Potraviny, které dokážou skutečně zlepšit vaši náladu a ducha

Úvod

Všimli jste si někdy souvislosti mezi jídlem, které jíte, a nápoji, které pijete, s tím, jak se cítíte?

Podle nových důkazů se zdá, že vysoce zpracované nebo „nezdravé“ jídlo souvisí se sníženou náladou. Naopak se zdá, že zdravá vyvážená strava, zejména ta s vysokým obsahem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, pomáhá při:

· zlepšení nálady

· energizující vaše tělo

· pomáhá vám myslet jasněji.

Přesto je důležité mít na paměti, že nálada je vysoce subjektivní a může být ovlivněna mnoha faktory, jako je stres, prostředí, špatný spánek a genetika.

Nicméně bylo prokázáno, že některé potraviny zlepšují celkové zdraví mozku a pomáhají vám cítit se po většinu času optimisticky.

Zde je výběr potravin, které mají šťastné superschopnosti. Přidejte je do svého menu a uvidíte, jaký rozdíl pro vás mohou udělat!

Potraviny, které pozitivně podporují náladu a celkovou pohodu

Oves

Oves vás dokáže povzbudit celé dopoledne. Tato výživná zrna přicházejí v mnoha variantách, včetně ovesných vloček, müsli, granoly a nočního ovsa. Oves obsahuje vlákninu, která může snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit náladu. Navíc jsou vynikajícím zdrojem železa, což může pomoci lidem s nedostatkem železa a problémy s náladou v důsledku anémie.

banány

Toto slunečně žluté ovoce je ukázkovým příkladem superpotraviny, která může mít pozitivní účinky na náladu. Je to proto, že banány mají přirozeně vysoký obsah aminokyseliny zvané tryptofan. Vaše tělo produkuje 5-HTP, sloučeninu, která vytváří serotonin a melatonin, dva neurotransmitery regulující náladu. O těchto hormonech, přezdívaných „hormony štěstí“, je známo, že vás uklidňují, zlepšují náladu a celkově se cítíte šťastnější.

Ořechy a semena

Ořechy a semínka jsou dobré nejen pro vaše srdce. Jsou také skvělé pro zdraví mozku. Mají vysoký obsah rostlinných bílkovin, zdravých tuků, vlákniny, vitamínu E a dalších důležitých rostlinných sloučenin, které jsou skvělé pro udržení zdravé mysli. Navíc poskytují tryptofan, aminokyselinu zodpovědnou za syntézu serotoninu zvyšujícího náladu. Mandle, kešu oříšky, arašídy a vlašské ořechy, stejně jako dýňová, sezamová a slunečnicová semínka, jsou vynikajícími zdroji schopností posilujících náladu zevnitř.

Bobule

Bylo vědecky dokázáno, že konzumace bobulí může poskytnout pozitivní náladu, jako je radostná, inspirovaná, nadšená a bdělá – do dvou hodin po konzumaci. Je to proto, že bobule včetně borůvek, malin a jahod obsahují živiny anthokyanidiny a anthokyany, které pomáhají snižovat deprese a stres.

Losos

Konzumace ryb s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin je spojena s vyšším stupněm radosti a dobrých pocitů. Losos je skvělým zdrojem vitamínu B-12, který pomáhá při syntéze chemických látek v mozku měnících náladu, které ovlivňují vaši náladu.

Listová zelenina

Tmavá listová zelenina, jako je špenát a mangold, může posloužit jako významný prostředek na zlepšení nálady. Jsou vynikajícím zdrojem hořčíku, který může zlepšit hladinu serotoninu a zvednout náladu. Nedostatek hořčíku je spojován s vyšším rizikem úzkosti a deprese. Navíc jsou nabité folátem, který pomáhá vašemu tělu produkovat hormony štěstí regulující náladu.

Fazole a čočka

Porazte blues s fazolemi a čočkou: jsou plné výživných látek pro dobrý pocit. Obsahují obrovské množství vitamínů B, které pomáhají zlepšit náladu zvýšením hladiny neurotransmiterů, které jsou důležité pro regulaci nálady., produkovat energii a cítit se pozitivně.

Chia semínka

Tato drobná semínka nejsou pouze rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin, ale obsahují také množství dalších živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, vápník a železo. Ale to není vše – chia semínka obsahují velké množství hořčíku, přírodního relaxačního minerálu, který může pomoci snížit poruchy nálady, stres a úzkost.

Vejce

Vejce nejsou jen lahodná – jsou také plná povzbuzujících nálad. Odborníci tvrdí, že vejce obsahují nebetyčně vysoké hladiny bílkovin, vitamínu D a B12. Jsou bohaté na cholin, živinu, která zlepšuje náladu a pomáhá produkovat neurotransmitery, stejně jako antioxidant selen. Pokud se cítíte modře – nebo možná jen trochu blaha, vejce vám mohou nabídnout výživový nástroj, který vám zlepší a stabilizuje náladu, zkrotí stres a zmírní vaši úzkost.

Takeaway

Pokračuj! Dopřejte si. Zahrňte výše uvedený seznam do svého dne, abyste využili výhod pro dobrý pocit. Všechny tyto potraviny mají sílu, abyste se cítili lépe a povznesli vaši náladu. Další výhodou je, že všechny chutnají báječně, takže si můžete vychutnat uspokojující občerstvení a povzbuzení nálady v jednom! Pokud však máte přetrvávající poruchu nálady, která narušuje vaši schopnost fungovat, nespoléhejte na to, že vám jídlo zlepší náladu. Vyhledejte lékařskou pomoc odborníka. Mějte na paměti, že poruchy nálady jsou nyní lépe léčitelné než kdykoli předtím, a to díky pokroku v lécích a poradenských technikách.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *