Jak se držet vitamínu C a využívat jeho výhod

Podle vědeckých důkazů je vitamin C základní živinou, bez které se prostě neobejdeme, zejména proto, že si ho lidské tělo nevyrábí a je nutné jej vyhledávat ve stravě.

Potíž s vitaminem C spočívá v udržování optimálních hladin pro zajištění vaší celkové pohody, která se s věkem a špatným zdravím progresivně zhoršuje. Ve srovnání s mladšími lidmi mají senioři, ale i kuřáci a jedinci trpící cukrovkou a vysokým krevním tlakem sníženou hladinu vitaminu C.

A co víc, obsah vitamínu C v potravinách se snižuje delším skladováním a některými způsoby vaření, takže i když přijímáte hodně ovoce a zeleniny, stále můžete ztrácet.

Zdravý rozum by naznačoval, že suplementace vitaminem C by mohla nabídnout cennou nutriční podporu, ale samotné užívání vitaminu C nemusí nutně zaručit zvýšené hladiny v krevní plazmě. Potřebujete formu podávání, která se snadno užívá, má dlouhou životnost a je snadno dostupná pro vaše tělo, aby ji vstřebalo a efektivně využilo.

To je místo, kde mnoho standardních perorálních doplňků zaostává. Tradiční tablety vitaminu C s postupným uvolňováním jsou často:

 • Velké a obtížně polykatelné
 • Pomalé jednání
 • Špatně se vstřebává 8
 • Nechutný
 • Drahý

Naproti tomu perorální prášek vitamínu C může nabídnout řadu výhod:

 • Rychle působící, zvýšená vstřebatelnost
 • Ideální pro děti a starší osoby, lze přidat do tekutiny nebo posypat pokrmy
 • Snadná úprava dávkování bez nutnosti spolknout několik velkých pilulek
 • Pohodlnější, přenosný a nepotřebuje chlazení
 • Neobsahuje nepřirozená plniva běžně používaná ke spojení složek v tabletách dohromady
 • Cenově výhodnější než jiné formy vitamínu C

Proč je rozdíl mezi typem vitamínu C

Vitamín C nebo kyselina askorbová je ve vodě rozpustný vitamín, což znamená, že se může dostat pouze do vodního prostředí v těle. Podléhá také přísně regulovaným absorpčním mechanismům, které omezují, kolik může být střevem v kterémkoli okamžiku absorbováno.

Existují však způsoby, jak zajistit, aby vaše tělo dostalo maximum z vitaminu C, který užíváte.

Kombinace vitaminu C s jinými typy kyseliny askorbové a dalšími doplňkovými živinami, jako je askorbylpalmitát, askorbát sodný, hořečnatý askorbát, Bioperine, D-ribóza a dihydroquercitin, může pomoci zlepšit jeho vstřebávání v tucích i ve vodě rozpustných prostředích a zvýšit jeho celkové blahodárné účinky.

Proč vitamin C zůstává pevným favoritem

Vitamin C je lékem pro všechna roční období, a proto se na venkově sotva najde koupelnová skříňka, ve které by nebyl hrnec nebo dva.

Na jaře když jsou sezónní alergie nejhorší, vitamín C může poskytnout pomocnou ruku, protože přispívá k normální funkci imunitního systému.

Přibližně v této době se astma a další respirační stavy často rozhoří a způsobí kýchání, ucpaný nos a červené svědivé oči. Tato alergická reakce je způsobena histaminem, látkou uvolňovanou imunitním systémem v reakci na alergeny.

Alergické reakce se obecně objevují, když imunitní systém přehnaně reaguje na neškodnou látku, jako je pyl.

Udržování zdravého imunitního systému může pomoci normalizovat reakce vašeho těla na alergeny. Přidání vitaminu C může také poskytnout nutriční podporu při pociťování některých nepříjemných příznaků.

Během léta Vitamin C se uplatňuje jako důležitý antioxidant, který může podporovat zdraví vaší pokožky. Antioxidanty jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny, které pomáhají neutralizovat volné radikály, které se mohou vyskytovat v důsledku chronického nadměrného vystavování se slunci.

Protože vitamin C přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, může poskytnout užitečnou nutriční podporu v době, kdy vaše pleť potřebuje tolik podpory, kolik jen může dostat.

V pošmourných měsících podzimu když se dny zkracují a stmívají, musíte udržovat zdravou stravu a shromáždit co nejvíce mechanismů zvládání, abyste zabránili nástupu SAD (sezónní afektivní poruchy).

Vitamin C je jako součást zdravé a vyvážené stravy zvláště důležitý, protože přispívá k normální psychické funkci.

Není těžké pochopit, proč by mohl být vitamín C prospěšný. Nachází se ve vysokých koncentracích v mozku a má se za to, že je důležitým kofaktorem pro syntézu norepinefrinu a dopaminu, neurotransmiterů, které se podílejí na regulaci nálady.

Jedna studie z McGill University v Montrealu zkoumající nálady nemocničních pacientů uvedla příznivé výsledky po podávání 500 mg vitaminu C dvakrát denně účastníkům studie. 13

Po celou zimu vždy si můžete požádat o pomoc vitamín C a přitom se vyhnout lidem, kteří již byli postiženi nachlazením a chřipkou. Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému a může poskytnout právě takovou další podporu, kterou v tomto ročním období potřebujete.

Vitamin C plní v těle mnoho úkolů a to jsou jen některé z mnoha důvodů, proč se vyplatí investovat do denní dávky. Pokud se obáváte, že nedostáváte svou denní kvótu, držení několika sáčků práškového vitaminu C v kapse může dát vaší mysli klid.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *