Jak silné je vaše srdce tohoto Valentýna?

Únor je jako každý jiný čas na přemýšlení o tom, zda je vaše srdce v pořádku.

Existuje řada faktorů, které ovlivňují zdraví vašeho srdce jak fyzické, tak emocionální, takže pokud chcete žít dlouhý a zdravý život s pořádnou dávkou romantiky, musíte vzít v úvahu obě oblasti!

Emoce a srdce

Souvislost mezi emocemi a zdravím srdce byla rozsáhle studována, což vedlo k důkazům, které ukazují, že vysoká úroveň stresu je spojena s ischemickou chorobou srdeční (CHD). Kromě toho odborníci zjistili, že emoční stres je lepším prediktorem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění než kouření.

Podle British Journal of Medical PsychologyLidé, kteří měli největší potíže se zvládáním úrovně stresu, měli o 40 % vyšší úmrtnost než ti, kteří to neudělali.

Sociální izolace, frustrace, úzkost, deprese, agrese, nepřátelství a nedostatek sociální podpory, to vše klade na tělo obrovský stres, který přispívá k progresi ICHS. Další faktory životního stylu také hrají roli při rozvoji špatného zdraví srdce:

 • Nadměrný stres v práci
 • Práce na směny
 • Úmrtí
 • Manželský stres

Jak emoce ovlivňují vaše zdraví

Fyzické projevy nepříznivých emocí, jako jsou ty uvedené výše, mohou být často spojeny se stresovými hormony. Tyto pocity často vedou k fyzickým příznakům, jako je bušení srdce, abnormální srdeční tep a svalové napětí navzdory absenci fyzické aktivity.

Stresující emoce spouštějí mozek k uvolňování stimulujících hormonů, které zvyšují váš krevní tlak a hladinu cukru v krvi. To vyvolává kaskádu biochemických mechanismů ve vašem těle, které jsou navrženy tak, aby vás chránily před potenciálně ohrožujícími událostmi.

V akutních epizodách vaše tělo zvládá tyto kolísavé hormony velmi efektivně, ale v chronických situacích to může nakonec vést k zánětu, zvýšení faktorů srážení krve a cukrovce, což jsou všechny dobře známé rizikové faktory ICHS. Stres také ovlivňuje rychlost, jakou tělo dokáže vyčistit nezdravé tuky z vašich tepen.

Copingové mechanismy

Když se cítíte ohromeni, může být velmi obtížné se s tím vyrovnat. Možná se nebudete cítit motivováni cvičit nebo jíst zdravě, ale můžete udělat malé změny. Dobrým začátkem je budování pozitivních sociálních vazeb. Trávit více času s přáteli a rodinou, připojit se ke skupině ve své komunitě nebo se věnovat nějakému koníčku.

Důkazy ukazují, že podpůrné sociální vztahy a pozitivní psychologické nástroje pomáhají snižovat stres a depresi. I když se to někdy může zdát jako fuška, pravidelné cvičení je jedním z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit hormony štěstí a snížit stres.

Nejlepší tipy pro zlepšení nálady:

 • Pusťte si svou oblíbenou desku a tančete po místnosti
 • Naučte se relaxační techniku, jako je hluboké dýchání nebo meditace
 • Dopřejte si masáž nebo kosmetické ošetření
 • Vezměte svého psa na procházku
 • Kupte si květiny
 • Buďte na někoho laskaví

Výživa a zdraví vašeho srdce

Globální populace se rozšiřuje, což přináší rostoucí tlak na zvýšení produkce potravin. V důsledku toho máme intenzivní zemědělské postupy, které ohrozily obsah živin v půdě, kde se potraviny pěstují, což znamená, že samotná strava nemůže vždy poskytnout dostatečné množství základních živin. Vyplatí se jíst biopotraviny a zahrnuje doplňky, které lze upravit tak, aby podporovaly kardiovaskulární zdraví.

Jak snížit riziko srdečních onemocnění:

 • Zvyšte množství vlákniny, která pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu. Lněná semínka, oves, celozrnné výrobky, fazole a ovoce jsou dobrou volbou.
 • Zařaďte česnek do svého jídelníčku pravidelně; pomáhá snižovat krevní tlak a udržovat vaše tepny zdravé.
 • Zvyšte množství potravin, jako je brokolice, bobule a papriky, které jsou bohaté na silný antioxidant vitamín C. Tato živina pomáhá udržovat zdravý průtok krve a hladinu cholesterolu.
 • Přidejte do svého jídelníčku trochu krůtího, vepřového nebo arašídů. Ty obsahují aminokyselinu arginin tělo používá k tvorbě oxidu dusnatého, který rozšiřuje krevní cévy a pomáhá tak zlepšit průtok krve.
 • Jezte porci tučných ryb alespoň dvakrát týdně. Losos, makrela a čerstvý tuňák obsahují protizánětlivé látky, o kterých je známo, že jsou prospěšné pro zdraví srdce.
 • Přehodnoťte svůj životní styl: Zhubněte (pokud je to vhodné), přestaňte kouřit, více cvičte a snižte stres – zkuste jógu nebo meditaci. Tyto změny mohou snížit vaše riziko ICHS o polovinu.

Kyselina R-alfa lipoová (R-ALA)

ALA pomáhá recyklovat pro srdce zdravé antioxidanty, jako je vitamín C a E, a bylo zjištěno, že nabízí ochranný účinek proti kardiovaskulárním onemocněním. Kromě toho se jeho příznivé účinky zvyšují, když je užíván ve formě doplňků. Studie na zvířatech prokázaly, že suplementace ALA může snížit triglyceridy, snížit zánět krevních cév, zabránit tvorbě arteriálních lézí a snížit přírůstek hmotnosti – všechny rizikové faktory ICHS.

Acetyl L-karnitin

Acetyl-L-karnitin pomáhá produkovat energii v mitochondriích – elektrárnách buněk, které jsou vysoce koncentrované v srdci. Snižuje také oxidační stres, což zlepšuje funkci mitochondrií. Předpokládá se, že dysfunkce mitochondrií ovlivňuje regulaci krevního tlaku a vaskulárního tonu.

Výzkum ukázal, že pacienti léčení acetyl-L-karnitinem po akutním infarktu myokardu snížili riziko úmrtí o 27 %. Angina pectoris byla snížena o 40 % a ventrikulární arytmie o 65 %. Další studie podávající kombinaci acetyl L-karnitinu a kyseliny R-alfa lipoové měla za následek významné snížení krevního tlaku u pacientů s onemocněním koronárních tepen.

Omega 3 esenciální mastné kyseliny

Tučné ryby, vlašské ořechy a semena jsou dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin, které pomáhají podporovat zdravé tepny, normální hladinu cholesterolu, průtok krve a normální srdeční rytmus. Tisíce studií podporují význam omega-3 mastných kyselin pro udržení kardiovaskulárního zdraví. Bylo zjištěno, že velké dávky Omega 3 snižují riziko srdečního infarktu o 30 %.

Komplex vitamínů B

Není to běžně známé, ale nadměrně vysoké hladiny aminokyseliny homocystein jsou nezávislým rizikovým faktorem ICHS. To proto, že podporuje ukládání lepkavých krevních destiček, které tvrdnou v tepnách v krevních cévách. Vitamin B6, kyselina listová a B12 pomáhají snižovat koncentraci homocysteinu v krevním řečišti a udržovat normální zdravou hladinu.

Vědci zjistili, že ženy, které jedí více vitamínu B6 a potravin bohatých na folát, mohou snížit riziko mrtvice a srdečních onemocnění, muži také profitují ze snížení rizika srdečního selhání. Doporučuje se suplementace, protože průměrný dietní příjem těchto vitamínů B je často příliš nízký.

Nakupujte s rozumem při výběru doplňků…

Aby tělo prospělo, musí být živiny efektivně vstřebávány, což u nekvalitních produktů vždy neplatí. Výzkum ukázal, že lipozomální doplňky jako např Altrient B mají mnohem větší biologickou dostupnost než standardní perorální doplňky a dodávají až 98 % základních živin přímo buňkám, které je potřebují.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *