6 nápojů bohatých na železo pro zvýšení hemoglobinu

Úvod

Anémie je celosvětově jedním z nejčastějších deficitů živin, zejména u žen. Je důsledkem nedostatku železa, když člověk nemá dostatek zdravých červených krvinek, aby přenášely kyslík do tělesných tkání.

Červené krvinky (RBC) obsahují protein bohatý na železo zvaný hemoglobin, který pomáhá přenášet kyslík do tkání.

Anémie se obvykle objevuje v průběhu času. Zdravotníci také léčí tento stav tím, že navrhují příjem doplňků železa a zvyšují množství železa, které konzumují prostřednictvím stravy.

K obnovení hladiny železa v těle však mnohokrát stačí pouze zvýšit příjem železa v potravě prostřednictvím nápojů bohatých na železo pro rychlé a efektivní výsledky.

Doporučený denní příjem železa pro zvýšení hemoglobinu

Pro osoby s anémií se doporučuje konzumace 100 až 200 mg železa denně. Jde nad rámec toho, co můžete získat z typického denního multivitamínu nebo jídla.

Proto k léčbě anémie lékař obvykle předepíše doplňky železa nebo elementární železo. Stále můžete zvýšit hladinu železa konzumací potravin a nápojů bohatých na železo.

Zde jsou některé nápoje s vysokým obsahem železa:

Šťáva z červené řepy

V červené řepě je mnoho důležitých minerálů, včetně kyseliny listové, manganu, draslíku, železa, betainu a vitamínu C. Šťáva pomáhá játrům vyplavovat toxiny z těla. Díky tomu naše červené krvinky využívají kyslík efektivněji.

Minerály obsažené v červené řepě pomáhají obnovovat krevní buňky. V důsledku toho zvyšuje zásobování těla kyslíkem.

0,8 mg železa je přítomno ve 100 gramech červené řepy. Chcete-li zlepšit chuť a nutriční hodnotu šťávy z červené řepy, přidejte polevy z mrkve, pomeranče nebo amly.

Šťáva ze švestek

Sušené švestky, což jsou sušené švestky, jsou fantastickým zdrojem železa na rostlinné bázi. Podle údajů má 240 ml (nebo jeden šálek) šťávy ze sušených švestek 1,18 miligramu železa nebo 17 % doporučeného denního příjmu. Šťáva ze sušených švestek obsahuje nejen hodně železa, ale také pomáhá zvýšit energii.

Prořezávání je také prospěšné pro diabetiky, protože nezpůsobuje nárůst hladiny cukru v krvi. Navíc pomáhá předcházet zažívacím problémům včetně zácpy.

Hrachové proteinové koktejly

Hrachový proteinový prášek má ve srovnání s jinými proteinovými prášky, jako je syrovátka, vysoký obsah železa. Například 20 gramů organické bílkoviny žlutého hrachu poskytuje 30 % denní potřeby železa.

Syrovátkový protein však nabízí pouze 13 % ve stejném množství. Pokud tedy potřebujete získat železo, hrachový proteinový prášek je skvělou volbou.

S hrachovým proteinem lze připravit různá jídla, jako jsou koktejly a smoothies. Pro posílení železa jej smíchejte s nápoji, které obsahují i ​​další složky bohaté na železo.

Konzumujte hrachový protein, který nebyl oslazený ani aromatizovaný. Pomáhá vyhnout se nadměrnému příjmu kalorií a může přispět k nárůstu hmotnosti.

Špenátové, kešu, malinové a kokosové smoothie

Špenát, kešu oříšky, maliny a kokosové smoothie jsou vynikajícím způsobem, jak přidat více železa do vaší stravy. Tyto potraviny obsahují velké množství nehemového železa, často známého jako rostlinné železo.

11 % doporučeného denního příjmu železa najdete ve dvou lžících (32 g) kešu másla. Díky své krémové textuře je fantastickým doplňkem smoothie.

Například porce mražených malin ve formě šálku (140 g) nabízí 6 % denní potřeby železa. Špenát má také řadu zdravotních výhod a je jedním z nejlepších zdrojů železa.

Smoothie z lněných semínek a sezamu

Od pradávna lidé používali lněná semínka pro jejich četné zdravotní přínosy. Lněná semínka jsou bohatá na železo a pomáhají při produkci hemoglobinu. Při pravidelné konzumaci také přispívají ke zdraví našich kostí.

Železo je bohaté na sezamová semínka, která mají také příjemnou oříškovou chuť. Podle údajů tato semena obsahují řadu dalších minerálů, včetně mědi a 1,31 mg železa na polévkovou lžíci.

Kromě toho jsou bohaté na zinek, vitamín E a fosfor.

Smoothie z moruše

Moruše jsou dobrým zdrojem železa a vitamínu C. Jeden šálek extraktu z moruše obsahuje 2,59 mg železa a 51 mg vitamínu C. Moruše obsahují vitamín C, který napomáhá vstřebávání železa z jiných potravinových zdrojů.

Bohužel, moruše nejsou vždy tím nejjednodušším ovocem, které lze v obchodě sehnat. Pro získání vhodného množství železa a vitamínu C připravte toto smoothie spojením řeckého jogurtu, mléka, ovsa, chia semínek a moruší. Smoothie zažene váš hlad a zároveň vám dodá dostatek železa.

Na co si pamatovat, když pijete nápoje bohaté na železo

Třísloviny

Železo ze stravy bohaté na železo nemůže být absorbováno kvůli taninům kávy a čaje. Abyste se vyhnuli toxicitě železa, vyhněte se pití čaje nebo kávy s potravinami s vysokým obsahem železa.

Vápník

Příliš mnoho vápníku v těle brání vstřebávání železa ze stravy s vysokým obsahem železa. V důsledku toho se vyhněte mléčným výrobkům, když jíte jídlo bohaté na železo.

Hemové a nehemové železité potraviny

Kombinace potravin obsahujících hemové železo s potravinami bez hemového železa (z rostlinných zdrojů) je dobrý nápad. Fazole, tmavá listová zelenina, řepa, listy moringy, mandle, sezamová semínka atd. jsou příklady nehemových potravin. Heme-železo dieta na druhé straně obsahuje živočišné zdroje včetně masa, ryb a drůbeže.

Vitamín C

Chcete-li zlepšit vstřebávání železa, jezte potraviny bohaté na železo, které mají také vysoký obsah vitamínu C. Pomeranče, ananas, brokolice, amla, musaka, citrony a jahody jsou několik příkladů.

Závěrečné myšlenky

Naštěstí existuje dlouhý seznam potravin bohatých na železo a vitamín C, které chutnají fantasticky, když jsou konzumovány v tekuté formě.

Měli byste se však držet dál od alkoholu, kávy a černých a bylinných čajů. Jejich rostlinné prvky mohou bránit vstřebávání železa.

Pokud vám chybí železo, zařaďte tyto zdravé šťávy do svého jídelníčku, ale mějte na paměti, že konzumujete pouze malé množství najednou. Před zavedením jakýchkoli nových potravin do svého jídelníčku vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Přestože konzumace správných potravin vám pomůže uspokojit vaši potřebu železa, měli byste přesto navštívit lékaře, abyste dostali správnou péči. Pomůže získat správnou diagnózu a péči.

Pro lidi, kteří nejsou anemičtí nebo mají hraniční anémii, je vhodné jíst potraviny a nápoje s vysokým obsahem železa. Slouží jako prevence proti chudokrevnosti.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *