Ačkoli většina národů nezná rozdíl mezi zubaři a parodontisty, proto jsou zubaři a parodontisté běžně považováni za podobné, existuje rozdíl mezi zubařem a parodontistou. Většina lidí o tom však neví, protože mnoho problémů parodontologů je léčitelných pro zubního lékaře.
Zjednodušeně lze říci, že zubní lékař léčí problémy a nemoci související se zuby, dásněmi a dalšími oblastmi úst, zatímco parodontolog léčí pouze problémy a poruchy související s dásněmi a kostmi, které podporují zuby.
Obecný zubař:
Obecný zubař je podobný MBBS nebo MD, což znamená, že není specialistou na žádnou speciální část úst. Praktický zubní lékař dokáže léčit většinu problémů souvisejících se zuby a podpůrnými strukturami zubů a některé problémy v ústech. Ve většině případů je vyžadován všeobecný zubní lékař, zatímco v několika případech vyžaduje specialistu v této části.
Praktičtí zubní lékaři poskytují rutinní ošetření, které zahrnuje rentgenové záření, extrakci zubů a další běžné zubní problémy, jako je poškození nervů, zlomeniny, změna barvy zubů, kazů, odstranění zubního můstkuatd.
U většiny problémů je vyžadováno, aby všeobecní zubní lékaři léčili nejen běžné problémy se zuby, ale i problémy s ústním zdravím. Konzultace s praktickým zubním lékařem je opravdu důležitá pro udržení skvělého zdraví ústní dutiny a také pro zachování hygieny úst a zubů.
Mezi běžné povinnosti praktického zubního lékaře patří:
- Podpora zdraví člověka pomocí různých metod správné péče o ústní dutinu
- Provádění rentgenových snímků nebo jiných technik pro diagnostické účely.
- Extrakce zubů, když jsou zuby neléčitelné.
- Podávání anestetik ke zmírnění bolesti v postižených oblastech ústních dutin.
Zde je třeba znát základní koncept parodontologie, což usnadňuje zapamatování rozdílu.
Parodontologie běžně známá jako parodontologie je obor stomatologie, který se zabývá studiem nosných struktur zubů a také nemocí souvisejících s nosnou strukturou.
Parodontolog:
Zjednodušeně lze tedy říci, že parodontisté jsou stejní jako zubaři, ale dokážou ošetřit pouze nosné struktury zubů, zatímco zubní lékaři ošetří nejen nosné struktury, ale i problémy se zuby a ústy.
Častou otázkou je, že „může parodontolog dělat všeobecnou stomatologii“. Samozřejmě ano. Parodontolog je také zubní lékař s další kvalifikací.
Pravidelná návštěva parodontologa může člověku pomoci vyhnout se vážným zdravotním problémům. Parodontolog běžně žádal o ošetření těžkých a složitých případů souvisejících s podpůrnými strukturami, protože to zcela souvisí s jeho oborem, zatímco běžní zubaři čelí potížím při léčbě těchto problémů.
V obou specializacích je nutná absolvování zubního lékařství na kterékoli stomatologické fakultě nebo na lékařských a stomatologických univerzitách, zatímco parodontista vyžaduje další 3 roky pro specializaci.
Například:
Stejně jako lékař, když dokončil MBBS/MD. Po absolvování FRCS se stal lékařem. Zubař je tedy jako MBBS/MD, když jakýkoli zubní lékař dokončí studium a také absolvuje další 3letý kurz parodontologie, stane se parodontologem.
Když mluvíme o platu parodontologa vs. zubaře, plat parodontisty je mnohem vyšší než všeobecný zubař, protože parodontista vyžaduje specializaci a má vyšší kvalifikaci než zubař.
Běžně parodontisté ošetřují případy jako např
- Odstranění tkání, tj. měkkých tkání
- Rekonturování tvrdých tkání
- Čištění hluboké kapsy
- Roubování v kostech
Mezi běžné odpovědnosti parodontologa patří:
- Interpretace různých vyšetření zubu a jeho zobrazení
- Odstranění původců zánětu dásní podél dásní a zubů
- Podávání znecitlivujícího prostředku v požadovaných oblastech
- Trhání neopravitelných zubů
- Provádění roubování tkání a kostí.
Zatímco zubní lékař běžně ošetřuje drobné případy parodontologů i jiné případy zubů a úst jako např
- Všeobecné čištění zubů
- Extrakce zubů
- Nechirurgické případy parodontologické péče
Parodontologa si můžeme splést s implantologem, takže je třeba odlišit parodontologa od implantologa. Implantologie se zabývá technikami pro dentální implantáty. Implantolog je vyškolen k implantačním operacím, protetické rehabilitaci atd. Existuje několik technik, které implantolog provádí a které provádí také parodontolog, ale ne všechny techniky implantologů mohou provádět parodontologové. Zjednodušeně lze říci, že implantolog provádí práci zubních implantátů. Je třeba si uvědomit, že implantolog vyžaduje diplom (DICOI znamená Diplomate of International Congress of Oral Implantologists) na 1 až 2 roky, zatímco parodontologové vyžadují 3 roky na specializaci.
Co dělá parodontální zubař?
Parodontolog je zubní lékař, který se specializuje na prevenci, léčbu a diagnostiku onemocnění parodontu, tj. onemocnění souvisejícího s podpůrnými tkáněmi zubů, jako jsou dásně. Používají různé metody a nejnovější techniky pro diagnostiku a léčbu onemocnění parodontu, jako je zánět dásní, a provádějí různé postupy pro léčbu různých onemocnění parodontu. Pamatujte, že Parodontal je také považován za specialistu na zánětlivá onemocnění dutiny ústní.
Jaký typ zákroků provádí parodontolog?
Parodontologové ošetřují širokou škálu problémů dásní a podpůrných struktur a různé postupy zahrnují škálování a hoblování kořenů (tj. čištění infikovaných povrchů kořenů), debridement povrchu kořene (tj. odstranění poškozených tkání) a také regenerační procedury.
Mám navštívit zubaře nebo parodontologa?
Ne vždy potřebujete parodontologa. Někteří ze zkušených zubních lékařů dokážou zvládnout a léčit mírné periodontální problémy a onemocnění, ale pokud jsou případy vážné a komplexní, je nezbytný parodontolog. Ve většině případů zubař předá osobu parodontologovi. Výzkumy naznačují, že periodontitida má vysoký počet případů ve vyšším věku, tj. starší člověk má vyšší riziko paradentózy, tj. případ paradentózy. V některých případech jsou zjištěny genetické poruchy, v těchto případech je nutné navštívit kliniku parodontu. Pokud máte následující příznaky, měli byste vyhledat parodontologa:
Když si všimnete změny v skusu:
Pokud se naše zuby při mluvení, žvýkání nebo kousání či čištění cítí jinak, měli byste navštívit parodontologa. Při dlouhodobých problémech těchto případů je nutné navštívit parodontologa, v méně závažných případech můžete navštívit kliniku praktického zubního lékaře.
Když máte zarudnutí, otoky nebo krvácení z dásní.
Toto jsou zjevné příznaky, jak již bylo zmíněno dříve, parodontologové jsou považováni za odborníky na zánětlivé problémy.
Uvolňování zubů:
Při ztrátě zubů v důsledku problémů s dásněmi je to pro parodontologa zřejmé znamení. Člověk by měl vyhledat parodontologa a je to jeden z příznaků paradentózy. V těchto případech je nutný parodontolog.
Když máte bolest a nepohodlí:
Bolest v ústech se může objevit z různých důvodů, jako je zánět dásní. K léčbě poruch a nemocí ve většině případů stačí praktický zubní lékař. Zatímco několik případů vyžaduje parodontologa, v těchto případech se obvykle obecný zubař odkazuje na parodontologa.