Bílý vs. hnědý chléb – který z nich je zdravější? –

Úvod

Chléb je jednou z hlavních součástí naší každodenní stravy. Je milován všemi. S rostoucím povědomím o zdraví mezi lidmi je jednou z nejnaléhavějších otázek, zda by měli jíst bílý nebo hnědý chléb. Obojí je dostupné na trhu a všeobecně se předpokládá, že hnědý chléb je zdravější. To však neznamená, že bílé pečivo je riskantní volbou. Mezi bílým pečivem a tmavým pečivem je několik rozdílů.

Tento blogový příspěvek hodnotí různé aspekty, ve kterých se hnědý chléb liší od svého bílého protějšku, se zaměřením především na nutriční vlastnosti, jako jsou kalorie, živiny atd.

Bílý chléb vs hnědý chléb: Jaké jsou rozdíly

Abyste poznali rozdíl mezi bílým chlebem a tmavým chlebem, je důležité zvážit několik faktorů, které vám mohou pomoci určit, který chléb je pro vás tou správnou volbou.

Složení bílého chleba vs hnědého chleba

To, co odlišuje zdravý chléb od nezdravého, není jeho barva, ale spíše to, jak a z čeho byl vyroben. Složka, které se v běžné stravě většinou snažíme vyhýbat, je klíčovou složkou při přípravě bílého pečiva. Bílý chléb obsahuje rafinovanou pšeničnou mouku nebo maidu, která byla bělena plynným oxidem chloričitým a bromičnanem draselným, takže je nezdravá pro konzumaci. Navíc se přidávají konzervační látky a přísady, jako je peroxid vápenatý, síran amonný a diglyceridy, aby získal mléčně bílý vzhled. Bílé pečivo také obsahuje rafinovaný škrob.

Naopak hnědý chléb, jinak známý jako celozrnný nebo celozrnný chléb, se připravuje ze 100% celozrnné pšenice, to znamená, že pšeničná zrna nejsou zpracována za účelem odstranění otrub a klíčků.

Nutriční hodnota bílého vs. hnědého chleba

Nejdůležitějším faktorem, pokud jde o vaše zdraví, je rozhodně pohled na nutriční profil potravin na vašem talíři. Pokud jde o živiny, hnědý chléb jasně převyšuje bílý chléb, protože má přirozeně vyšší složení nutričního obsahu. Hořčík, mangan, vitamíny B a E, zinek, draslík, thiamin, niacin a fosfor jsou prvky, které jsou klíčové pro dobré zdraví a nacházejí se v otrubách v pšeničné mouce. Většina živin je zachována v hnědém chlebu, protože je vyroben z celozrnného zrna, které má na sobě stále svou vnější vrstvu. Dlouhodobé účinky celých zrn na zdraví jsou dobře známé. Na rozdíl od bílého pečiva je chléb bohatý na vlákninu a zdravý.

Na druhou stranu bílé pečivo výrazně zaostává, protože obsahuje méně živin a vitamínů a může být docela nezdravé. Pšeničná mouka se při výrobě bílého chleba bělí pomocí různých chemikálií, včetně benzoylperoxidu, oxidu chloričitého a bromičnanu draselného. Při výrobě bílé mouky se navíc na mouku přidá další škrob.

Bílá vs. Kalorie hnědého chleba

Rozdíl v počtu kalorií není podstatný. Krajíc bílého chleba obsahuje 77 kalorií, zatímco krajíc hnědého chleba obsahuje 75. To také znamená, že bílý chléb nemusí být pro vaše zdraví tak škodlivý, jak se dříve myslelo. I když však bílé pečivo nemusí být pro lidský organismus nebezpečné, má určité nevýhody. Hnědý chléb je obecně lepší z hlediska zdravotních přínosů, protože poskytuje organický zdroj vitamínů, minerálů a dalších živin v jejich skutečném množství.

Glykemický index bílého a hnědého chleba

Pokud máte cukrovku, je nejlepší se rozloučit s bílým pečivem. Bílý chléb se vyrábí z rafinované mouky a má málo nebo žádnou vlákninu. Díky tomu má vyšší glykemický index (schopnost sacharidů zvyšovat hladinu cukru v krvi) a nedoporučuje se lidem, zejména diabetikům.

Celozrnná mouka je naproti tomu nezbytnou složkou při přípravě hnědého chleba. Vzhledem k tomu, že obsahuje vyšší množství vlákniny než jeho bílé protějšky, nemusí hnědý chléb zvýšit hladinu cukru v krvi tak prudce jako bílý chléb.

Observační studie poukazují na podobná zjištění, spojující konzumaci hnědého chleba s nižším rizikem nadváhy nebo obezity. Hnědý chléb navíc obsahuje fytonutrient známý jako rostlinné lignany, který může nabídnout ochranu před rakovinou prsu a srdečními chorobami.

Bílý chléb a hnědý chléb textura

Struktura těchto dvou druhů chleba je také zcela odlišná. Bílý chléb je obecně preferován pro různé chlebové pokrmy kvůli jeho úžasně měkké a jemné struktuře než hnědý chléb. Kromě toho je bílý chléb někdy napuštěn mlékem a extra rafinovaným cukrem, aby byl chutnější a měkčí.

Hnědý chléb obsahuje více otrub, které vytvářejí bublinky vzniklé při pečení. Díky tomu není tak lehký a nadýchaný jako bílé pečivo.

Závěrečné myšlenky

Je hnědý chléb lepší než bílý chléb? Odpověď zní jednoznačně ano! Hnědý chléb nemusí být tak chutný, ale přináší vám zásadní zdravotní výhody. Výše uvedené srovnání jasně ukazuje, že hnědý chléb je nutričně lepší a překonává bílý chléb, pokud jde o zdravotní přínosy a obsah živin. Vzhledem k tomu, že hnědý chléb v mnoha ohledech předčí bílý chléb z hlediska zdraví a výživy, měl by být ve většině případů preferován.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *