Mohl by nedostatek živin vést k vypadávání vlasů?

Růst vlasů

Vlasy následují přirozený cyklus růstu vlasů, nastavený vzor růstu, odpočinku a vypadávání po celý život, ale tento proces se s věkem zpomaluje. Vlasy jsou vyrobeny z proteinu zvaného keratin a jsou tvořeny buňkami, které jsou velmi podobné těm, které se nacházejí v kůži. Krevní kapiláry obklopující vlasové folikuly dodávají živiny potřebné pro růst vlasů a pokud tento proces není řádně doplněn, může být růst vlasů drasticky ovlivněn. Předpokládá se, že vypadávání vlasů je důsledkem stárnutí, genetické predispozice, nerovnováhy štítné žlázy, poruch příjmu potravy, hormonální nerovnováhy a samozřejmě stresu.

Pravděpodobně hlavním problémem souvisejícím s vlasy je vypadávání vlasů, je častější u mužů, ale mohou být postiženy i ženy. Vypadávání vlasů, známé jako alopecie, se může objevit po nemoci nebo jako vedlejší účinek léků, zejména chemoterapie a další faktory zahrnují anémii, infekce, hormonální problémy a šok nebo dlouhodobý stres.

1. Hormonální rovnováha

Známky řídnutí vlasů mohou naznačovat základní stav související s možnou hormonální nerovnováhou, která přispívá ke stavu a růstu vlasů. Vypadávání vlasů u žen je často spojeno s hormonálními změnami a obvykle může mít největší dopad menopauza. Vlasy mají tendenci s věkem řídnout a klesající hladina estrogenu u žen a testosteron u mužů má tendenci ovlivňovat vlasové folikuly, což způsobuje mírné až těžké řídnutí.

U mužské plešatosti je proces postupný, obvykle začíná ustupující vlasovou linií a/nebo ztenčováním vlasů na temeni. Předpokládá se, že jedním přispívajícím faktorem jsou vysoké hladiny dihydrotestosteronu (DHT), formy testosteronu vytvářeného enzymem 5-alfareduktázou. U některých mužů jsou vlasové folikuly přecitlivělé na DHT, což způsobuje postupné ztenčování vlasového stvolu a efekt smršťování vlasových folikulů.

2. Stres a krevní oběh

Kouření a stres mohou mít velký vliv na růst a stav vlasů. Alopecia areata je často spojena se stresem nebo traumatem a vede k náhlé a obecně dočasné ztrátě vlasů, ale někdy může stále vést k úplné ztrátě vlasů. Při dlouhodobé zátěži může dojít k omezení prokrvení pokožky hlavy, což by mohlo mít dominový efekt možného podvyživení vlasových kořínků a sklonu k vypadávání vlasů. Nalezení způsobů, jak snížit stres spolu s masáží pokožky hlavy, je důležité a zlepšení cvičení může také pomoci vyřešit cirkulaci pokožky hlavy.

Vitamin C podporuje buňky proti oxidativnímu stresu, který se často zvyšuje během stresu nebo u těch, kteří kouří. Zavedení potravin bohatých na vitamín C do jídelníčku, jako je barevné ovoce a zelenina včetně bobulovin, sladké papriky, citrusových plodů a tmavě zelené listové zeleniny, může pomoci chránit tělesné buňky před oxidačním stresem. Vitamin C je nezbytnou živinou pro tvorbu kolagenu, který je důležitý pro normální zdraví kapilárních stěn, které zásobují krví vlasové folikuly, takže by se také doporučilo doplnění lipozomální formy vitaminu C.

3. Nedostatky stravy a živin

Zdravá strava, která má nízký obsah nasycených tuků a poskytuje dostatek vlákniny z čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, se nyní považuje za potenciální roli při inhibici vypadávání vlasů souvisejících s věkem. Mezi klíčové živiny, které pomáhají podporovat dobrý stav vlasů a normální růst vlasů, patří biotin, selen a zinek. Přesto výzkumníci nadále zdůrazňují několik živin, které jsou důležité pro zdraví vlasů…

Žehlička – nedostatek železa (nízký sérový feritin, který odráží spíše zásoby železa než hladiny železa v krvi) je běžným nutričním faktorem přispívajícím k vypadávání vlasů. Červené maso, bílé maso a ryby jsou vynikajícím zdrojem železa, ale s novým přechodem k rostlinné stravě nemusí mnozí z nás získávat dostatek železa z vegetariánské nebo veganské stravy. Rostlinné potraviny jako čočka, fazole a špenát obsahují železo a vstřebávání železa se zvyšuje v přítomnosti vitaminu C. Nízký stav železa může být relevantní také pro ženy, které trpí silnou nebo prodlouženou menstruací, takže přispívající faktor pro ženy s řídnutím vlasy.

Suplementace šetrnou formou železa ve stejnou dobu jako užívání kvalitního doplňku vitamínu C, jako je Altrient C, může být užitečnou strategií pro vegany a ženy v menstruačním věku. Je zajímavé, že studie ukazují, že při kombinaci železa s aminokyselinou zvanou lysin ženy s větší pravděpodobností dosáhnou svých cílových hladin feritinu a s větší pravděpodobností uvidí pozitivní výsledky pro objem vlasů.

B-vitamíny – obiloviny, obiloviny, ořechy, semena a luštěniny jsou dobrými zdroji vitamínů B, které pomáhají budovat odolnost vůči stresu. O jednom vitamínu B zvaném biotin je známo, že přispívá k udržení normálních vlasů. Liposomal Altrient B Complex obsahuje biotin spolu s celou rodinou vitamínů B, které rovněž přispívají k produkci energie, duševní výkonnosti a náladě. Toto složení také obsahuje zinek a selen, které rovněž přispívají k udržení normálních vlasů.

Změna stravy a doplnění zmíněnými přírodními prostředky může pomoci zpomalit vypadávání vlasů, ale důležitý je také váš životní styl. Přestat kouřit, zvýšit pohyb a najít způsoby, jak zmírnit stres, to vše je nezbytnou součástí udržení vlasů.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *