Mohl by vám jednoduchý lokalizovaný nedostatek vitaminu C způsobit infarkt?

V minulém století se vědecké články neustále hrnuly do toho, že existuje mnoho rizikových faktorů pro srdeční onemocnění, jako je zvýšený cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovka a tak dále. Není pochyb o tom, že takové rizikové faktory jsou jasně spojeny se srdečním onemocněním a zdá se, že pokud nejsou kontrolovány, urychlují jeho vývoj. Ale „preventivní kardiologie“ se stává novým lékem na zdraví srdce a doktor Levy vysvětluje, proč je vitamín C opět v centru pozornosti…

Nový pohled na aterosklerózu

Zdá se, že v posledních letech si kardiologie kolektivně uvědomila a přijala, že koronární ateroskleróza (arteriální zúžení a blokády) se zřídka rozvíjí bez zánětu ve stěně koronární artérie. Nyní je myšlenkový proces: „Vaše koronární tepny jsou chronicky zanícené a my musíme tento zánět co nejlépe minimalizovat.“ Zánět výstelky koronárních tepen je kořenem mnoha koronární aterosklerózy, která nakonec vede k částečně obstrukčním lézím, akutní tvorbě okludující krevní sraženiny a následnému infarktu. Současné uvažování je, že na této koronární krizi se podílí přítomnost patogenních ústních bakterií, toxiny a fokální nedostatek vitamínu C.

Fokální koronární arteriální kurděje (lokalizovaný nedostatek vitamínu C)

Normálně je vitamín C přítomen doslova všude v těle, uvnitř i vně buněk. Všechny orgány ho obsahují a potřebují ke správnému a optimálnímu fungování. Většina lidí, včetně lékařů, si kurděje představuje pouze jako závažný nedostatek vitamínu C v celém těle, který se v moderním světě vyskytuje jen zřídka. A to je hlavně správné. K kurdějím však dochází také tehdy, když je vitamin C v jedné tkáni nebo orgánu vážně vyčerpán, zatímco zbytek těla má dostatečné množství. Toto je známé jako fokální kurděje – které se často vyskytuje u jedinců, kteří se zdají být jinak zcela zdraví. A kde je fokální kurděje, tam je fokální zánět…

Zánětové stany neexistují tam, kde není nedostatek vitamínu C. Zánět totiž vede ke zvýšenému oxidačnímu stresu (prooxidaci) a takový zvýšený oxidační stres nemůže existovat tam, kde je současně přítomno dostatek vitamínu C (antioxidantu). Takže jakýkoli faktor, který zvyšuje oxidační stres, spotřebovává úměrné množství vitaminu C a jakékoli snížení průběžného přísunu vitaminu C do určité části těla umožňuje, aby oxidační stres nezhasl, a to umožňuje klinický a laboratorní důkaz vitaminu C. nedostatek (aka fokální kurděje).

Infekce a záněty stěny koronárních tepen

Proč je tedy ve stěnách koronárních tepen vždy zánět a stav ohniskové kurděje? Jediným běžným způsobem, jak se věnčitá tepna stane závažným nedostatkem vitaminu C, je nechat tam zakořenit patogeny a metabolicky spotřebovat (oxidovat) všechen nebo téměř všechen normálně přítomný vitamin C. Pokud k tomu dochází chronicky, výsledkem je chronický zánět.

Pokud je někde v těle krátkodobá infekce a pouze přechodně se uvolňují patogeny do krevního oběhu, zánět může přijít a odejít a hladiny vitaminu C mohou být obnoveny. Ale když je přísun patogenu v krvi nepřetržitý, zánět zůstává. Tento zánět se pak stává nemocí, protože makrofágy a další činitelé imunitního systému vstupují do zanícené oblasti věnčité tepny a snaží se chronicky „léčit“ neustálé šíření (šíření) patogenů. Zvýšený oxidační stres v důsledku uvolňování reaktivních forem kyslíku z bílých krvinek v důsledku chronického zánětu v nepřítomnosti vitaminu C je iniciátorem a primárním propagátorem aterosklerotického procesu. Bakteriální výsev je přesně důvodem, proč zánět „začíná“ v nemocné koronární tepně. Kolonizace infekcí/patogenem vždy spotřebovává lokální zásoby antioxidantů (vitamín C) a výsledkem je zánět.

Odkud tyto patogeny pocházejí?

Již několik let kardiologická a stomatologická literatura ukazuje, že chronické periodontální onemocnění (infikované dásně) je jasně „spojeno“ se zvýšeným onemocněním koronárních tepen. I když je to pravda, konečně začíná být jasné, že tato „asociace“ je skutečně příčina a následek. To znamená, že orální patogeny přímo způsobují aterosklerózu. Několik studií nyní ukazuje, že stěny krevních cév a aterosklerotické plaky obsahují stejnou řadu patogenů, které se nacházejí v infikovaných dásních. Navíc byla mnohem vyšší koncentrace těchto patogenů nalezena v krevních sraženinách, které blokují koronární tepnu a způsobují infarkt.

Bakteriální výsev kořenového kanálku

Kořenový kanálek ​​se používá ve stomatologii k obnovení typicky velmi bolestivých a silně infikovaných zubů zpět do mechanicky zdravého stavu, bez infekce a bolesti. Literatura však nyní jasně ukazuje, že reziduální bakterie vždy zůstávají v akcesorních kanálcích, dentinových tubulech nebo zbytcích dřeňové tkáně. Mikroskopické dentinové tubuly pak neomezeně uchovávají jakékoli patogeny, které byly přítomny, typicky produkují stálý přísun enormně silných toxinů, které spolu s patogeny pronikají do oběhu. Nedávné studie byly přesvědčivé při stanovení spojení mezi zuby ošetřenými kořenovým kanálkem a ischemickou chorobou srdeční. Dokonce i časopis Journal of the American Dental Association v roce 2009 uvedl, že jedinci se zuby ošetřenými kořenovým kanálkem měli více ischemické choroby srdeční než lidé bez zubů ošetřených kořenovým kanálkem.

Bakteriální výsev onemocnění dásní

Zjistilo se, že apikální parodontitida, pokročilá forma onemocnění dásní, která sdílí stejné profily patogenů, jaké jsou pozorovány u zubů ošetřených kořenovým kanálkem, vysévá tytéž patogeny přímo do koronární arteriální stěny, přímo do aterosklerotického plátu a přímo do sraženiny, které se akutně tvoří, aby způsobily obstrukci koronárních tepen a srdeční infarkt. Studie nyní také prokázaly významnou roli, kterou toxiny z těchto patogenů hrají ve vývoji aterosklerózy vedoucí k srdečnímu infarktu.

Jiné zdroje bakteriálního výsevu

Orální patogeny jsou příčinou více než 90 % srdečních infarktů a pravděpodobně méně než 5 % kardiologů a dalších lékařů dokonce ví, že tento příčinný faktor hledají. Chronická infekce zubů ošetřených kořenovým kanálkem je zdrojem koronárního zánětu u většiny pacientů s infarktem, pravděpodobně v 70 % případů. Chronické onemocnění dásní pravděpodobně tvoří dalších 20 až 25 % případů. Zbytek pochází z jiných neidentifikovaných zdrojů, které chronicky vysévají patogeny do krve, jako jsou infikované mandle nebo možná dokonce chronická zácpa a střevo množící patogeny.

Preventivní zdraví srdce

Pacient s infarktem NEMÁ jen smůlu. Pacient s infarktem má spíše obrovskou pravděpodobnost, že bude mít stálý přísun orálních patogenů a toxinů pocházejících ze zubů ošetřených kořenovým kanálkem a/nebo chronicky infikovaných dásní. Sečteno a podtrženo, ačkoli nikdo nemá rád nasedání do zubařského křesla, vyhýbání se řádné péči o zuby a zásahům může mít za následek mnohem nemocnější a mnohem kratší život. Dr Levy naznačuje, že každý kardiolog musí porozumět významu onemocnění dásní a terapeutickým přínosům léčby lipozomálním vitamínem C. Kvalitní zdroj nebo lipozomální vitamín C vyrábí společnost LivOn Labs s ochrannou známkou Altrient.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *