Použití arašídového másla, výhody, vedlejší účinky

Úvod

Arašídové máslo je živinami nabitá superpotravina, která se konzumuje po celém světě. Lidé všech věkových skupin milují tuto krémovou pomazánku pro její aromatickou chuť a úžasnou texturu, která se přilepí na střeše úst, než se rozpustí. Kromě přitažlivosti pro chuťové buňky je arašídové máslo chváleno také pro zdravotní přínosy, které s sebou přináší.

Nutriční profil arašídového másla

Arašídové máslo se může pochlubit úžasným nutričním profilem. Je nabitý nezbytnými živinami pro tělo, které vám umožní nastartovat celý den. Zdravé tuky a vláknina v arašídovém másle pomáhají zvýšit metabolickou aktivitu v těle. Vláknina vás navíc déle zasytí, takže shodíte přebytečná kila.

Mezi živiny, které arašídové máslo obsahuje, patří:

· Bílkoviny

· Sacharidy

· Energie

· Vláknina

· Tuky

· Hořčík

· Zinek

· Vápník

· Fosfor

· Mangan

· Sodík

· Draslík

· Selen

· Měď

· Žehlička

Pokračujte ve čtení tohoto blogu, abyste se dozvěděli více o seznamu výhod, o kterých možná nevíte.

Výhody konzumace arašídového másla pro lepší zdraví

Posiluje celkové zdraví tím, že pomáhá při hubnutí a regulaci hmotnosti, podporuje zdraví srdce, předchází cukrovce a mnoho dalších výhod pro tělo, protože výhody arašídového másla nejsou omezeny.

1. Zlepšuje zdraví srdce

Tato ořechová pomazánka je bohatá na sloučeniny prospěšné pro srdce, jako je kyselina olejová a kyselina p-kumarová. Kyselina olejová tvoří více než 80 % obsahu tuku v arašídovém másle. Tato sloučenina je zdravým typem mono-nenasycených tuků. Kyselina olejová je spojována s několika zdravotními přínosy, jako je snížení rizika koronárních onemocnění a zlepšení hladiny krevního tlaku. Směs také snižuje špatné cholesterolu a zvyšuje dobrý cholesterol v těle.

Arašídové máslo navíc obsahuje kyselinu p-kumarovou, silný antioxidant, který chrání srdce před poškozením volnými radikály. Výzkumné studie naznačují, že arašídové máslo připravené se slupkou obsahuje bioaktivní sloučeninu zvanou Resveratrol, která může snížit srdeční onemocnění, jako je ateroskleróza, která způsobuje ucpání krevních cév. K potvrzení těchto pozitivních účinků arašídového másla je však zapotřebí více výzkumu.

2. Reguluje hladinu cukru v krvi

Jelikož jsou arašídy relativně nízkosacharidovou potravinou a mají nízký GI index, pomáhají při léčbě cukrovky. Studie ukázala, že sloučeniny přítomné v arašídovém másle, jako je tuk, vláknina a hořčík, mohou pomoci snížit riziko cukrovky 2. Vzhledem k tomu, že neobsahuje žádný další obsah cukru, mohou si lidé s cukrovkou vychutnat jeho chuť bez obav o hladinu glukózy v krvi.

3. Snižuje zánět

Výzkumné studie ukazují, že arašídové máslo má silné protizánětlivé vlastnosti. To lze přičíst kyselině linolové, omega-6 mastné kyselině obsažené v arašídech, u které bylo prokázáno, že snižuje hyperaktivní zánětlivou reakci v našem těle na jakékoli cizí částice nebo látku. K prokázání protizánětlivého působení arašídového másla je však nutný další výzkum.

3. Zvyšuje úroveň kondice

Arašídové máslo je jednou z oblíbených svačinek pro sportovce a vzpěrače. To je částečně přičítáno jeho vynikající kombinaci tuku, bílkovin, sacharidů a obsahu vlákniny. Tato kombinace nejenže poskytuje okamžitou dávku energie, ale také skvěle zasytí arašídové máslo a pomáhá zahnat hlad na delší dobu.

4. Udržuje žlučové kameny pryč

Několik studií zjistilo, že arašídové máslo je zdravé nejen pro srdce, ale také pro žlučník. Zprávy z těchto studií podporují, že konzumace arašídového másla je spojena s výrazně sníženým rizikem tvorby žlučových kamenů ve žlučníku. Tato aromatická pomazánka obsahuje bohaté bioaktivní sloučeniny, jako jsou fytosteroly, pomáhá inhibovat vstřebávání cholesterolu. Navíc jeho bohatý obsah hořčíku zlepšuje citlivost na inzulín a v konečném důsledku zabraňuje tvorbě žlučových kamenů.

5. Předchází rakovině

Studie zdůraznily významný ochranný účinek malých denních porcí arašídů a arašídového másla proti rakovině. To může být způsobeno přítomností vysokého obsahu esenciálních antioxidantů, jako je hořčík, vitamín B a vitamín E, které zabraňují poškození buněk a opravují je. Kromě toho podle výzkumu obsahuje kyselina kumarová a resveratrol přítomné v arašídovém másle silné protirakovinné vlastnosti, které snižují krevní zásobení rostoucích druhů rakoviny a inhibují růst rakovinných buněk.

Vedlejší účinky arašídového másla

  • Lidé, kteří jsou silně alergičtí na arašídy, by se neměli konzumaci arašídového másla vyhýbat kvůli jeho potenciálním vedlejším účinkům.
  • Arašídové máslo může reagovat s neznámými drogami a může změnit jejich činnost.
  • Vzhledem k tomu, že má velmi vysoký obsah kalorií, nadměrné pojídání arašídového másla může mít za následek nežádoucí přibírání na váze.
  • Nezpracované arašídové máslo může obsahovat látky, jako jsou aflatoxiny, které jsou zdraví škodlivé.
  • Při nesprávném skladování mohou arašídy vyvinout sloučeninu mykotoxin, která může být škodlivá pro nervový systém a může vést k závažným neurologickým problémům, jako je ADHD, demence nebo Parkinsonova choroba.

Závěrečné myšlenky

Arašídové máslo je super chutné a jsou plné živin. Arašídové máslo má spoustu výhod, ale také několik vedlejších účinků. Nejlepší je tedy jíst tuto lahodnou pomazánku s mírou. Také se doporučuje, aby děti, těhotné ženy, kojící matky a starší jedinci před konzumací arašídového másla vyhledali lékařskou pomoc od lékaře.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *