Co je Caput succedaneum?
Původní význam, že caput succedaneum představuje „otok lebky kojence, ke kterému dochází hned po porodu.
V tomto stavu se u novorozence rozvine zánět, který se nachází v oblasti lebky, k němuž dochází především během procesu porodu.
I když tento stav není škodlivý ani nebezpečný, je životně důležité sledovat dítě, pokud jím trpí, kvůli infekci nebo riziku rozvoje žloutenky.
Především je nutné to vědět caput succedaneum a kefalhematom nejsou totéž. Jsou to také velmi odlišné podmínky.
Zatímco v caput succedaneum dojde k zánětu lebky a vytvoří se měkká boule, která při stlačení vede k vytvoření dolíčku a není škodlivá ani život ohrožující, naopak stav kefalhematom je zcela odlišný stav, kdy dochází ke krvácení do lebky, ale také k nejedná se o smrtelné onemocnění nebo stav, ale může být srovnatelně s vyšším rizikem, pokud je přísně ignorován.
Kefalhematom a caput succedaneum není stejný stav a každý musí znát rozdíl mezi nimi.
Ačkoli oba sdílejí některé společné aspekty, jako oba se vyskytují krátce po porodu dítěte, a oba si obvykle všimneme, že v určitém období, které není škodlivé ani život ohrožující, samy odezní.
V zásadě je kefalhematom obecně způsoben traumatickým zážitkem, při kterém prasknou krevní cévy uvnitř lebek dítěte, což vede ke krvácení pod hlavičkou. Kefalhematom neohrožuje mozkové buňky.
Volá se zbytečné sdružování. Shromažďování krve z poškozených cév a vnitřních vrstev kůže probíhá a je obvykle neškodné. Tyto dvě podmínky však nejsou stejné, ale bylo nezbytné znát rozdíl mezi oběma.
Proč se vyskytuje Caput Succedaneum?
Jak bylo diskutováno dříve, caput succedaneum příčiny jsou obvykle docela rozumné a docela neškodné. Přesto, s ohledem na stav novorozence, je skutečně moudré získat o této záležitosti lepší představu. Tyto čtyři problémy běžně způsobují caput succedaneum;
První z nich je; může se vyvinout relativně dlouhotrvající tlak na poševní stěny během porodu, který je zpočátku vyvíjen na lebku dítěte, díky čemuž se novorozenec může dostavit později k porodu caput succedaneumcož je otok hlavy nebo měkký hrbolek.
Druhý by mohl být; obvykle, když je žena porodem unavená, jsou lékaři povinni použít kleště a porodní vakuum, aby pomohli matce bezpečně donosit dítě. Použití vakua během porodu je však naprosto bezpečné a neškodné, ale mohlo by hrát roli, že se u miminka krátce po porodu vyvine caput succedaneum.
Třetí důvod, proč si toho všimnout, je; opakovaný tlak na děložní hrdlo nebo stěny během porodu způsobený ženou, aby dítě bezpečně porodila, může být dalším důvodem, proč dítěti na lebce naroste bulka nebo měkký otok.
Posledním nejčastějším důvodem může být; když membrány plodového vaku prasknou brzy během porodu, což způsobí tlak na hlavičku dítěte a následně caput succedaneum.
Tento stav je neškodný a nepředstavuje tak závažný problém. Jedním ze způsobů, jak si nezaměnit captures succedaneum a cephalohematom, je vědět, že u caput succedaneum je otok na hlavě měkký, což znamená, že když stisknete oteklou lebku, vytvoří se na ní důlek.
Jaké jsou její příznaky?
Příznaky Caput succedaneum jsou obvykle samozřejmé, ale nejběžnějším příznakem a nejvýraznějším projevem tohoto je otoky pod kůží hlavy, která je na dotek oteklá a měkká a po přitlačení vede k dolíčkům.
Dalším příznakem může být změna barvy pokožky hlavy. Navíc, pokud na své nové hlavě vidíte modřinu a nějakou změnu barvy, pak je to také jeden z příznaků caput succedaneum.
Kromě toho lze otok pokožky hlavy dítěte od střední linie k liniím postavy považovat za jeden z příznaků tohoto stavu zvaného caput succedaneum.
Co více lze považovat za příznak, je nárůst formování pokožky hlavy dítěte, což může být důsledkem toho, že vaše dítě má caput succedaneum.
Léčba Caput Succedaneum
Léčba Caput succedaneum není velký problém, protože tento stav není tak špatný nebo neškodný a obvykle po nějaké době sám odezní.
Ale abyste se ujistili, že je vaše dítě v bezpečí, doporučuje se nechat své dítě zkontrolovat u svého dětského lékaře a informovat se o situaci.
Přestože se nejedná o tak závažný problém nebo stav a sám o sobě odezní přibližně za týden, může být problémem dlouhotrvající modřina a tento stav a může být viděn jako náchylnost vašeho dítěte ke žloutence nebo podobným problémům. .
Onemocnění je zdravotní stav, při kterém kůže zežloutne. V tomto stavu je nadbytek pigmentu bilirubinu a je způsoben onemocněním jater, rozpadem červených krvinek atd. Žloutenka je však u dětí považována za normální.
Stále se důrazně doporučuje nechat své dítě zkontrolovat a nechat se ošetřit odborníkem, aby neměl žádné další problémy, nemoci nebo problémy.