Pravidelné zdravotní prohlídky, které byste měli absolvovat ve 40 letech

Úvod

Existuje oblíbené přísloví „život začíná ve 40“. Ano, dobrý život začíná, když vám bude čtyřicet – za předpokladu, že zdraví a kondice jsou vaším spojencem. Toto je dekáda, která může být pro vaše zdraví klíčová, protože skrýváte rizikové faktory pro různé nemoci a stojí za to je vyšetřovat.

Podle nedávného výzkumu si můžete udržet své štěstí a zdraví tím, že si naplánujete rutinní lékařské prohlídky u svého lékaře nebo jiného poskytovatele zdravotní péče. Je důležité pravidelně sledovat své zdraví, jak fyzicky, tak psychicky, aby bylo možné co nejdříve vyřešit jakékoli problémy.

Není příliš pozdě na změny životního stylu, které prodlouží vaši dlouhověkost, takže mluvit o věcech, jako je hubnutí, odvykání kouření a zvýšení cvičení, jsou klíčové.

KLÍČOVÉ ZDRAVOTNÍ PROHLÍDKY PRO LIDI NAD 40 LET

Blížíte se ke střednímu věku ve 40 letech, proto je preventivní péče klíčová. Chcete se postarat o problémy, než eskalují. Abychom utlumili jakoukoli nemoc v zárodku nebo ji úspěšně zvládli, sestavili jsme seznam nezbytných testů, které se týkají vašich čtyřicátých let.

Test srdečních markerů

Jedná se o krevní test, který ukazuje na riziko kardiovaskulárních poruch. Když je vaše srdce poškozené nebo v tísni, do krevního řečiště se uvolňují určité enzymy zvané srdeční biomarkery. Test měří biomarkery, aby předpověděl nebo diagnostikoval pravděpodobnost ischemické choroby srdeční. Mezi markery patří glukóza, kyselina močová, cholesterol, hemoglobin A1c (hladina cukru v krvi) a mnoho dalších. Možná budete muset také podstoupit další testy, jako je EKG, zátěžový test srdce nebo 2D echo spolu s testem srdečních biomarkerů, abyste zjistili, jak dobře vaše srdce funguje. Tyto markery pomáhají lékařům identifikovat riziko různých srdečních stavů, jako je srdeční selhání, onemocnění koronárních tepen a infarkt myokardu. Pacienti se zvýšenými hladinami srdečních markerů by měli podstoupit rutinní sledování, protože tyto proteiny mohou zvýšit aktivitu enzymů, které způsobují poškození a degeneraci srdce.

Lipidový profil

Často se doporučuje spolu s testem srdečních markerů, lipidový profil nebo panel je krevní test, který měří objem molekul tuku nebo lipidů ve vaší krvi. Tento panel testů zahrnuje tři měření hladin cholesterolu, jako je celkové množství cholesterolu, dobrý cholesterol (HDL), špatný cholesterol (LDL) a měření triglyceridů v krvi. Nadměrné lipidy (cholesterol a triglyceridy) ve vaší krvi mohou ucpat vaše tepny, spouštět hypertenzi a nakonec způsobit srdeční infarkt nebo zástavu srdce.

Test štítné žlázy

Funkční testy štítné žlázy je soubor krevních testů používaných k detekci hypotyreózy (příliš málo hormonů štítné žlázy) nebo hypertyreózy (příliš mnoho) štítné žlázy. Test je důležitou součástí diagnostického procesu a je často doporučován lidem ve věku 40 let, i když nevykazují příznaky hyperaktivní nebo nedostatečné činnosti štítné žlázy. Ženy mají desetkrát vyšší pravděpodobnost vzniku problémů se štítnou žlázou, proto musí povinně podstupovat každoroční krevní test na TSH. Neléčené poruchy štítné žlázy mohou ovlivnit celý váš metabolismus (váha, teplota, energie) a duševní zdraví. Abnormální funkce štítné žlázy může vést k celé řadě zdravotních stavů, jako je obezita, demence, artritida a dokonce i srdeční poruchy.

Test funkce ledvin (RFT/KFT)

RFT je skupina testů, které hodnotí, jak efektivně fungují vaše ledviny a jak dobře vaše ledviny čistí odpad z vašeho systému. Hodnotí vaše zdraví ledvin měřením řady látek, jako jsou bílkoviny, elektrolyty, glukóza, kreatinin a minerály. Tento test je zvláště nezbytný, pokud vám již byla diagnostikována hypertenze nebo cukrovka, protože tyto stavy ovlivňují, jak dobře fungují ledviny.

CBC

Test kompletního krevního obrazu (CBC) poskytne vašemu lékaři komplexní pohled na váš krevní obraz. Rutinní test ukazuje počty bílých krvinek (WBC), červených krvinek (RBC) a krevních destiček, koncentraci hemoglobinu a hematokrit.

Diabetes Test (postprandiální a nalačno) a HbA1c

Tyto testy nabízejí komplexní analýzu vašich hladin glukózy a toho, jak vaše tělo reaguje na inzulín. Test HbA1c měří vaše hladiny glukózy připojené k hemoglobinu (tzv. glykovaný hemoglobin) a detekuje diabetes nebo prediabetes.

Test na vitamín B12

Jak název napovídá, tento test se používá k diagnostice, zda máte nedostatek nebo nižší než normální hladinu vitaminu B12 v těle. Obecně platí, že váš lékař může doporučit test na vitamín B12, pokud se spoléháte na vegetariánskou nebo veganskou stravu, protože potraviny rostlinného původu vitamín B12 v hojnosti neobsahují. Vegetariáni a ženy po čtyřicítce by si tento test rozhodně měli nechat udělat, protože nedostatek vitamínu B12 je spojen s anémií a může vést k problémům nervového systému, ztrátě paměti a oslabení kostí.

Pap Smear

Tento test je postup, který analyzuje buňky vašeho děložního čípku na známky rakoviny. Ženám ve věku 40 let se doporučuje podstoupit tento test k posouzení přítomnosti prekancerózních nebo rakovinných buněk v jejich děložním čípku. Tento test by měl být prováděn jednou za 3-5 let.

Závěrečné myšlenky

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je starat se o své zdraví. Pravidelné preventivní prohlídky s přibývajícím věkem stále důležitější. To platí zejména v případě, že máte v rodinné anamnéze zdravotní problémy. Cílem rutinních lékařských testů a screeningů je identifikovat problémy dříve, než se stanou vážnými. Pravděpodobnost přežití i pravděpodobnost účinné léčby se zvyšují, pokud jsou nemoci a nemoci odhaleny včas.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *