Přemýšleli jste někdy nad tím, proč pociťujete nadměrné návaly hladu, i když jste právě snědli jídlo, nebo jste přemýšleli, co vaše chutě na jídlo skutečně znamenají? Vědci neustále odhalují fyziologické a psychologické mechanismy, které spouštějí chutě, a jejich roli při přibírání na váze, hormonální rovnováze, náladě a energii.
Trápí vás hlad – máte skutečně žízeň?
Většina z nás bezpečně předpokládá, že naše tělo je schopno nám dávat docela přesné signály pro to nejnutnější, co potřebujeme získat. Pokud nám dochází energie, nastává složitá kaskáda signalizace, ve které mozek iniciuje pocity hladu, takže můžete hledat jídlo a doplňovat energii. Jak je to ale se signály pro hydrataci organismu? To vše by mělo být docela důležité, protože tělo se skládá z přibližně 60 % vody! Tělo má velmi vysoké nároky na vodu, protože se používá v mnoha oblastech těla. Voda tvoří základ mnoha tělesných tekutin – krve, trávicích šťáv, ochranného hlenu a buněčné tekutiny jak uvnitř buněk, tak tekutiny, která se koupe vně buněk.
Jistě, je to jednoduché – pokud máte hlad, měli byste se najíst a pokud máte žízeň, měli byste pít, ne? No, podle vědců to není vždy tak jednoduché. U některých lidí může mozek ve stresových podmínkách zaměnit signalizaci žízně se signalizací hladu. Takže pokud máte neustále hlad nebo pociťujete návaly hladu, i když víte, že jste sytí, může to být tím, že máte skutečně žízeň.
Jsou to elektrolyty, které pomáhají tělu udržovat vodní rovnováhu, takže pokud pijete více vody, ale stále pociťujete bolesti hladu, může se stát, že vaše elektrolyty nejsou v rovnováze. Příliš mnoho sodíku a nedostatek hořčíku a draslíku může ztěžovat tělesným buňkám, aby zůstaly hydratované. Omezení slaných jídel a suplementace lipozomálním Altrient Magnesium je dobrý způsob, jak pomoci podpořit rovnováhu elektrolytů.
Touha po soli – potřebuje vaše tělo více minerálů?
Přestože mnozí z nás mají ve stravě příliš mnoho soli, chutě na slaná jídla jsou velmi časté. Mezi důvody nedostatku sodíku patří nadměrné pocení, vysoká hladina stresu, Addisonova choroba, Bartterův syndrom nebo prostě práce v horkých podmínkách. Než však strčíte ruku do velkého pytle brambůrek nebo preclíků nebo se pustíte do grilování slaniny, věnujte chvíli přemýšlení nad tím, jak přepnout na své slané zvyky, abyste neskončili s nebetyčně vysokým krevním tlakem. nebo oteklé kotníky. Pokud si myslíte, že jste pod značným stresem – práce, rodina, vztah nebo životní styl – pak je dobré začít zkoumat způsoby, jak podpořit své nadledvinky a uklidnit stresovou reakci. Hořčík, vitaminy B a vitamin C pomáhají podporovat normální činnost nadledvin, takže tyto živiny jsou životně důležité v době stresu. Vědci se také domnívají, že touha po slaných jídlech je způsob, jak tělo signalizovat více minerálů, jako je vápník, hořčík a draslík. Tyto minerály jsou důležité pro podporu rovnováhy sodíku a vody v těle. Doplnění lipozomálního hořčíku Altrient pomáhá podporovat odolnost vůči stresu a zároveň budovat minerální stav, protože hořčík napomáhá rovnováze vápníku.
Chuť na čokoládu – jsou vaše hormony mimo mísu?
Kdo by občas nemiloval kousek čokolády? Pro některé lidi může být chuť na čokoládu každodenní nebo (u mnoha žen) měsíční. Přehled literatury o chuti na čokoládu odhaluje, proč je toto luxusní jídlo extra přitažlivé, pokud jde o chuť k jídlu. Čokoláda obsahuje kombinaci biologicky aktivních složek, jako jsou kakaové flavanoly, metylxantiny, biogenní aminy, alkaloidy a kanabinoidům podobné mastné kyseliny, které mají potenciál ovlivňovat chování a psychické pocity, podobně jako jiné návykové látky. Ale vědci také odhalili, že někteří lidé mohou toužit po čokoládě jako způsobu, jak si sami napravit specifické nedostatky živin, jako je hořčík, nebo dokonce pomoci regulovat neurotransmitery zapojené do nálady, konkrétně serotonin a dopamin. Vědci nadále zkoumají souvislost mezi konzumací čokolády a možností zlepšení nálady, snížení úzkosti a zvýšených kognitivních funkcí.
U žen se touha po čokoládě často objevuje v luteální – neboli premenstruační fázi jejich menstruačního cyklu. Studie ukázaly, že kolísání estrogenu během premenstruační fáze zhoršuje nedostatek hořčíku u žen trpících premenstruačním syndromem, který zvyšuje příznaky chuti na čokoládu, změny nálad, úzkost, přibírání na váze, zadržování vody a dokonce citlivost prsou. Studie ukazují, že suplementace hořčíkem, chrómem a vitamínem B6 je velkým přínosem pro ženy s PMS a bažením.
Potřebujete něco sladkého – špatné zacházení s inzulínem?
Touha po sladkých jídlech nebo potravinách obsahujících škrob není příliš nepodobná touze na čokoládu, ale spíše než to, že tělo chce obnovit stav hořčíku a využít snížený estrogen, touha po cukru je považována za odraz špatného hospodaření s cukrem v krvi a nerovnováhy inzulínu. Čím více budete reagovat na tyto touhy po cukru a sáhnete po sušenkách, koláčích a sladkostech, tím více podpoříte problém, protože tělesné buňky se mohou stát rezistentními na inzulín. Vyhýbání se vynechávání jídel, záměna rafinovaných sacharidů za celozrnné (bílý chléb za hnědý, bílá rýže za celozrnné) a zaměření vaší stravy na potraviny bohaté na rozpustnou vlákninu – oves, celozrnné obiloviny, luštěniny, čočka, čerstvé ovoce a zelenina pomáhá zlepšit hospodaření s cukrem v krvi a snížit chutě. Chrom a hořčík jsou dva minerály, které pomáhají podporovat zdravou hladinu inzulínu a probouzet buňky znovu k inzulínu. Vitamíny B jsou také životně důležité pro všechny aspekty metabolismu sacharidů, takže každodenní doplňování lipozomálního Altrient Vitamin B a Mineral Complex je chytrým krokem, pokud jde o podporu zdravého řízení hladiny cukru v krvi.