Nevolnost a zvracení těsně po požití rozinek

Pokud však dojde k jakékoli alergické reakci, musíte zamířit přímo do nemocnice a vyhledat lékařskou pomoc.

Nejlepší způsob, jak jíst rozinky

V dávných dobách se hrozny sušily kvůli konzervaci a přepravě. Od té doby byly rozinky zavedeny jako sušené ovoce. Protože chutnají lahodně a nemusí se chladit, jsou rozinky milované a snadno je najdete v supermarketech a internetových obchodech. Můžete je konzumovat následujícími způsoby –

 • Snídaně se smoothies a saláty
 • Jako zdravá svačinka
 • Dezert podávaný po jídle

Závěrečné myšlenky

Trocha sladkosti není nikdy špatný nápad a když přichází s dlouhým seznamem zdravotních výhod.

Rozinky jsou skvělé, pokud jde o nutriční hodnotu, s množstvím vlákniny, vitamínů, minerálů, energie a elektrolytů. Množství zdravotních výhod v nich, včetně lepšího trávení, hustoty kostí, zdraví kůže a zdraví srdce, z nich dělá absolutní nezbytnost ve vaší každodenní stravě.

Rozinky, o kterých je známo, že jsou zdravější alternativou sladkých sladkostí, mohou být přidány do vašeho obvyklého jogurtu, cereálií, müsli a pečených jídel, aby se zlepšila jejich chuť a zároveň nabídly výživnou složku.

Nejlepším postupem je zahrnout tyto zlaté suché plody do svého jídla, pokud jste jedním z mnoha lidí, kteří hledají strategie, jak posílit své zdraví.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Proč byste měli jíst rozinky každý den?

Rozinky jsou bohaté na železo, které pomáhá při léčbě anémie tím, že vám poskytne doporučený denní příjem minerálu.

Otázka: Proč je pro vás dobré jíst rozinky?

Jíst rozinky je pro vás dobré, protože jsou dobrým zdrojem rozpustné vlákniny, která pomáhá našemu trávení a snižuje žaludeční potíže.

Otázka: Spalují rozinky břišní tuk?

Ano, rozinky mohou pomoci zhubnout, protože jsou bohaté na vlákninu a udrží vás sytými na dlouhé hodiny.

Otázka: Proč je rozinka dobrá pro mozek?

Rozinky jsou dobré pro mozek, protože jsou bohatým zdrojem boru, stopového prvku nezbytného pro mozkové funkce, jako je koordinace ruka-oko, paměť a pozornost.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *