Překonání traumatu a příprava na špičkový výkon

Mnoho lidí považuje sílu mozku za samozřejmost. Žijeme svůj každodenní život na autopilotovi, aniž bychom si uvědomovali důležitost mozkových funkcí pro ty nejmenší věci, jako je mluvení nebo kreslení. Přichází však chvíle, kdy někteří lidé, jako je triatlonista Robson Lindberg, čelí vážné životní nehodě, po níž se jejich každodenní život otočí o 360 stupňů.

Robson Lindberg, moderátor IRONMAN, triatlonista (sám IRONMAN) a inspirativní řečník sdílí svůj neuvěřitelný příběh o vzdorování přesile po poranění mozku se Susie Perry, Dip ION Food Scientist a nutriční terapeutkou v rámci série Vitamin C Convention 2022.

Traumatické zranění mozku

Robson říká, že sport byl jeho celoživotní vášní – poprvé začal, když mu bylo jeden a půl roku. Bohužel v roce 2015 si při hokeji poranil mozek. Od té chvíle se musel všechno znovu naučit, od plazení přes chůzi až po psaní – seznam pokračuje.

Poškození mozku mělo také důležitý dopad na jeho osobnost. Před nehodou se popisoval jako velmi extrovertní, ale během několika rodinných svátků po incidentu si uvědomil, že odešel na opačnou stranu spektra a byl extrémně introvertní. Takové změny nejsou neobvyklé: zjistila to studie, která zkoumala osobnostní rysy po poranění mozku 59,1 % zkušených lidí změny jejich osobnosti po získaném těžkém poranění mozku.[1]

„20 neurologů sedělo na svých židlích v bílých pláštích a řeklo mi, že nikdy nebudu sportovat a už nikdy nebudu pracovat.“

Po úžasném uzdravení Robsona přemítal o reakci lékařského personálu, což ho přimělo si uvědomit: „…západní medicína je stigma, protože je hluboce zakořeněna ve vědě a znalostech… kdybych se mnou nebyl zacházeno jako se statistickou odchylkou, ale jako platný datový bod bychom tuto diskusi nevedli, bohužel, zotavení je většinou připisováno osobnostním rysům nebo odolnosti.“

Robson se bál všech změn, které se dějí, ale jedna věc se během tohoto traumatického zážitku nezměnila: jeho vášeň pro sportcož ho motivovalo k tomu, aby se zlepšil: „ …Byla to ta nejděsivější věc, kterou jsem v životě udělal, přiznal jsem si, že mám poškozený mozek a potřebuji cíl, a ten cíl byla první věc, na kterou jsem myslel: chci vyhrát první šampionát IRONMAN cupu na Havaji“.

Co je to Ironman?

Ironman Triatlon je považován za jednu z nejtěžších sportovních soutěží na světě. Jedná se o dlouhý triatlon, který se skládá ze 3 různých sportů:

  • Plavat 2,4 míle (3,8 km)
  • Na kole 112 mil (180,2 km)
  • Uběhněte 26,2 míle (42,2 km)

Trénink pro IRONMAN se skládá z pěti pilířů: Zůstatek svých vlastních silných a slabých stránek ve všech třech sportech; Konzistence tréninku při žonglování s každodenním životem a nabitými programy; Vytrvalost protože udržení je nezbytné pro úspěch; Přizpůsobivost pro přizpůsobení cílů vlastnímu tělu a potřebám a nakonec Zotavení, který hraje zásadní roli v tréninkovém spektru. Najděte svůj další závod IRONMAN zde!

Everesting: vše, co byste měli vědět

Robson je vynikající sportovec a baví ho docela zajímavý sport zvaný: Everesting. Skládá se buď z běhu, jízdy na kole nebo lyžařské túry nahoru a dolů ze stejného kopce, dokud nedosáhnete 8 849 metrů – stejné výšky jako vrchol Mount Everestu.

Jeho trénink obvykle zahrnuje období s nízkou i vysokou intenzitou těsně kolem aerobního prahu, čímž se zvyšuje vytrvalost. Začínal jednou dlouhou 3hodinovou jízdou týdně a nyní vydrží v průměru 7 hodin týdně.

Toto je mapa turné, které absolvoval za méně než 24 hodin ve Finsku: 628 km kolem Helsinek, Turku, Tampere a pak znovu Helsinek.

Vychytávky pro maraton

Robson s námi sdílí své každodenní životní vychytávky pro maximální sportovní výkon. Zmiňuje, že malé změny se projeví jako velké výsledky, například změna doby bdění, spánku, stravovacích návyků a pití zeleného čaje. Čas od času dodržuje dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků a cítí, že jeho hladina energie rychle stoupá. Použil také keto dietu, aby zhubl přes 10 kilo za 2 měsíce. Ale nejdůležitější vychytávkou pro něj bude zahrnutí Lipozomální vitamín C každý den ráno nebo večer. Také, pokud pociťuje blížící se chřipku, vezme si ráno až 3 sáčky Altrientu C, aby jí pomohl předejít.

Vitamín C, hvězdný produkt pro sportovce

Vitamin C má mnoho výhod, které jsou spojeny s lepším výkonem:

  • Pomáhá snižovat únavu a únavu
  • Pomáhá podporovat energetický metabolismus
  • Podporuje normální činnost nervové soustavy
  • Podporuje normální psychické funkce (náladu a myšlení)
  • Napomáhá regeneraci svalů po fyzické námaze
  • Posiluje podporu imunity

Není divu, že vitamín C je oblíbený mezi sportovci, včetně triatlonistů a olympioniků, jako je Jessica Ennis Hill. Altrient C také prošel dopingovými testy Informed Sports, takže jej mohou s důvěrou brát profesionálové. Více informací zde.

Co se děje s naším tělem, když cvičíme?

„Vysoko intenzivní trénink vás odhaluje a snižuje váš imunitní systém, takže jste náchylnější k nachlazení atd..“

I když je cvičení s vysokou intenzitou pro naše zdraví skvělé, protože posilujeme a využíváme svaly a plíce, antioxidanty se rychle snaží tělo ochránit a postarat se o všechny ty volné radikály, které se v tuto chvíli uvolňují. Vytírání volných radikálů však může často zanechat jiné oblasti těla, jako je imunitní systém, méně asistované a se sníženým počtem živin, které jej podporují. Intenzivní cvičení je pro tělo stresující činností. Proto je běžné, že vytrvalostní sportovci mají sklony k infekcím horních cest dýchacích.

Vitamin C a duševní zdraví

Ukázalo se, že lipozomální vitamín C také hraje velkou roli v životě sportovců tím, že má vliv na jejich mysl. Jak to popisuje Robson, sportovci rádi optimalizují a počítají a také si stanovují jasné cíle, kterých mají během tréninku dosáhnout. Proto čím větší mentální bystrost máte, tím lépe pro dosahování cílů, optimalizaci a provádění výpočtů a podle Robsona „vitamín C toho je rozhodně součástí“.

Vitamin C je mnohem více než jen o podpoře imunity a regeneraci svalů, to, co dokáže udělat pro mysl, je úžasné: „Brzy po jeho užití, o 20 minut později, jsem si všiml trochu povznesení a trochu větší duševní jasnosti…“ – Susie.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *