Pokyny pro zdravou výživu

Úvod

Dětská těla rostou tak, jak rostou. Během let dospívání ve skutečnosti potřebují výživnější potraviny než dospělí, potraviny bohaté na vitamíny a minerály, aby si udržely a podpořily své vyvíjející se tělo.

Stává se úkolem krmit vaše dítě výživným jídlem, protože děti mohou být vybíravé a velmi vybíravé.

Ve zdravém jídelníčku pro děti školního věku je zahrnuta řada čerstvých potravin z pěti kategorií potravin, včetně:

Ovoce

Zelenina

Zrna

Nízkotučné mléčné výrobky

Protein

Aby se tělo vašeho dítěte mohlo efektivně vyvíjet a fungovat, potřebuje určité živiny z každé kategorie potravin. Musíme tak konzumovat rozmanitá jídla ze všech pěti dietních kategorií.

Příjem bílkovin

Protein hraje zásadní roli v mnoha tělesných funkcích, včetně obnovy a opravy tkání ve svalech, kůži, orgánech, krvi, vlasech a nehtech. Z 20 aminokyselin, které tvoří bílkoviny, si tělo dokáže vyrobit 11; zbylých 9 musí pocházet z potravy. Je proto důležité zařadit jim adekvátní proteinovou stravu, kterou najdeme v mořských plodech, libovém mase a drůbeži, vejcích, fazolích, hrachu, sójových produktech a nesolených ořeších a semenech.

Ovoce a zelenina

Vaše dítě získává energii, vitamíny, antioxidanty, vlákninu a vodu z ovoce a zeleniny. Tyto vitamíny a minerály pomáhají zabránit tomu, aby se vaše dítě rozvinulo později v životě, jako je srdeční onemocnění, mrtvice a některé typy rakoviny.

Povzbuďte své dítě, aby mělo denně ovoce a zeleninu. To jim také pomůže identifikovat různé barvy, textury a příchutě. Také se doporučuje, že každé ovoce musí být omyto, aby se odstranily nečistoty nebo chemikálie, ale jakákoli jedlá slupka by měla být ponechána, protože je bohatá na živiny.

Výrobky z obilí

Chléb, těstoviny, nudle, ranní cereálie, kuskus, rýže, kukuřice, quinoa, polenta, oves a ječmen jsou příklady obilných potravin. Tyto potraviny dodávají dětem energii, kterou potřebují pro učení a růst.

Vaše dítě bude mít více energie z obilných potravin s nízkým glykemickým indexem a pomohou vašemu děťátku cítit se sytější po delší dobu.

Nízkotučné mléčné výrobky

Mléko, sýr a jogurt jsou základní mléčné výrobky. Tato jídla jsou vynikajícími poskytovateli vápníku a bílkovin. Snažte se svému dítěti každý den poskytovat různé mléčné výrobky, jako jsou mléčné nápoje, plátky sýra a misky od jogurtu.

Mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku jsou bezpečné pro děti starší dvou let.

Vždy je však vhodné poradit se s dětským lékařem, než mu dáte jakoukoli náhražku mléka.

Vyhýbejte se slazeným nápojům

Omezte dítěti příjem džusů a studených nápojů, které mohou obsahovat tolik cukru jako | jednu malou skleničku denně. Proto se doporučuje, aby se drželi dál od sladkých nápojů, jako jsou limonády, ovocné nápoje a sportovní nápoje, protože mají vysoký obsah kalorií a postrádají základní živiny. Nápoje naplněné cukrem mohou časem způsobit přibírání na váze a zvýšit pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu, srdečních chorob a dalších stavů v raném věku.

Závěrečné myšlenky

Blaho vašeho dítěte je jedním z mnoha aspektů rodičovství, které vyžadují zvláštní pozornost a péči. Je důležité, aby dítě dodržovalo vyváženou stravu, aby dostalo přiměřené množství výživy. Za tímto účelem se doporučuje omezit počet zpracovaných potravin, přidaného cukru, nasycených tuků a dalších položek, které vaše děti konzumují.

Děti potřebují různé množství specifických živin v různém věku. Jedna třetina jídla, které děti konzumují, je ve škole, takže je důležité připravit jim výživný oběd, který obsahuje různé potraviny včetně bílkovin, sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálů. To pomáhá dítěti mít zdravé tělo a mysl. Vyvážená strava udržuje imunitu silnou a dítě aktivní, aby mohlo růst správným tempem.

Kromě toho byste měli absolvovat také preventivní zdravotní prohlídky. Tyto zdravotní prohlídky poskytují kompletní zprávu o vašem zdraví, což vám umožní přijmout nezbytná preventivní opatření ke zlepšení vašeho zdraví a udržení řady onemocnění na uzdě.

Často kladené otázky (FAQ)

Q1. Jaké výživové rady se doporučují pro zdravé dítě?

Ans.

Vyvážená strava a pohybový program, stejně jako zdravý životní styl, jsou klíčem ke správné výživě. Pět hlavních skupin potravin – obiloviny, mléčné výrobky, bílkoviny, zelenina a ovoce jsou často dobrým místem, kde začít při sestavování dětského jídelníčku.

Q2. Co je pro dítě zdravý životní styl?

Ans.

Své dítě můžete povzbudit ke zdravému životnímu stylu především tím, že budete dobře jíst a být aktivní. Konzumace chudých bílkovinných potravin, jako jsou mléčné výrobky, celozrnné výrobky a ovoce a zelenina, je součástí zdravé výživy. Zahrnuje také zdržení se potravin s vysokým obsahem tuku, cukru a rychlého občerstvení.

Q3. Co by mělo dítě denně jíst?

Ans.

Vaše dítě musí dostat alespoň několik porcí denně z každé z pěti hlavních skupin potravin: obiloviny, zdravé tuky, ovoce a zelenina, mléčné výrobky a bílkoviny.

Q4. Proč je výživa dětí důležitá?

Ans.

Pro optimální růst a vývoj a také pro prevenci řady zdravotních poruch by děti a dospívající měli jíst zdravě.

Q5. Jaké jsou 3 výhody správné výživy?

Ans.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *