Fit je nová kráska

Krása vychází zevnitř a to je velmi vázáno na to, jak se cítíte zdravě. Pokud dobře spíte, nenesete nadváhu a pravidelně cvičíte, opravdu máte pocit, že vyzařujete energii a krásu.

Pokud jde o váš vzhled, pravděpodobně jste si všimli, že přátelé a příbuzní jsou mnohem štědřejší v komplimentech poté, co jste shodili pár kilo a často využívali členství v posilovně. Málokdy dostanete stejně pozitivní komentáře po měsících přejídání a hrbení se na pohovce u televize!

Takže, pokud chcete zvýšit ante v sázce na krásu, musíte se začít starat o své zdraví a blíže se podívat na svou váhu.

Zdravotní přínosy hubnutí

Problém s přibíráním na váze a obezitou je ten, že vás to posouvá blíže k diabetu 2. typu, který po celém světě dosahuje epidemických rozměrů. Podle Světové zdravotnické organizace byl diabetes v roce 2016 přímou příčinou 1,6 milionu úmrtí. Tyto znepokojivé statistiky jsou důležitou připomínkou toho, že diabetes 2. typu není podmínkou, kterou je třeba brát na lehkou váhu.

Při cukrovce 2. typu se vaše buňky mohou stát rezistentními vůči inzulínu, což znamená, že riskujete, že se u vás vyvine nadměrně vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav vysoké hladiny cukru v krvi se nazývá „hyperglykémie“ a může vést ke skutečně vážným zdravotním problémům, jako je selhání ledvin, slepota, gangréna a srdeční choroby.

Trvale zvýšená hladina cukru v krvi ovlivňuje malé krevní cévy v ledvinách, očích a nervech, stejně jako větší krevní cévy v nohách, srdci a mozku. Hyperglykémie také způsobuje značný oxidační stres v těle, který může přemoci antioxidační obranu těla.

Jak vzniká diabetes 2. typu?

Strava a výživa jsou široce věřil, že hrají důležitou roli ve vývoji diabetu 2. typu. Přesněji řečeno, máte větší riziko vzniku tohoto typu diabetu, pokud jste obézní, vedete sedavý životní styl, kouříte, pijete alkohol a máte vysoký příjem nasycených i trans-tuků.

Rafinované sacharidy, jako je stolní cukr a potraviny obsahující cukr, jsou dalšími rizikovými faktory. K riziku navíc přispívá i špatná hladina antioxidantů.

Co můžete dělat, pokud již máte cukrovku 2. typu?

Přesvědčivý soubor výzkumů potvrdil, že i 10 let po rozvinutí onemocnění může být diabetes 2. typu reverzibilní. Toho je dosaženo především výrazným úbytkem hmotnosti. Za předpokladu, že ztráta hmotnosti zůstane vypnutá, lze dlouhodobě udržet normální metabolismus.

Shodit přebytečná kila může být problém, ale i ztráta pouhých 5-10 % celkové tělesné hmotnosti může mít opravdu pozitivní vliv na vaše zdraví, což je skvělý motivační nástroj.

Výživa a změny životního stylu

Pokud jste odhodláni zhubnout a snížit riziko diabetu 2. typu, proč se nepustit do toho s našimi nejlepšími tipy:

1. Jezte dietu se sníženým GI

Glykemický index (GI) je hodnota přiřazená potravinám na základě toho, jak pomalu nebo jak rychle tyto potraviny způsobují zvýšení hladiny glukózy v krvi. Držení potravin s nízkým GI snižuje návaly krevního cukru, tuků a inzulínu, ke kterým dochází po jídle.

Zaměřte se na zeleninu s nízkým GI jako svůj hlavní sacharid, alespoň pět porcí denně. Zařaďte celozrnné potraviny, libové maso, kuřecí maso a ryby, fazole, luštěniny, luštěniny a potraviny na bázi ovsa. Bylo prokázáno, že oves zpomaluje vyprazdňování žaludku a tím snižuje vstřebávání cukru a tuků ze střeva.

2. Odstraňte cukr a rafinované sacharidy

Důležitým faktorem kontroly diabetu nebo jeho prevence je vyvážení glukózy a inzulínu v krvi. Pokud tedy chcete vyrovnat hladinu cukru v krvi, musíte vyloučit potraviny, které příliš rychle zvyšují hladinu glukózy v krvi, a mezi ně patří všechny sladké a rafinované potraviny, jako jsou:

 • bílá rýže
 • Bílé těstoviny
 • bílý chléb
 • Pečivo
 • Dorty
 • Sušenky
 • Cukroví
 • Čokoláda
 • Zpracované potraviny

3. Zvyšte příjem potravin bohatých na antioxidanty

Hyperglykémie podporuje oxidaci glukózy, která tvoří volné radikály. Pokud má tělo nedostatečnou antioxidační obranu k uhašení těchto sloučenin, může to vést k oxidačnímu stresu, který může poškodit krevní cévy v těle.

Strava, která obsahuje dostatek ovoce a zeleniny, může pomoci snížit diabetické komplikace tím, že dodá živiny potřebné k neutralizaci oxidačního poškození a podpoře zdravých krevních cév. Potraviny bohaté na vitamín C mohou být zvláště prospěšné, protože vitamín C přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem.

Výzkumy ukazují, že kyselina alfa-lipoová (ALA) pomáhá regenerovat vitamín C a nedávné důkazy také naznačují, že může být užitečnou živinou pro podporu metabolismu sacharidů.

Typickými zdroji kyseliny alfa-lipoové jsou svalovina, jako je srdce, ledviny a játra. Pokud nejste fanouškem vnitřností, můžete si vzít vysoce kvalitní dobře vstřebatelný doplněk ALA, který doplní vaši dietu na vyrovnání hladiny cukru v krvi.

4. Omezte nasycené a trans-tuky a nahraďte je zdravějšími tuky

Nadměrné množství nasycených a trans-tuků může způsobit zánět a může také přispívat k inzulínové rezistenci. Studie spojují tyto typy tuku s cukrovkou a srdečními chorobami.

Avokádo, kokosy, olivy, ořechy a semínka jsou ideálními zdroji zdravých tuků. Je také známo, že potraviny, které obsahují omega 3 esenciální mastné kyseliny podporují dobré zdraví, zahrnují:

 • Losos
 • Sardinky
 • Sleďové
 • Čerstvý tuňák
 • vlašské ořechy
 • Lněný olej
 • Olej z vlašských ořechů

5. Zařaďte každodenní cvičení

Podle diabetes.co.uk je vysoce intenzivní intervalový trénink zvláště výhodný pro lidi s diabetem 2. typu, protože zvyšuje metabolismus glukózy ve svalech a také citlivost na inzulín u lidí s diabetem 2. typu.

Pokud však tento druh cvičení není pro vás, může být 20–30 minut rychlé chůze denně stejně prospěšné zdraví a hubnutí. Cvičení také snižuje hladinu triglyceridů v krvi.

Dobré zdraví nic nenahradí ani ve světě, kde je kráse stále kladen takový důraz. Žádná kosmetika na světě vám nemůže poskytnout zářivou krásu, kterou cítíte, když překypujete dobrým zdravím, takže neotálejte a začněte ještě dnes.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *