Vzhledem k tomu, že mnozí z nás si nemohou užít obvyklého 8-10týdenního zastřihování, intenzivního kondicionování, barvení a stylingu, znamená to, že dny se špatnými vlasy se staly během blokování „normou“. Nutriční terapeutka Jackie Newson vysvětluje, které živiny jsou důležité pro zdraví vlasů, aby pomohly přeměnit vaše unavené, nevýrazné kadeře opět na krákající slávu.
Katastrofální svépomocné karanténní střihy, rozsáhlé šedivé kořínky a kudrnaté zacuchané kadeře lze snadno ignorovat, když jste byli uvězněni ve svém vlastním domě a schovávali své koronavirové vlasy. Ale teď, když se blokace ruší, je čas se pořádně podívat do zrcadla a podniknout kroky ke zkrocení své hřívy. Mnoho odborníků na zdraví se shoduje, že stav vašich vlasů je často odrazem vašeho celkového zdraví. Takže když se cítíte slabí nebo vystresovaní a úzkostní, vaše vlasy budou pravděpodobně mdlé, bez života, svědí vás, mastí se nebo jsou vyloženě rozcuchané!
Pro mnoho lidí je sebeúcta spojena s tělesným vzhledem a stav vašich vlasů může hrát roli. Můžete se cítit méně sebevědomě, když vaše vlasy nevypadají nejlépe, a to může mít vliv i na to, jak schopně se cítíte v práci nebo při každodenních činnostech. Udržování stavu svých vlasů znamená, že je o jednu starost méně. Zde je náš souhrn užitečných tipů, díky kterým bude styling potěšením, nikoli dřinou.
Seznamte se se svými vlasy
Vlasový stvol je část vlasu, kterou lze vidět nad pokožkou hlavy a skládá se především z proteinového keratinu. Vlasy také obsahují kolagen, mastné kyseliny a minerály a jsou tvořeny buňkami podobnými buňkám nacházejícím se v kůži. Vlasy se skládají ze tří vrstev, kutikuly, kůry a dřeně, a vyrůstají z vlasové cibulky umístěné na bázi každého vlasového folikulu. Krevní kapiláry obklopující každý folikul nesou výživu potřebnou pro reprodukci a růst vláskových buněk.
Nejvzdálenější vrstva vlasu se nazývá kutikula a je určena k ochraně vnitřní kůry, která vlasům dodává pevnost a pružnost. Zdravá kutikula je životně důležitá, protože pomáhá chránit vlasy před poškozením způsobeným chemickým ošetřením, drsným počasím a toxiny.
Vnitřně závisí zdraví vašich vlasů na dostatečné cirkulaci ke kořínkům a množství živin přítomných ve vaší krvi. Špatná cirkulace má tendenci vést ke špatnému růstu a stavu vlasů. Nedostatek kompletních bílkovin ve stravě je pravděpodobně důležitý, pokud jde o špatné zdraví vlasů. Navenek, udržování hladké a ploché vrstvy kutikuly chrání vnitřní vrstvu a pomáhá udržovat vaše vlasy pružné a lesklé. To zahrnuje:
- Pravidelně upravujte vlasy
- Minimalizace chemických procesů (barvy na vlasy a odbarvovače vlasů)
- Ochrana vlasů před sluncem
- Minimalizace tepelných úprav (žehličky, kulmy)
- Vyhněte se nadměrné manipulaci s vlasy nesprávným použitím nástrojů
Pokud jste během blokování nevěnovali zvláštní pozornost své běžné rutině péče o vlasy, možná se u vás objevil jeden z následujících problémů s vlasy…
Co způsobuje lupy?
Lupy (Pityriasis capitis) je charakterizováno nadměrným odlupováním a abnormálním odlupováním kůže na pokožce hlavy, které vytváří malé suché šupinky kůže, které lze vidět ve vlasech a na vašem oblečení. To může být spojeno s houbou na hlavě, tzv Malassezia globosakterý se živí kožním mazem (olej produkovaný mazovými žlázami), což přispívá k zánětlivé reakci u citlivých lidí, což má za následek nepravidelné odlučování kožních buněk.
Lupy jsou stav, který postihuje pouze pokožku hlavy, která se stává nevzhledným, bolavým, zarudlým a svědivým a pro mnoho lidí je potenciálním zdrojem úzkosti. Pokud trpíte lupy, mohou se na vašem stavu podílet následující faktory:
- klima a nadměrné pocení
- alergická reakce na chemikálie ve vlasových produktech
- genetická predispozice
Jaký je rozdíl mezi lupy a suchou pokožkou hlavy?
Suchá pokožka hlavy je úplně jiný problém než lupy. Pro začátek je to mnohem běžnější a mnohem snadněji se léčí. Suchá pokožka hlavy je obvykle způsobena nadměrným používáním šamponů plných detergentů a častým chemickým ošetřením vlasů. Tomu se lze vyhnout výběrem kvalitních vlasových přípravků, důkladným opláchnutím vlasů po umytí a snížením počtu chemických ošetření, které na vlasy a vlasovou pokožku používáte.
Suché a lámavé vlasy jsou náchylné k rozbití
Vyvýšená kutikula dodává vlasům suchý, matný vzhled. Je náchylnější k častému štěpení a lámání, a protože vlasy mají dlouhý růstový cyklus, přibližně 1 cm za měsíc, může to chvíli trvat, než se napraví. Mezi faktory, které mohou přispět ke křehkosti a suchosti vlasů, patří:
- Dieta s nízkým obsahem bílkovin
- Špatné trávení
- Nekvalitní šampon
- Nadužívání přípravků a zařízení pro úpravu vlasů
- Permanentní barvy na vlasy a odbarvovače
- Nadměrné slunění
- Hormonální nerovnováha
- Špatný stav živin, například některé minerály, vitamíny a bílkoviny
Trápí vás vypadávání vlasů?
Každodenní vypadávání vlasů je součástí přirozeného cyklu růstu a obnovy vlasů, nicméně v některých případech může být vypadávání vlasů nadměrné. Protože vlasy jsou primárně složeny z bílkovin, strava s nízkým obsahem bílkovin nebo neschopnost trávit bílkoviny může mít za následek změnu síly, barvy, struktury a růstu vlasů. Mnoho minerálů funguje jako kofaktory pro enzymy, které tráví proteiny a další živiny pomáhají začlenit proteiny do struktury vlasů. Mezi tyto klíčové živiny patří vitamíny B, biotin, inositol, hořčík a zinek. Ve skutečnosti je nedostatek železa, známý jako anémie, také spojen se zvýšeným vypadáváním vlasů.
Kromě stravy a stavu živin mohou být s vypadáváním vlasů spojeny také faktory, jako je šok, trauma a náhlá ztráta hmotnosti, plus genetické vlivy, jako je dědičná mužská plešatost. U žen a mužů patří mezi hormonální vlivy nízká funkce štítné žlázy a nerovnováha testosteronu, estrogenu nebo progesteronu, které mohou přispívat k vypadávání vlasů. Mezi další faktory související s vypadáváním vlasů patří:
- Léky – jako vedlejší účinky chemoterapie, radioterapie, léků na ředění krve, léků na dnu a antikoncepčních pilulek.
- Chemické poškození – v důsledku nadměrného zesvětlování a intenzivního používání chemických prostředků, které trvale zvlňují nebo narovnávají vlasy.
- Sponky do vlasů – časté používání sponek nebo dlouhých těžkých vlasů může táhnout pokožku hlavy a oslabovat vlasový kořínek a strukturu.
- Autoimunitní onemocnění – příkladem je alopecie.
Mastné nebo mastné vlasy
Mastné vlasy se zdají být špinavé, mastné a nevýrazné a mohou také nepříjemně zapáchat. Je to způsobeno nadměrnou produkcí mazu, který se šíří na vlasovou pokožku a obklopuje vlasový stvol. Jakmile se dostane na pokožku hlavy, smísí se s odumřelými kožními buňkami, odpadními produkty a potem – lepkavá kombinace, která může způsobit svědění pokožky hlavy. Maz je důležitý pro udržení lubrikace a hydroizolace vlasového stvolu a vlasové pokožky. Nadměrnou tvorbu kožního mazu však může ovlivnit stres, hormonální nerovnováha, zažívací potíže, špatná výživa a dokonce i příliš agresivní šampony a vlasové přípravky proti mastnotě.
Jezte svou cestu ke zdravým vlasům
Je čas vyřešit výše uvedené problémy s vlasy a vyhnout se těm obávaným dnům se špatnými vlasy. Zkrácený střih ke krásným, silným a lesklým vlasům zahrnuje zdravou stravu a dobrou rovnováhu klíčových esenciálních vlasových živin, které pomáhají udržovat produkci bílkovin, hormonální rovnováhu, zdravou cirkulaci, dostatečné okysličení a tvorbu kolagenu. Pojďme se na tyto klíčové základní vlasové živiny podívat podrobněji…
- vitamíny skupiny B – jsou zvláště důležité pro zdraví vlasů. Biotin přispívá k udržení normálních vlasů a vitamín B6 spolu s vitamínem B12 přispívá k normální tvorbě červených krvinek – přesně to, co potřebujete, aby v krvi koloval kyslík a živiny. Vitamin B6 se také podílí na hormonální rovnováze, protože přispívá k regulaci hormonální aktivity. Pokud jde o zdraví pokožky hlavy, hraje vitamín B3 zásadní roli, protože přispívá k udržení normální pokožky. Doplnění komplexu vitamínů B, jako je lipozomální Altrient B, který má vynikající absorpci a rychlé dodání do vlasových buněk, je skvělou volbou, pokud si myslíte, že vaše strava obsahuje tyto živiny málo.
- Esenciální mastné kyseliny – jsou nedílnou součástí zdraví vlasové kutikuly a kůry. Když má tělo nedostatek esenciálních tuků, má to tendenci se odrazit ve stavu vlasů, které mohou být matné, suché a lámavé.
- Mocné minerály – zinek a hořčík jsou stejně důležité, protože zinek přispívá k udržení normálních vlasů a hořčík přispívá k normální syntéze bílkovin, což je absolutní nutnost pro tvorbu vlasů. Zajímavým doplňkem je Altrient Magnesium Magtein pro maximální vstřebávání speciální formy hořčíku zvané magnesium L-threonate.
- Vitamín C – je dalším klíčovým vitamínem, který je zásadní pro zdraví vlasů, protože přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci pokožky a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, s nímž mohou poškozené vlasy potřebovat hodně pomoci. Pokud hledáte doplněk výživy, pak Altrient C je oceňovaný lipozomální produkt, který obrací hlavu v kosmetickém průmyslu.
Šest tipů na zdravou výživu vlasů
- Alespoň 5 až 10 porcí denně různého ovoce a zeleniny, abyste získali dostatečný přísun vitamínu C.
- Maso, ryby, vejce, celozrnné výrobky a zelená listová zelenina jako doplnění o ty úžasné vitamíny B.
- Dvě porce tučných ryb týdně, jako je losos, makrela a sardinky, dále ořechy a semena a oleje z těchto potravin, které jsou skvělým zdrojem omega 3 esenciálních mastných kyselin.
- Potraviny bohaté na zinek, jako jsou mořské plody, ořechy, dýňová semínka, celozrnné výrobky, maso, čočka a cizrna.
- Dobrá směs bílkovinných potravin pro získání celé řady esenciálních aminokyselin. Vyberte si z masa, ryb, vajec, mléčných výrobků, ořechů, semen, čočky, fazolí, quinoy a sójových produktů.
- Potraviny, které jsou dobrým zdrojem jódu, pokud máte podezření, že máte sníženou funkci štítné žlázy, např. mořská sůl, mořská zelenina, mořské plody, ryby, brambory a vejce.
Nezapomeňte – cvičení a stres!
Cvičení zlepšuje krevní oběh, což zvyšuje průtok krve do všech částí těla včetně pokožky hlavy a vlasových folikulů. Stimulace oběhu je skvělý způsob, jak dopravit živiny, kyslík a růstové faktory do buněk, které je potřebují.
Cvičení také pomáhá zmírnit hladinu stresu, který může přispívat ke špatnému trávení, vyčerpání klíčových živin a vypadávání vlasů, takže vstávejte a hýbejte se, chcete-li si pomoci udržet lesklé a houpavé vlasy. A pokud jste fanouškem jógy, což je skvělá disciplína, která pomáhá v boji proti stresu, pak mnohé z těchto pozic zahrnují podporu průtoku krve do hlavy, takže jste na vítězi!