Ájurvédské domácí léky na kašel a nachlazení

Úvod

K přetrvávajícímu kašli může přispět celá řada věcí. Frekvence rýmy a kašle se v dnešní době zvýšila a lékaři pozorovali prodloužené infekční epizody. K tomu dochází zejména v zimních měsících při onemocněních horních a dolních cest dýchacích.

Je také nezvratné, že chladné období přináší řadu pravidelných zdravotních problémů, jako je nachlazení a kašel. jev v tomto ročním období zcela běžný.

Všude kolem nás vidíme lidi, jak kašlou a kýchají. Nástup zimy způsobuje, že lidé jsou k těmto infekcím náchylnější.

Viry běžného nachlazení a chřipky se do našeho těla dostávají obvykle nosem. Avšak výstelka uvnitř našeho nosního průchodu má sofistikované obranné mechanismy proti těmto mikrobům.

Když však teplota klesne, studený vzduch zabrání našim nosům vylučovat hlen, což vede k tomu, že se virus dostane do našeho dýchacího systému. Tyto viry preferují nižší teploty, takže jsme náchylní k nachlazení, jakmile teplota klesne.

Někdy mohou být vaše dýchací cesty také podrážděny alergenem, škodlivou látkou nebo toxinem v prostředí, což by způsobilo suchý kašel.

Většinu času lidé používají léky a páru, aby získali nějaké pohodlí, ale některé ájurvédské přírodní domácí prostředky mohou také zmírnit kašel a uklidnit bolest v krku. Zde vám pomůžeme s některými ajurvédskými tipy, jak zvládnout kašel a nachlazení.

Tulsi

V ájurvédě je Tulsi nebo Tulasí známé jako matka přírody a královna bylin. Listy tulasi posilují přirozenou obranyschopnost organismu proti běžnému nachlazení a kašli.

Růst infekcí tulsi zpomaluje, protože podporuje tvorbu protilátek. Pomáhá při pročištění dýchacích cest.

Denní příjem čaje Tulsi má uklidňující účinek a snižuje stres.

Díky své schopnosti regulovat vstřebávání různých živin je Tulsi doporučována mnoha odborníky v ajurvédě pro lepší zdravotní výsledky.

Čaj Tulsi

 • 7 až 10 listů tulsi
 • 2 až 3 hřebíčky
 • 2 až 3 lusky kardamomu
 • 300 až 500 ml vody
 • Med (volitelné)

Recept:

Po přidání vody dejte pánev na vysoký plamen. Přidejte listy tulsi, hřebíček a kardamom a nechte směs 5-7 minut provařit. Poté pánev stáhněte z ohně a sceďte čaj do šálku. Pro chuť můžete do čaje přidat med.

Mulethi

Mulethi, často označované jako Sweetwood, je aromatická tradiční léčivá bylina, která dodává chuť čajům a jiným tekutinám. Běžně se používá v ajurvédské medicíně a věří se, že léčí dýchací a zažívací potíže. Kromě toho je dobře známý pro posílení imunity a udržení infekcí a nemocí na uzdě.

Jak připravit Mulethi Kadha?

 • Vezměte několik listů tulsi, 1/4 čajové lžičky prášku mulethi, špetku skořice a prášek z černého pepře do 1 šálku vroucí vody a vařte směs po dobu 5 minut.
 • Po přenesení do šálku přidejte 1 lžičku medu.
 • Vezměte tuto kadhu dvakrát denně.

Saunth

Saunth neboli sušený zázvorový prášek je známý jako nutriční elektrárna, která má silné protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační schopnosti, které pomáhají vyživovat hrdlo naruby. Saunth je navíc součástí dlouhodobého tradičního ajurvédského použití v ajurvédské medicíně, obvykle se konzumuje ve formě kadha nebo churan.

Jak připravit saunth goli?

 • Na pánev dejte 2 až 3 lžíce desi ghí. Snižte plamen.
 • Přidejte několik lžiček prášku jaggery a nechte rozpustit. Přidejte 2 až 3 polévkové lžíce saunového prášku. Dobře promíchejte.
 • Dej tomu nějaký čas na vyřízení.
 • Dělejte kuličky, které jsou na skus.

Giloy

Giloy, také známý jako Amrita nebo Guduchi v hindštině, je rostlina s listy ve tvaru srdce, které připomínají listy betelu.

Pomáhá při léčbě nachlazení a kašle způsobeného alergickými reakcemi na znečištěné ovzduší, prach nebo kouř. Navíc pomáhá při léčbě nachlazení a angíny. Je to také nejlepší bylina na posílení imunity, která pomáhá udržet infekce na uzdě.

Giloy džus

Ráno na lačný žaludek vezměte dvě polévkové lžíce šťávy Giloy s teplou vodou.

Skořice

Jednou z mnoha zdravotních výhod tohoto aromatického dřevitého koření je úleva od nachlazení a kašle. Kromě úlevy od nachlazení je vynikající při bolestech v krku. Je dobře známo, že skořice má antivirové vlastnosti. To pomáhá v boji proti viru běžného nachlazení.

Skořicový čaj

 • Udělejte si šálek černého čaje jako obvykle.
 • Přidejte malé množství skořice.
 • Pijte několikrát denně

Závěrečné myšlenky

Podle ájurvédy se vesmír skládá z následujících pěti prvků: Vayu (Vzduch), Jala (Voda), Aakash (Vesmír nebo éter), Prithvi (Země) a Teja (Oheň). Těchto pět složek, v ájurvédě známé jako Pancha Mahabhoota, se údajně spojuje a vytváří tři funkční energie v lidském těle, známé také jako dóša – Kapha, Vata, Pitta.

Jednoduché domácí prostředky založené na ájurvédě mohou být užitečné nejen pro krátkodobou úlevu, ale mohou se také ukázat jako prospěšné z dlouhodobého hlediska a zlepšit vaši imunitu proti běžnému nachlazení a kašli.

Vyzkoušení několika výše uvedených nápadů se může ukázat jako užitečné. Udržujte svou sílu pomocí těchto organických posilovačů imunity, které fungují jako preventivní metody a mohou také urychlit zotavení. Kromě toho byste měli navštívit lékaře, pokud vaše infekce přetrvává nebo trvá delší dobu.

Kromě toho byste měli absolvovat také preventivní zdravotní prohlídky. Tyto zdravotní prohlídky poskytují kompletní zprávu o vašem zdraví, což vám umožní přijmout nezbytná preventivní opatření ke zlepšení vašeho zdraví a udržení řady onemocnění na uzdě.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *