Nejlepší zimní dieta pro kojící matky

Úvod

Zimy mohou být pro kojící matky a jejich děti náročné. Drsné, suché chladné počasí může být škodlivé pro oba. Je to proto, že matka a novorozenec jsou v tomto ročním období vystaveni většímu riziku onemocnění. Je tedy velmi důležité, aby kojící matky hlídaly své zdraví a věnovaly velkou pozornost tomu, co jedí.

Výběr zdravé stravy může pomoci vybudovat imunitní systém vašeho dítěte a také podpořit produkci mléka v zimě.

V tomto blogu jsme sestavili seznam potravin, které by kojící matky měly jíst a vyhýbat se jim.

Nejlepší zimní strava pro kojící matky – 15 potravin, kterým se vyhnout a jíst

1. Začněte svůj den správně tím, že vypijete velkou sklenici teplé vody a vydatně vymačkáte citron. Teplá voda stimuluje trávicí systém a pomáhá regulovat pohyby střev. Vitamin C z citronů je prospěšný pro posílení imunity vašeho těla.

2. Zvolte teplé nápoje nebo nápoje pokojové teploty. Jezte polévky a dušená jídla, jako je vývar z kostí, miso polévka, kuřecí polévka a zeleninový guláš, abyste si zajistili dostatečnou výživu a zároveň ulehčili trávení.

3. Zázvor a česnek mají antivirové a antibakteriální vlastnosti. Hlavně zahřeje tělo, proto je zařaďte do svého jídelníčku. To pomáhá v prevenci alergií a infekcí.

4. Podle odborníků je důležité zařadit na živiny bohatou směs zdravých vitamínů, vápníku, železa, omega-3 mastných kyselin a draslíku, které mohou pomoci zvýšit produkci mléka.

5. Zelená listová zelenina, mrkev, sladké brambory, rajčata, chia semínka, mléko, ořechy a ovoce, jako jsou meruňky, avokádo, meloun a citrusové plody, to vše by mělo být součástí vašeho jídelníčku.

6. Je důležité zařadit zelenou a listovou zeleninu, jako je špenát, hlávkový salát, zelí a kapusta, protože obsahují prospěšné živiny a minerály.

7. Zůstat hydratovaný, aby byl zajištěn pravidelný přísun mléka, je zásadní. Pití bylinných čajů, jako je pískavice řecké seno nebo čaj z listů maliníku, pravděpodobně zvýší produkci mateřského mléka. Některé čaje, jako je petržel, šalvěj, černý ořech a meduňka, však mohou také snížit produkci mléka, proto je vhodné poradit se s lékařem před konzumací těchto bylin během kojení.

8. Vzhledem k tomu, že kašel a rýma jsou u matek a dětí v zimním období běžné, je nejlepší vyhýbat se jídlům tvořícím hlen. Studené jídlo, podávané přímo z lednice nebo mrazáku, je nezdravé a zvyšuje riziko onemocnění a infekce. Vyhněte se tedy sladkým nebo smaženým jídlům a také ovoci, jako je avokádo a banány, protože ty mohou v prostředí s nízkou teplotou způsobit kašel a přetížení.

9. Zařaďte do svého jídelníčku mouku bajra, protože je plná vápníku, železa a vlákniny, které jsou nezbytné pro miminko i kojící matku a také zvyšují laktaci.

10. Semena pískavice řecké seno nebo methi obsahují vápník, který nejen stimuluje produkci mléka u kojících matek, ale také zlepšuje kvalitu mateřského mléka tím, že je bohatým zdrojem vitamínů A, B a C.

11. Kojícím matkám se často doporučuje vynechat konzumaci ryb s vysokým obsahem methylrtuti, jako je tuňák, žralok, mečoun, makrela a tuňák obecný.

12. Kojící matky jsou varovány, aby se vyhýbaly potravinám, o kterých se předpokládá, že způsobují koliku, plynatost, průjem a vyrážky u kojícího dítěte.

13. Zdrojem infekce může být jakákoli syrová strava. Konzumace syrové stravy kojícími matkami nepředstavuje významné riziko pro kojené děti, i když matka může onemocnět otravou jídlem.

14. Ořechy a semena jsou superpotraviny, které se během zimy používají po staletí jako pomoc při kojení matek díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů.

15. Vyhýbejte se zpracovaným jídlům, jako jsou klobásy a rychlé nudle, stejně jako nealkoholickým nápojům, slazeným nápojům, koláčům, sušenkám a pečivu, protože mívají nedostatek živin.

Závěrečné myšlenky

Chladné počasí během chladných zimních měsíců může mít vážný dopad na zdraví dítěte a matky. Pokles teploty má vliv na imunitu, tělo je náchylnější k infekcím. Kojící matky by proto měly v tomto období dbát zvýšené opatrnosti, protože jejich zdraví může ovlivnit kojení. Takže novopečené matky, které kojí, by měly zůstat hydratované, jíst zahřívající a výživná jídla, vyhýbat se mastným, kořeněným a sladkým jídlům. Měli by přijmout opatření, jako je vyhýbat se vycházení na studený vzduch a udržovat správnou pokojovou teplotu.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *