Nemocný z toho, že je v zimě smutno – mohla by být kyselina alfa-lipoová tím chybějícím článkem?

Co je kyselina alfa-lipoová (ALA) a kde se hodí ke konvenční léčbě sezónní afektivní poruchy (SAD)?

Pokud jste někdo, kdo je postižen tímto vysilujícím stavem, když se zima blíží a temná mračna se stahují – je důležité dát dohromady co nejvíce strategií zvládání, abyste přežili temné dny.

Přidání ALA do vaší sady nástrojů pro dobrý pocit může být posledním klíčem k zahnání zimního blues…

SMUTNÁ fakta

SAD se běžně vyskytuje v zimě a každoročně postihuje miliony lidí. Změna ročního období může mít dramatický vliv na duševní zdraví mnoha pacientů trpících SAD, ale může způsobit pouze jemné změny v náladě a chování ostatních.

Typické příznaky SAD

Nízká nálada a deprese jsou běžné, ale další příznaky zahrnují:

 • Špatná koncentrace a paměť
 • Letargie a problémy se spánkem
 • Podrážděnost a nesnášenlivost vůči stresu
 • Úzkost a neschopnost vyrovnat se s každodenním životem
 • Nízká chuť na sex
 • Chuť na sacharidy a cukr

Možné příčiny SAD

Zdá se, že SAD je způsobena nedostatkem světla. Chladné počasí nás nutí zůstávat uvnitř a dny jsou celkově kratší, takže máme horší přístup k dennímu světlu.

SAD je zvláště převládající u lidí žijících na severní polokouli s příznaky obvykle začínajícími v září a říjnu. Avšak ti, kteří žijí 30 stupňů od rovníku, kde jsou dlouhé a horké dny, jsou postiženi jen zřídka.

Studie zjistily souvislost mezi nízkým stavem vitaminu D a depresí, což může vysvětlovat, proč se v zimě objevuje SAD, protože naše kůže potřebuje vystavení slunečnímu záření, aby se v těle vytvořil vitamin D.

Snížené hladiny důležitých neurotransmiterů zvyšujících náladu, jako je serotonin, byly také navrženy jako faktor přispívající k SAD. Mnoho složitostí chemie mozku znamená, že jakákoli nerovnováha v neurotransmiterech může ovlivnit naši mozkovou funkci a následné nálady.

Výživové poradenství

Celková podpora mozku pomůže snížit mnoho příznaků SAD. Každý den se dozvídáme o „super živinách“, které mohou podporovat optimální zdraví mozku. Je z čeho vybírat, ale kyselina alfa-lipoová se znovu a znovu objevuje jako klíčová živina a měla by být na prvním místě v rámci vaší strategie pro řešení příznaků SAD.

Co je ALA a jak pomáhá při SAD?

 • ALA je opravdu silný antioxidant, který působí proti účinkům vysoce reaktivních a škodlivých chemikálií známých jako volné radikály. Ty jsou schopny způsobit poškození DNA, bílkovin a tuků v našich buněčných membránách, což může mít za následek problémy s pamětí, koncentrací a náladou.
 • ALA regeneruje další antioxidanty, jako je glutathion a vitamín C, a poskytuje výrazně zesílené účinky v boji proti oxidativnímu stresu na mozek.
 • ALA funguje jak v tuku, tak v látkách rozpustných ve vodě, které se dostávají do vodnatých oblastí, jako je krev a buněčný obsah, stejně jako vnější membrána buňky, která se skládá převážně z tuku. To dává ALA výraznou výhodu, která jí umožňuje chránit prakticky všechny tělesné tkáně před poškozením volnými radikály.
 • Existují dobré důkazy, že ALA může volně procházet hematoencefalickou bariérou, čímž pomáhá udržovat mozek a nervovou tkáň zdravé. Jeho silná antioxidační aktivita může zachycovat cirkulující těžké kovy, jako je rtuť a olovo – čelit jejich toxickým a karcinogenním účinkům, a tím předcházet poškození mozkových buněk.
 • ALA může pomoci zahnat únavu spojenou se SAD. Hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu, funguje jako nezbytný kofaktor pro několik enzymů, které generují produkci energie v elektrárnách v našich buňkách.
 • Zánět mozku je jedním z klíčových faktorů podílejících se na depresi. Protože ALA má tak silnou antioxidační aktivitu, může nabídnout jedinečně účinný ochranný mechanismus proti škodlivým účinkům zánětu v mozku.
 • Stále více studií identifikuje ALA jako potenciální terapeutický nástroj pro léčbu deprese. Výzkum zjistil, že tento životně důležitý antioxidant zvyšuje citlivost na inzulín, který hraje roli ve schopnosti mozku zvyšovat syntézu serotoninu, čímž zvyšuje pocity štěstí a pohody.

Možnosti životního stylu

Existuje celá řada způsobů, jak se vypořádat s příznaky SAD, ale stejně jako mnoho jiných stavů možná budete muset upravit své léčby, abyste našli terapeutické přístupy, které vám osobně vyhovují. Nalezení chybějících kusů skládačky by mohlo být odpovědí na léta mizerných zim.

Zkuste tyto:

Cvičení

Nudné, já vím, ale cvičení je často klíčem k uzdravení u mnoha zdravotních stavů a ​​SAD není výjimkou…Pravidelné cvičení skutečně pomáhá zlepšit náladu a dodává energii a je zvláště užitečné, pokud ho děláte venku, abyste co nejlépe využili přirozené sluneční světlo. . Studie naznačují, že zvyšuje hladinu hormonů dobrého pocitu v mozku a má dvojitý účinek, pokud se spojí s pořádnou dávkou denního světla.

Přehodnoťte svůj jídelníček

Místo toho, abyste si dopřávali sacharidy a sladké pochoutky, změňte je na krůtí maso, tvaroh, banány, kuřecí maso a avokádo. Jsou to skvělé zdroje aminokyseliny tryptofan, která pomáhá mozku produkovat hormony štěstí.

Tyto potraviny jsou navíc nabité bílkovinami, které, pokud se sní namísto podlehnutí zpracovaným sacharidům, mohou pomoci udržet hladinu cukru v krvi vyváženou – snížit únavu, podrážděnost a chuť na cukr.

Ujistěte se, že máte dostatek vitamínu C a vitamínů B komplexu. Nízké hladiny těchto životně důležitých živin mohou ovlivnit náladu a hladinu energie. Základem je strava plná ovoce a zeleniny. Dobře vstřebatelné doplňky však mohou překlenout mezeru, pokud vaše strava někdy chybí – pro zaručené výsledky si určitě vyberte lipozomální produkty.

Venture Out

V zimě trávte co nejvíce času venku, abyste maximalizovali vystavení slunečnímu záření a stimulovali produkci vitamínu D ve vašem těle. Pokud vás odradí kvílivý vítr a nemilosrdný déšť, nyní by mohl být čas sbalit si kufry a vydat se do slunečného podnebí.

Investujte do „SAD“ lampy

Mnoho pacientů trpících SAD považuje lampy světelné terapie za neocenitelné v zimních měsících. Důkazy naznačují, že pomáhají obnovit tělu vlastní přirozený cyklus spánku/bdění, který může být narušen u osob náchylných k SAD.

Doufejme, že s pomocí několika pečlivě vybraných živin a některých změn životního stylu bude zima obdobím, které si můžete užít a před kterým se nebudete skrývat.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *