Jednoduché tipy na snížení cholesterolu před vánočním flámem

Úvod

Vánoce jsou za rohem a s nimi i nový rok. Je to čas na požitky, které mohou často přinést nezdravé změny v našich stravovacích zvyklostech.

Studie ukázaly, že mnoha lidem se v tomto ročním období častým záchvatovitým přejídáním během slavností podaří přibrat více než 2 kila. Jak si tedy užívat, a přitom si zachovat zdraví a vyhnout se tomu, abyste odčinili všechno dobré, čeho jste v uplynulém roce dosáhli?

Vědci zjistili, že během prvního lednového týdne mělo přibližně 90 % lidí vysoké hladiny LDL, neboli lipoproteinu s nízkou hustotou označovaného také jako špatný cholesterol. Pokud si nedáme pozor, flámy kolem Vánoc a Nového roku by mohly mít neblahý vliv na naše zdraví a zvýšit riziko onemocnění jater a srdce. Vzhledem k tomu, že záchvatovité přejídání začíná ještě před začátkem svátků a večírků, podniknutí kroků ke kontrole cholesterolu by mohlo pomoci mít větší kontrolu nad svým zdravím.

Vysoká hladina cholesterolu, která má vážný dopad na zdraví srdce, je jedním z nejčastějších stavů postihujících dnešní generaci. To, co se dříve považovalo za problém související se staršími lidmi, se nyní postupně dostává i mezi mladé dospělé. Každá buňka v těle obsahuje cholesterol, který hraje důležitou roli v přirozených procesech těla při posilování mnoha tělesných funkcí, včetně trávení potravy a produkce hormonů. Ale když se cholesterol nahromadí v tepnách, rozpoutá se peklo, pokud jde o zdraví vašeho srdce.

Několik nezbytných zdravých tipů, které vám pomohou připravit se před vánoční a novoroční flámu

Věnujte se pohybovým aktivitám

Snížení cholesterolu vyžaduje pravidelné cvičení po dobu alespoň 30 minut každý den. Cvičení zvyšuje dobrý cholesterol; hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) a zároveň snižují špatný cholesterol alias lipoprotein s nízkou hustotou (LDL). Kromě posílení celkové fyzické kondice je cvičení také dobré pro srdce. Může se ukázat jako docela užitečný při účinném odstraňování cholesterolu z krve, případně při snižování špatného cholesterolu. Lidé, kteří nejsou aktivní, by si měli začít dopřávat rutinní cvičení postupně a zařadit je do své každodenní rutiny.

Malé zvýšení fyzické aktivity může pozitivně ovlivnit vaše zdraví a usnadnit nakonec intenzivnější cvičení.

Omezte příjem alkoholu

Začněte omezovat pití před začátkem sezóny. Mírné užívání alkoholu je spojeno s vyššími hladinami HDL cholesterolu. I během vánočního období, pokud se rozhodnete konzumovat alkohol, dělejte to střídmě. Bylo pozorováno, že pití příliš velkého množství alkoholu zvyšuje riziko vzniku závažných zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční selhání a mrtvice, abychom jmenovali alespoň některé.

Přestat kouřit

Kouření je zdraví škodlivé, protože mění způsob, jakým tělo reaguje na cholesterol. Vaše hladina HDL cholesterolu se zlepší do týdne po ukončení kouření. Během tří měsíců odvykání se váš krevní oběh a funkce plic začnou zlepšovat, což pomáhá při snižování HDL.

Pravidelně konzumujte ovoce a zeleninu

Konzumace velkého množství ovoce a zeleniny může zvýšit příjem klíčových látek snižujících cholesterol. Tyto prvky, často známé jako rostlinné stanoly nebo steroly, fungují podobně jako rozpustná vláknina.

Jablka: Existuje několik důvodů, proč se o nich mluví jako o ovoci, které brání lékaři, včetně zdravé kůže a trávení. Chutné a křupavé ovoce může pomoci snížit hladinu cholesterolu. Podle studií může jablečná pektinová vláknina spolu s dalšími živinami, jako jsou antioxidační polyfenoly, snížit hladinu špatného cholesterolu nebo LDL a zpomalit oxidaci, která přispívá k ateroskleróze, což je stav charakterizovaný kornatěním tepen.

Rajčata: Rajčata plná řady vitamínů, včetně vitamínů A, B, K a C, dokážou udělat zázraky pro vaše srdce, pokožku a oči. Rajčata jsou považována za potravinu prospěšnou pro srdce díky vysokému obsahu draslíku. Snížený krevní tlak, hladina cholesterolu a riziko mrtvice jsou všechny výhody.

Závěrečné myšlenky

Zima je obdobím slavností a lahodných lahůdek. Vánoce se budou slavit 25. prosince a všichni se na Štědrý večer připravujeme.

V múzách zábavy a jídla však rozvíjíme ležérní přístup ke svému zdraví stranou. Tyto zdravé tipy vám pomohou užít si Vánoce a nový rok co nejlépe. Neměli byste ignorovat své zdraví a snažit se udržet hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu na uzdě, abyste nikdy nelitovali záchvatovitého přejídání.

Přijetí opatření k udržení hladiny cholesterolu pod kontrolou před začátkem slavnostního flámu vám může pomoci mít lepší kontrolu nad svým celkovým zdravím.

Často kladené otázky (FAQ)

Q Jaké potraviny okamžitě snižují hladinu cholesterolu?

Ovesné vločky, ovesné otruby a potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou potraviny, které vám okamžitě pomohou snížit hladinu cholesterolu.

Q Jak mohu přirozeně snížit svůj cholesterol za 30 dní?

Omezení příjmu alkoholu, častá konzumace ovoce a zeleniny a oddání se fyzické aktivitě jsou některé zdravé tipy, které mohou přispět ke zdravé hladině cholesterolu.

Q Jaké ovoce bojuje s cholesterolem?

Jablka, hrozny, jahody a citrusy jsou některé druhy ovoce, které jsou bohaté na pektin, typ rozpustné vlákniny, která snižuje LDL.

Q Jaká zelenina rychle snižuje cholesterol?

Špenát, klíčky a rajčata jsou některé druhy zeleniny, které mohou pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zároveň zvýšit hladinu dobrého cholesterolu (HDL).

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *