Nerovnováha krevního cukru může vést k hladu a neustálé touze po cukru, což zmaří vaše sny o létu podobném sylfám! Využití výhod kyseliny alfa-lipoové by mohlo vše změnit….
Pravda o cukru
Pravděpodobně si myslíte, že víte všechno o cukru, že? Je sladký, levný a díky němu čokoláda, dorty a sušenky chutnají šíleně lahodně! Většina by s vámi souhlasila, ale to není úplný obrázek.
Cukr je jednou z nejcennějších plodin na zemi, řepný cukr zaujímá 20 % trhu, ale cukrová třtina uchvacuje neuvěřitelných 80 %. Má sice malou nutriční hodnotu, ale má cenu zlata!
Bohužel tato hojnost cukru má hrozné důsledky na zdraví celosvětové populace. Nadměrná konzumace sacharidů na bázi cukru vedla k celosvětové epidemii obezity a cukrovky a vy byste mohli být další na řadě!
Je cukr vaší slabinou? Stává se vám, že sáhnete po sušenkách pokaždé, když postavíte konvici? Nebo jsou dort a šálek ústředním bodem vašeho dne?
Pokud ano, mohli byste se nevědomky dostat na cestu k jedné z nejvíce oslabujících nemocí, které v současnosti sužují moderní svět. Zatížení vaší stravy přidanými cukry vás může vystavit riziku diabetu 2. typu, dokonce můžete být již prediabetik.
Uvědomění si „cukru“, výběr správných potravin a udržení normální rovnováhy krevního cukru vám může pomoci vyřadit vás ze seznamu nebezpečí.
Seznamte se se svými sacharidy
Lepkavý karamelový pudink, lahodné jahody a šumivé nápoje, to vše jsou potraviny, kterým nelze odolat, protože obsahují cukr – i když různého druhu. Cukr je zastřešující termín pro sladké, rozpustné sacharidy a existují dvě hlavní kategorie:
1. Jednoduché sacharidy (nebo jednoduché cukry)
monosacharidy (jedna molekula cukru):
fruktóza
glukóza
disacharidy (2 molekuly cukru):
sacharóza = 1 molekula glukózy a 1 molekula fruktózy
laktóza = 1 molekula glukózy a 1 molekula galaktózy
sladový cukr = 2 molekuly glukózy
2. Komplexní sacharidy (nebo škroby)
Ty se skládají ze spousty molekul cukru vázaných k sobě, aby vytvořily dlouhé řetězce nebo rozvětvené řetězce. Čím více řetězů a větví, tím jsou složitější a jejich rozbití trvá déle. Komplexní sacharidy jsou hlavní složkou vlákniny, známé pro své zdravotní přínosy.
Cukry ve vašem jídle
Glukóza
Všechny sacharidy se rozkládají na glukózu, která se používá jako energie. Glukóza je méně sladká než fruktóza a sacharóza.
Zdroj: ovoce, kukuřice, med a většina kořenové zeleniny.
Sacharóza (stolní cukr)
Zdroj: Nachází se v některých druzích ovoce, ale také v obrovském množství zpracovaných potravin
Fruktóza
To je zhruba 1,5 krát sladší než sacharóza.
Zdroj: Mnoho ovoce, javorový sirup, med
Sladový cukr
Zdroj: Ve všech sladových obilných výrobcích a sirupech získaných z obilovin, jako je čirok a ječmen
Laktóza
Zdroj: nalezený v mléce
Bilance cukru v krvi
Zpracované potraviny, jako jsou koláče, cukrovinky, bílý chléb a lupínky, obsahují jednoduché sacharidy, které se rychle přeměňují na glukózu a rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. To signalizuje hormonu inzulínu, aby pronásledoval glukózu do vašich buněk. Náhlé návaly inzulinu mohou stlačit hladinu cukru v krvi příliš nízko, což vede k hladu a chuti na cukr.
Komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné obiloviny, fazole, čočka, luštěniny a ovesné vločky, se rozkládají na jednoduché cukry postupně, čímž se udržuje lepší kontrola krevního cukru.
Strava plná jednoduchých cukrů způsobuje, že hladina cukru v krvi kolísá nepravidelně a časem může ovlivnit reakci těla na inzulín.
Nebezpečí příliš velkého množství cukru
Převážné důkazy naznačují, že nadměrná konzumace sacharidů, zejména těch, které byly rafinovány a zbaveny dalších prospěšných živin, je hlavním přispěvatelem k řadě onemocnění včetně cukrovky, která v současnosti postihuje více než 400 milionů dospělých na celém světě.
Nejběžnější formou diabetu je typ 2, ke kterému dochází, když buňky v těle již nemohou reagovat na hormon inzulín. To způsobuje nárůst hladiny glukózy v krvi, což má za následek komplikace, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy, včetně:
- poškození nervů (obvykle postihující chodidla a nohy)
- srdeční choroba
- slepota
- selhání ledvin
- tahy
I když cukr není jediným rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu 2. typu, jeho nadměrná konzumace vede k přibírání na váze, což zvyšuje vaše šance na rozvoj tohoto stavu.
Mezi další rizikové faktory patří nečinnost a strava s vysokým obsahem nasycených tuků a nízkým obsahem vlákniny. Kromě toho výzkum naznačuje, že chronicky zvýšená hladina cukru v krvi může vést k oxidačnímu stresu, který je také spojen s rozvojem diabetu 2.
Kontrola kyseliny alfa-lipoové a krevního cukru
Udržování hladiny cukru v krvi pod kontrolou je pozitivním krokem k udržení zdravé hmotnosti, zlepšení citlivosti na inzulín, snížení oxidačního stresu a následně snížení rizika rozvoje diabetu 2.
Přidávání Kyselina alfa-lipoová (ALA) do vaší stravy výrazně snižuje vaše riziko tím, že zvyšuje vaši citlivost na inzulín a pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi. Příznivé antioxidační účinky ALA s ohledem na snížení oxidačního stresu a rozvoj diabetu 2. typu byly rozsáhle zkoumány s pozitivními výsledky.
Hlášená zjištění několika studií potvrzují, že ALA je schopna zvýšit příjem glukózy do svalových a tukových buněk a bylo také prokázáno, že zlepšuje účinek inzulínu. Celkové výsledky výzkumu poskytují značné důkazy naznačující, že suplementace ALA zlepšuje kontrolu krevního cukru.
Abyste se však ujistili, že získáte maximální výhody, musíte si vybrat co nejvíce biologicky dostupnou formu ALA. Existují dva typy, R forma, která je druhem nalezeným v přírodě, nebo S forma, která se často používá v levnějších syntetických produktech ALA.
Dle výzkumu R-ALA se v těle snadněji vstřebává a je biologicky aktivní než S-ALA. Pokusy na lidech zjistily, že po perorálním požití ALA se koncentrace R-ALA v krvi byly až o 40-50% vyšší než u S– forma ALA.
Ochrana a uvolňování bioaktivních sloučenin, jako je např R-ALA ve správný čas a na správném místě v těle lze optimalizovat, pokud jsou přenášeny dovnitř liposomy. Tyto úžasné fosfolipidové bubliny nesou R-ALA přímo do vašeho oběhu k buňkám, které to nejvíce potřebují, obchází škodlivé trávicí šťávy a bezpečně dodává téměř 100 % obsahu.
Lipozomální doplňky jako např Altrient R-ALA nabízejí všestranné, cílené, místně specifické dodávky a výhody vstřebávání, kterým standardní perorální doplňky prostě nemohou konkurovat.
Rychlé tipy:
- Doplňte s Altrient R-ALA– dostupné výzkumy naznačují, že dávka 600 mg/den může být prospěšná pro kontrolu diabetických komplikací
- Be vědomi skrytých cukrů – cukr je ve všem. Pečené fazole, rajčatový kečup, dokonce i vařené kuře!
- Vyhněte se jednoduchým sacharidům a nasyceným tukům – polotovary jsou jich plné – hotová jídla, lupínky, sušenky, bílý chléb, pečivo, dorty, čokoláda
- Zařaďte více komplexních sacharidů
- Doplňte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny – vláknina zpomaluje vstřebávání cukru, a tím snižuje inzulínovou odpověď
- Ke každému jídlu zařaďte kvalitní bílkoviny – to zpomaluje vstřebávání cukru – libové maso, drůbež, ryby, vejce, tofu, fazole, tvaroh, ořechy a semínka
- Jezte málo a často – k udržení rovnováhy krevního cukru. Ideální svačinou jsou ořechy a semínka se syrovou zeleninou a ovocem. Nikdy nevynechávejte jídla
- Vyhněte se stimulantům, jako je čaj, káva, cola a alkohol – působí na nadledvinky, rychle zvyšují hladinu cukru v krvi