6 překvapivých výhod používání oleje z černých semen při cukrovce

Úvod

Černá semena, známá také jako kalonji, nejsou pro Indy tak úplně neznámá, setkat se s nimi v indických kuchyních je vlastně docela běžné. Semena, známá také jako černý kmín nebo Nigella Sativa, mají širokou škálu kulinářských aplikací, jako ozdoba na mazanec nebo jako přísada pro temperování různých dalsů a kari. Černá semínka sice nemůžete mít v syrové formě, ale používají se nejen k zvýraznění chuti různých pokrmů, ale také k léčbě různých neduhů.

Tato semena poskytují širokou škálu zdravotních výhod, přesto jsou za to obecně nedoceněna. Zahrnují mnoho životně důležitého vitamínyminerály, vláknina, zdravé tuky, aminokyseliny a antioxidanty, stejně jako draslík, bílkoviny a vláknina.

Černá semena se obvykle konzumují nebo používají buď celá, nebo ve formě za studena lisovaného oleje, který se ze semen vyrábí. Použití černého semene nebo oleje z černých semen pro kontrolu hladiny cukru v krvi při cukrovce je jednou z nejlepších aplikací černých semen. Lidé s Cukrovka typu 2 mohou mít z oleje největší prospěch, protože jim může pomoci. Černá semena, známá také jako kalonji, obsahují silné antioxidanty, které prospívají zdraví diabetiků typu 2 různými způsoby.

Kalonjiho nutriční profil

V černých semenech se nachází více než 100 živin. Skládá se zhruba z:

  • 21 % – bílkoviny
  • 38 % – sacharidy
  • 35 % – rostlinné tuky a oleje
  • 6 % – ostatní živiny

Výhody použití oleje z černých semen při cukrovce

Kontroluje hladinu cholesterolu

Diabetes má tendenci snižovat hladiny lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL), zdravé formy cholesterolu, zatímco zvyšuje hladiny lipoproteinu s nízkou hustotou, škodlivé formy cholesterolu, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění u diabetiků. Vysoký obsah polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin v černých semenech pomáhá snižovat toto riziko zvýšením hladiny dobrého cholesterolu. Studie ukázaly, že přidání kalonji do vaší stravy sníží hladinu LDL a triglyceridů v krvi, protože černá semena mají schopnost zabránit vstřebávání cholesterolu do krevního řečiště.

Kontroluje hladinu krevního cukru

Černá semena mohou podle některých studií pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi. Podle výzkumu může přidání kalonji nebo oleje z černých semínek do stravy diabetiků pomoci při kontrole udržení a průměrné hladiny cukru v krvi.

Odstraňuje záněty

Zvýšená hladina cukru v krvi neboli hyperglykémie je primární příčinou tělesného zánětu. Pacienti s diabetem typu 2 mají tedy často významné úrovně zánětu, což je místo, kde do hry vstupují černá semena. Podle výzkumu může kalonji olej nebo kalonji pomoci lidem s diabetem typu 2 vyhnout se budoucím zdravotním potížím nebo rizikům spojeným se zánětem tím, že sníží oxidační stres a symptomy související se zánětem v těle.

Udržuje stabilní krevní tlak

Černá semena jsou zásadní pro regulaci krevního tlaku, draslík, nezbytný prvek, tělo potřebuje. Hladina draslíku u diabetiků často klesá, což způsobuje kolísání krevního tlaku. Díky vysokému obsahu draslíku v černých semenech může pomoci diabetickým pacientům předcházet deficitu draslíku a regulovat krevní tlak.

Pomáhá při hubnutí

Diabetes je rizikovým faktorem obezity. Snížení hmotnosti je často nezbytné pro lidi s diabetem 2. typu, protože pomáhá při kontrole diabetu. Snížením hladu a zlepšením trávicího zdraví může olej z černých semen pomoci při redukci hmotnosti. Navíc zrychluje metabolismus a pomáhá spalovat kalorie.

Celkové zdravotní přínosy

Černá semena navíc obsahují životně důležité látky, které naše tělo potřebuje ve stopových množstvích k provádění základních úkolů a posílení imunity. Pacienti s diabetem, zejména ti s diabetem 2. typu, mohou těžit z těchto látek tím, že do své stravy zařadí černá semínka nebo olej z černých semínek. Olej z černých semínek bohatý na železo a vitamín C také pomáhá zlepšit imunitní systém.

Vedlejší účinky oleje z černého semene a alergie

Olej z černých semen nemá žádné negativní vedlejší účinky. Pokud se však použije ve velkých dávkách, může způsobit nízký krevní tlak nebo hladinu cukru v krvi. Kojící matky by se také měly poradit se svým lékařem, než jej začnou užívat. Bylo také zjištěno, že u lidí, kteří pravidelně konzumují, během nebo po operaci, mohlo dojít ke zpomalení srážení krve. Při aplikaci na kůži může Kalonji příležitostně vyvolat alergickou reakci.

Vzhledem k nedostatku klinických důkazů je však náročné navrhnout olej z černých semen jako kouzelný lektvar pro různé zdravotní poruchy. Proto je nutné nejprve promluvit se svým lékařem, pokud chcete využít výhod těchto zázračných semen.

Závěrečné myšlenky

Kalonji neboli olej z černých semen má výjimečně vysoký obsah draslíku, minerálu, kterého mají diabetici nedostatek a který pomáhá pacientům s krevním cukrem kontrolovat krevní tlak. Je také mimořádně bohatý na železo a vitamín C, který posiluje imunitu, což jsou oba důležité pro zlepšení celkového zdraví u diabetiků. Černá semena tak mohou být pro pacienty s diabetem 2. typu prospěšná, když je zařadí do své pravidelné stravy.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *