Máte málo vitamínu C?

Je pravděpodobné, že pokud jste kuřák nebo nejíte dostatek ovoce a zeleniny bohaté na vitamín C při každém jídle – pak můžete mít velmi dobře nedostatek vitamínu C. Vláda Spojeného království doporučuje pět porcí ovoce a zeleniny denně, abyste si udrželi zdraví , ale pro mnoho lidí je obtížné toho dosáhnout.

Podle statistik Eurostatu v roce 2014 pouze každý sedmý člověk v celé Evropské unii (EU) uvedl, že konzumuje alespoň pět druhů ovoce a zeleniny denně.(1) Kromě toho výzkum zjistil, že kuřáci mají třikrát vyšší pravděpodobnost vážného nedostatku vitamínu C.(2) Jaké jsou tedy důsledky nedostatečného příjmu vitamínu C?

Únava

Vitamin C (kyselina askorbová) je součástí komplexního řetězce dějů v těle, který vytváří energii. Konkrétně pomáhá syntetizovat karnitin, který hraje důležitou roli při výrobě energie tím, že pomáhá přeměňovat tuk na energii. Karnitin transportuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem do mitochondrií (elektráren v našich buňkách), takže je lze spálit na výrobu energie. Absence vitamínu C může narušit tvorbu karnitinu. Kromě toho vitamin C zvyšuje vstřebávání železa a bez dostatečného množství železa by tělo mohlo snadno onemocnět anémií. Únava je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa.

Krvácení dásní, zánět dásní nebo vypadávání zubů

Další z klíčových rolí vitaminu C v těle je přispívat k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže, kostí, chrupavek, zubů, dásní a krevních cév. Bez kolagenu by se stěny krevních cév mohly stát extrémně křehkými a mohly by se snadno poškodit. Nedostatek kolagenu může také vést k potížím s hojením. Krvácení dásní, zánět dásní nebo uvolněné zuby jsou příznaky kurděje a mohly by možná naznačovat, že může dojít ke zhoršení kolagenu a možnému nedostatku vitamínu C.

Pomalé hojení ran a modřiny

Pokud si všimnete, že se vaše rány hojí déle než obvykle a snadno se tvoří modřiny, může to naznačovat, že ve stravě nepřijímáte dostatek vitamínu C, který by tělu pomohl syntetizovat kolagen a budovat tkáně. Protože vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže a krevních cév, nabízí cennou nutriční podporu pro hojení ran a tvorbu jizevnaté tkáně.

Unavená, suchá, vrásčitá pokožka

Vitamin C je významný svou důležitou úlohou při podpoře zdraví pokožky, protože přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci pokožky. Je tedy logické, že nedostatek vitamínu C může vést ke špatnému zdraví pokožky. Suchost a nedostatek vlhkosti také přispívá k předčasnému stárnutí a vzniku vrásek.

Nadměrné vystavení UV záření na slunci má tendenci zvyšovat produkci molekul volných radikálů, které vedou k oxidativnímu poškození jemných kožních tkání, což může urychlit proces stárnutí pokožky. Vitamin C funguje tak, že chrání pokožku před škodlivými účinky volných radikálů, protože přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem.

Bolesti kloubů

Vzhledem k tomu, že tělo potřebuje vitamín C, aby přispíval k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek, může nedostatek vitamínu C v potravě ovlivnit tvorbu chrupavek v normálních kloubech. Chrupavka je oslabena při stavech, jako je artritida, a může dojít k dalšímu poškození buněk v důsledku oxidační aktivity volných radikálů. Neutralizační vlastnosti vitaminu C mohou pomoci čelit tomuto poškození tím, že přispějí k ochraně buněk před oxidačním stresem a také podpoří tvorbu nové chrupavky. Užívání nesteroidních protizánětlivých léků předepsaných pro artritidu může snížit hladiny vitaminu C, což přispívá k dalším problémům.

Deprese a změny nálad

Studie zjistily, že lidé s depresí mají výrazně nižší hladiny určitých antioxidantů včetně vitamínu C než jejich zdravější protějšky. Výzkum deprese u starších lidí také zjistil, že faktorem může být nízká hladina vitaminu C. To může být částečně způsobeno přispěním vitaminu C k normálnímu fungování nervového systému a jeho příspěvku k normálnímu energetickému metabolismu. Mozek je jedním z metabolicky nejaktivnějších orgánů v těle a jako takový má obzvláště intenzivní energetické nároky.(3)

Předpokládá se, že souvislost mezi vitamínem C a špatnou náladou může být způsobena nevyváženými hladinami neurotransmiterů. Kyselina askorbová (vitamín C) se jako kofaktor účastní několika enzymových reakcí, včetně těch, které se podílejí na syntéze neurotransmiterů, jako je dopamin a norepinefrin – které se podílejí na regulaci nálady.

Povzbuzovat starší lidi, aby do svého jídelníčku zařazovali více ovoce a zeleniny, je moudré, ale pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou vařit, může být vhodný doplněk.

Stále sbíráte kašel a rýmu?

Podle výzkumů vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, takže není neopodstatněné předpokládat, že nedostatek vitaminu C může být spojen s potlačeným imunitním systémem. Důkazy naznačují, že koncentrace vitaminu C v krevní plazmě a bílých krvinkách klesají během infekcí a stresu a že vitamin C se může podílet na biologických mechanismech, které zvyšují produkci bílých krvinek, které potřebujeme k požití nebo zničení bakterií a virů. . Nejnovější výzkumy ukázaly, že konzumace vitaminu C při propuknutí virové infekce může pomoci zkrátit trvání a závažnost nachlazení.

Naštěstí máme v Evropě dostatek přístupu k čerstvému ​​ovoci a zelenině, takže pokud máte podezření, že máte nedostatek vitamínu C, lze to snadno napravit. Pokud však váš jídelníček omezuje příjem ovoce a zeleniny nebo vám jejich zařazení do jídel jednoduše nepřipadá jednoduché, je doplnění vitamínu C účinnou a snadnou možností.

Výběr správného vitaminu C může představovat dilema, bohužel standardní perorální doplňky vitaminu C nejsou dobře absorbovány. Je zapotřebí vysoce kvalitní vitamín C s vynikající vstřebatelností, jako je lipozomální Altrient C.

Lipozomální formy vitaminu C nabízejí vynikající absorpci

Altrient C nabízí dokonalé řešení díky své vědecky ověřené metodě podávání liposomů. Tato účinná forma transportu zapouzdří živinu do mikroskopické fosfolipidové bubliny, která ji přenáší přímo do krevního řečiště a do buněk, čímž ji chrání před oxidací a degradací, ke které běžně dochází při trávení. Altrient C je nejúčinnější možností pro doplnění této multifunkční živiny.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *