Úvod
Věděli jste, že tvaroh přeměňuje stresové hormony v mozku na hormony dobré nálady?
Dahi, neboli tvaroh, je výživné probiotické jídlo s vysokým obsahem bílkovin, vitamínů a minerálů a nízkým obsahem sacharidů. Tvaroh může mít různé formy jako podmáslí, raita nebo jogurt a to vše lze konzumovat s jídlem pro zlepšení chuti a urychlení trávení v každém ročním období.
Tvaroh může být užitečný pro ty, kteří mají zažívací potíže. Během zimní sezóny se mnoho lidí vyhýbá konzumaci tvarohu, protože věří, že by to zvýšilo jejich šance na nachlazení nebo kašel. Rodiče jsou často opatrní při podávání tvarohu svým dětem během zimy, zejména v noci.
Je ale příjem tvarohu v chladném počasí opravdu škodlivý? Pojďme bořit mýty o konzumaci tvarohu během zimy –
Mýty o konzumaci tvarohu v zimě:
Mýtus 1: Děti by se v zimě měly vyhýbat tvarohu
Tvaroh je silný posilovač imunitního systému, který také obsahuje protizánětlivé vlastnosti a zvyšuje produkci WBC. Proto je nezbytné povzbuzovat děti ke konzumaci tvarohu v jakékoli formě, pokud se podává při pokojové teplotě, nikoli za studena. Pro přípravu lahodnější a na živiny bohatší večerní svačiny smíchejte ovoce a zeleninu s tvarohem nebo jogurtem. Můžete přidat oves nebo ranní cereálie a přeměnit tvaroh na ideální jídlo.
Mýtus 2: Tvaroh by se měl vyhnout, pokud se někdo snaží zhubnout
Konzumace dobrých tuků je pro redukci hmotnosti stejně důležitá jako cvičení. Konzumací tvarohu připraveného z odstředěného nebo nízkotučného mléka se neztloustne ani nezvýší příjem nasycených tuků. Ideální kombinace živin pro lepší vstřebávání, tvaroh obsahuje kromě tuku také vápník, vitamín D, draslík a bílkoviny.
Mýtus 3: Kojící matky se musí vyhýbat tvarohu, protože může způsobit nachlazení u matky i dítěte
To není pravda. Pouze živiny projdou mateřským mlékem k dítěti a nezpůsobí žádné nachlazení nebo infekci, protože mateřské mléko je bohaté na imunoglobuliny.
Aktivní bakterie v tvarohu zlepšují trávení a pomáhají v boji proti patogenním mikroorganismům a udržují zdraví vašeho žaludku. Vitamíny, bílkoviny a laktobacily, které posilují váš imunitní systém, jsou v tvarohu bohaté. Kojící ženy mohou jíst raitu nebo tvarohovou rýži, aby naplnily svou potřebu vápníku a vysoce kvalitních bílkovin.
Mýtus 4: Tvaroh by se neměl konzumovat na noc
Tvaroh je chutnou přílohou k večeři ve všech ročních obdobích. Ve skutečnosti může trávicí systém spíše uklidňovat než znepříjemňovat. Pomáhá v mozku uvolňovat speciální aminokyselinu tryptofan, která uvolňuje tělo a napomáhá cyklu spánku a bdění. Ve skutečnosti tryptofan pomáhá vašim neuronům zotavit se s malým zdřímnutím.
Mýtus 5: Konzumace tvarohu v zimním období může vést k nachlazení a kašli
V každém ročním období tvaroh obsahuje probiotika a vitamíny, které pomáhají posilovat imunitní systém, díky čemuž je vhodným jídlem nebo dezertem během zimního období. Ujistěte se však, že jej konzumujete při pokojové teplotě.
Výhody konzumace tvarohu
Dobré pro trávicí systém
Zklidňující vlastnosti tvarohu jsou dobře známé. Řídí rovnováhu pH těla, aby se zabránilo kyselosti. Kromě toho, že tvaroh pomáhá při trávení, zabraňuje také kyselosti.
Dobré pro pokožku
Tvaroh je známý svou schopností dodat pleti zdravý a zářivý vzhled. Tvaroh má přírodní hydratační složky, které zabraňují vysoušení pokožky. Pro ty, kteří mají akné způsobené gastrointestinálními problémy, je tvaroh prospěšný.
Dobré pro zdraví srdce
Tvaroh skutečně pomáhá zlepšit zdraví srdce, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lidí může být zavádějících jeho obsahem tuku. Je známo, že snižuje krevní tlak a hypertenzi a zároveň zvyšuje HDL, neboli dobrý cholesterol. Krevní tlak a cholesterol jsou oba významné rizikové faktory srdečních onemocnění.
Hladký průtok krve tepnami umožňuje dobrý cholesterol, který udržuje srdce zdravé a robustní.
Pomáhá při posilování imunity
Široká škála živin, včetně probiotik, minerálů a vitamíny, jsou součástí tvarohu. Tyto vitamíny a minerály přispívají k posílení imunity. Tvaroh obsahuje probiotika, která pomáhají snižovat zánět, což je hlavní přispěvatel k mnoha chronickým zdravotním poruchám.
Hořčík, selen, vitamín D a zinek jsou hlavními minerály, které přispívají k posílení imunity.
Stejně jako mikroorganismy i probiotika pomáhají tělu bojovat s mnoha bakteriálními a virovými onemocněními a udržují vás zdraví. Zlepšená imunita tedy napomáhá k obraně organismu proti chřipce, nachlazení a dalším nemocem.
Závěrečné myšlenky
Všichni jsme vyrostli v přesvědčení mnoha mýtů o konzumaci tvarohu v různých ročních obdobích od našich starších. Jedním z nejčastějších a nejoblíbenějších mýtů o tvarohu je, že by se neměl konzumovat během zimy, ale kdo věděl, že to není pravda?
Tento blog odpovídá na všechny vaše otázky o konzumaci tvarohu během zimy a dokonce vám řekne různé zdravotní výhody tvarohu.
Je zcela bezpečné a zdravé jíst tvaroh v zimě, protože nezvyšuje riziko kašle a nachlazení.
Ve skutečnosti je tvaroh výživnou přílohou a je nabitý vysokým množstvím dobrých bakterií. Tvaroh je také bohatý na vápník, hořčík, draslík, vitamín B2 a B12, takže je vždy dobré ho mít ve všech ročních obdobích.
Často kladené otázky (FAQ)
Otázka: Může konzumace tvarohu způsobit nachlazení?
Ne, konzumace tvarohu nezpůsobuje nachlazení.
Otázka: Může vám tvaroh způsobit nevolnost?
Tvaroh obsahuje probiotika a vitamíny, které pomáhají posilovat imunitní systém, takže je vhodným jídlem nebo dezertem během zimy. Mějte ale na paměti, že jej konzumujete při pokojové teplotě.
Otázka: Je tvaroh horký nebo studený pro tělo?
Tvaroh udržuje tělo v chladu. Také udržuje váš žaludek chladný.
Otázka: Může vám tvaroh rozrušit žaludek?
Vyhněte se konzumaci tvarohu, pokud máte často zažívací potíže, nadýmání nebo kyselý reflux.
Otázka: Co by se nemělo jíst s tvarohem?
Tvaroh by se neměl kombinovat s:
– Cibule
-Mango
-Ryba
-Mléko
– Tučná jídla