Jak vitamín C podporuje imunitní systém.

Náš imunitní systém je navržen tak, aby nás chránil před infekcí a nemocemi, a je neuvěřitelně složitý. Jeho složitost je způsobena mnoha a rozmanitými typy buněk, které reagují na velké množství různých mikroorganismů. Neustále vytváříme imunitní buňky a naše tělo si nás po většinu času vede pozoruhodně dobře. Aby náš imunitní systém dobře fungoval, vyžaduje rovnováhu a harmonii a je silně ovlivněn živinami, které přijímáme z naší stravy. Naše potřeba určitých živin se liší v závislosti na několika faktorech, včetně vnějších vlivů, jako je roční období.

Vitamin C je jednou z těch živin, které jsou považovány za nezbytné v zimních měsících, zejména v souvislosti s nachlazením. To není nerozumný předpoklad, protože několik buněk imunitního systému může akumulovat vitamín C a potřebují tento životně důležitý vitamín k plnění svých úkolů. Dá se říci, že nedostatek vitamínu C má za následek sníženou odolnost vůči některým patogenům, zatímco jeho zvýšený přísun posiluje mnoho funkcí našeho imunitního systému. Výzkum skutečně potvrzuje, že koncentrace vitaminu C v krevní plazmě a bílých krvinkách klesají během infekcí a stresu. Kromě toho studie prokázaly, že vitamin C zvyšuje produkci a funkci fagocytů; to jsou bílé krvinky, které požívají a absorbují patogeny nebo uvolňují enzymy, aby je zničily. Vitamin C je také vysoce účinný antioxidant, který chrání buňky těla před reaktivními formami kyslíku (ROS). Předpokládá se, že nadměrná tvorba ROS v těle se podílí na rozvoji onemocnění.

Měli bychom se tedy doplňovat vitamínem C, abychom se chránili před zimními štěnicemi? Vědci o tom diskutovali mnoho let a pokud jde o nachlazení, přineslo to protichůdné důkazy. Výsledky nedávné metaanalýzy dostupného výzkumu provedeného organizací Cochrane Collaboration odhalily, že nelze říci, že vitamin C snižuje pravděpodobnost nachlazení. Pozitivní však bylo, že potvrdil, že vitamín C má vliv na trvání a závažnost nachlazení.

Ve světle těchto důkazů a toho, co víme o tom, jak nedostatek vitaminu C snižuje naši odolnost vůči cizím vetřelcům a podporuje imunitní systém, by se zdálo rozumné zařadit vitamin C do programu zimních doplňků stravy. To je zvláště důležité, pokud jste starší, máte špatnou stravu nebo nemáte přístup k čerstvému ​​ovoci a zelenině.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *