7 zdravotních výhod esenciálních olejů, které byste měli vědět!

Úvod

Lidé využívají léčivé vlastnosti rostlin od nepaměti a esenciální oleje jsou jedním z nich! Ale v posledních letech si získal obrovskou popularitu díky pokračujícím trendům mezi spotřebiteli, pokud jde o aromaterapeutické postupy, zvýšené povědomí o zdravotních přínosech esenciálních olejů a umístění organických produktů ze strany výrobců oleje. Oblíbilo si to také mnoho lidí na sociálních sítích.

Tyto vonné oleje mají příjemnou vůni, která snižuje hladinu stresu, léčí plísňové infekce a podporuje spánek. Mají koncentrované rostlinné extrakty. „Esence“ rostliny je přeměněna na kapalnou formu prostřednictvím procesu zvaného destilace pro různé terapeutické a rekreační aplikace.

Esenciální oleje jsou dostupné v široké škále. Většina těchto esenciálních olejů je oblíbená pro své aroma. Jiní tvrdí, že mají významné léčitelské schopnosti. Musíte si ale uvědomit jejich kvality a oblast použití.

Schopnost těchto rostlinných extraktů dosáhnout čehokoli, včetně zlepšení nálady, snížení úzkosti, zmírnění pálení žáhy atd., přitahuje online kupující a rozvíjí důvěru v moderní ájurvédu. Esenciální oleje mohou být velmi užitečné při udržování dobré fyzické a duševní zdraví.

Podívejme se, jaké jsou tyto esenciální oleje podrobněji.

Co jsou esenciální oleje?

Sloučeniny extrahované z rostlin se nazývají esenciální oleje.

Extrahují se oleje neboli „esence“ rostliny. Charakteristická vůně každého esenciálního oleje je odvozena z odlišných aromatických složek.

Tyto oleje se vyrábějí mechanicky, např. lisováním za studena nebo destilací (pomocí páry a/nebo vody).

Po extrakci se aromatické sloučeniny smíchají s nosným olejem za vzniku konečného produktu, který je připraven k použití.

V aromaterapii, typu doplňkové medicíny, která využívá rostlinné extrakty ke zlepšení zdraví a pohody, se tyto oleje často používají.

Záleží na tom, jak jsou oleje vytvořeny, protože ty získané chemickými postupy nejsou považovány za pravé esenciální oleje.

Oblíbené druhy esenciálních olejů

Přítomno je přibližně více než sto druhů esenciálních olejů, z nichž každý má své výjimečné aroma a potenciální zdravotní přínosy.

Posílení imunity a léčba plísňových infekcí jsou oba mimořádně úspěšné. Vzhledem k tomu, že snižuje výskyt bakterií způsobujících akné na obličeji a vysušuje aktivní akné, je velmi účinným elixírem pro léčbu akné a skvrn. Pro mastnou pleť použijte tea tree olej.

Levandule se s oblibou používá ke zlepšení spánku. Má schopnost snižovat bolest a má několik aplikací. Použití levandulového oleje uklidňuje a revitalizuje.

Růžový olej je jedním z nejdražších olejů pro svou uklidňující květinovou vůni, která může pomoci při napětí a úzkosti. Je dobře známý pro podporu růstu vlasů a pro zmírnění ztuhlosti a nepohodlí kloubů.

To je extrémně oblíbené pro svou vůni a také pomáhá zmírnit úzkost a zlepšuje spánek.

Mátový olej používaný k léčbě gastrointestinálních problémů, jako je syndrom dráždivého tračníku a bolesti hlavy. U pacientů s migrénou bylo pozorováno, že mají prospěch z aplikace mátového oleje na spánky. Kromě toho má mátový olej vlastnosti povznášející náladu.

Dělá zázraky, pokud jde o zmírnění stresu a zvednutí nálady. Často se používá k léčbě duševních chorob včetně deprese a úzkosti. Tento olej lze nalézt v heřmánkovém čaji, ale doporučuje se ho užívat pouze v malých množstvích.

Používá se především k úlevě od bolesti, zlepšení nálady a snížení krevního tlaku.

Pomáhá s trávením, náladou a dalšími věcmi. Vůně citronového oleje zmírňuje nevolnost a vertigo. Je také dobře známý pro snížení příznaků souvisejících poruch včetně deprese. Citronový olej lze použít lokálně a má antimikrobiální vlastnosti. Kůry citrusových plodů z pomeranče, grapefruitu, limetky a citronové trávy jsou nejoblíbenějšími zdroji citronového oleje.

Tato esenciální bylina, která pomáhá při zmírnění kašle, zlepšuje náladu a zklidňuje bolavé svaly.

Olej s příjemnou vůní se používá ke zmírnění stresu a může být schopen léčit suchou pokožku a záněty a oddálit účinky stárnutí.

Zdravotní přínosy esenciálních olejů

Zlepšuje kvalitu vlasů

Pro ošetření vlasů jsou fantastickou alternativou esenciální oleje. Mátový olej je vhodný pro mastné i suché vlasy. Pomáhá zlepšit průtok krve do různých oblastí pokožky hlavy. Hluboké kondicionační vlastnosti levandulového esenciálního oleje pomáhají udržovat vlasy lesklé a snižují lupy.

Dopřeje vám vyživenou pokožku

Hlubokou výživu a hojení pokožky zajišťují esenciální oleje. Díky svým protizánětlivým vlastnostem pomáhají levandulový olej a olej z čajovníku zmírnit podráždění a zánět způsobený kožními poruchami včetně akné, ekzémů, popálenin a kousnutí hmyzem. Redukuje vrásky, čímž zlepšuje texturu a kvalitu pleti.

Pomáhá snižovat zánět

Některé esenciální oleje mohou pomoci snížit záněty a podrážděnost kůže. Chcete-li zmírnit nepohodlí a otoky, použijte zředěný esenciální olej přímo na postiženou oblast.

Pomáhá zvládat stres a úzkost

Podle studií vám používání esenciálních olejů může pomoci cítit se méně stresovaní. Mozek vysílá signály určitým emocím, díky nimž se při vdechování esenciálních olejů cítíme optimisticky a pozitivně. Když používáte určité esenciální oleje k masáži, snižujeme velké množství napětí a úzkosti.

Zlepšuje spánek

Zejména po porodu může inhalace levandulového oleje zlepšit kvalitu spánku.

Léčí bolesti hlavy

Nedávný výzkum ukázal, že společné používání mátového a levandulového oleje snižuje bolesti hlavy.

Mají antimikrobiální vlastnosti

Esenciální oleje mají také antimikrobiální účinky při aplikaci na konkrétní oblasti těla. Například protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti oleje z čajovníku pomáhají při hojení infekcí.

Všechny kožní infekce, včetně lupénky, oparu a mykózy nohou, na něj reagují docela dobře. Navíc pomáhá snižovat záněty a podrážděnost pokožky. Po smíchání několika kapek tea tree oleje s hydratačním krémem nebo olivovým olejem naneste směs na postiženou oblast.

Jak používat esenciální oleje?

Existují tři způsoby použití těchto olejů

  • Dýcháním: Tato technika vám umožňuje cítit esenciální olej rozprašováním, vdechováním páry nebo difuzí esenciálního oleje v difuzéru.
  • Nanášení na pokožku: Při místním použití mohou některé esenciální oleje proniknout kůží. Tyto oleje musí být před místní aplikací zředěny.
  • Konzumace orálně: Tyto oleje lze konzumovat z různých důvodů, ale vždy berte v úvahu svou bezpečnost a uvědomte si správný proces a množství.

Závěrečné myšlenky

Esenciální oleje mohou stát za vyzkoušení, pokud hledáte doplňkovou terapii, která by vám mohla pomoci při stresu a starostech, spánku, bolesti, nevolnosti a bolestech hlavy nebo migrénách.

Abyste se vyhnuli alergickým reakcím nebo lékovým interakcím, udělejte si před použitím jakýchkoli esenciálních olejů domácí úkol.

V případě pochybností je lepší promluvit si se svým lékařem nebo jiným odborníkem se zkušenostmi s esenciálními oleji pro lékařské problémy.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Je v pořádku používat esenciální olej každý den?

Ano, můžete je používat každý den. Ale po naředění použijte esenciální oleje v mírném množství.

Otázka: Je pro vás inhalování esenciálních olejů dobré?

Ano, esenciální oleje mohou zlepšit vaši náladu a cítit se dobře už pouhým závanem jejich vůně.

Otázka: Pomáhají esenciální oleje plicím?

Esenciální oleje mohou potenciálně prospět lidem s CHOPN tím, že odstraní hlen z plic a otevřou dýchací cesty

Otázka: Jaký esenciální olej pomáhá otevřít dýchací cesty?

Esenciální olej z máty peprné

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *