6 důležitých rolí vitamínu C

Kromě jeho schopnosti předcházet kurdějím je vitamin C také vyžadován v mnoha základních metabolických procesech. Několik vysoce studovaných fyziologických funkcí je diskutováno níže.

1. Syntéza kolagenu

Vitamin C je nezbytný pro syntézu a udržení kolagenu, nejhojnější bílkoviny v lidském těle. Kolagen tvoří asi 25 % až 35 % celkového obsahu bílkovin v těle. Jeho silné, pojivové, protáhlé fibrily se nacházejí v kůži, vazech, šlachách, chrupavce, kostech, krevních cévách, střevech a ploténkách mezi páteřními obratli. Nachází se také v rohovce a ve svalové tkáni.

Důležitý výzkum týkající se vitaminu C a kolagenu ukázal:

 • Vitamin C pomáhá chránit pokožku tím, že podporuje produkci a migraci fibroblastů, které podporují normální hojení ran.
 • Vitamin C chrání pleť před vráskami, které se projevují při předčasném stárnutí.
 • Zvýšený příjem vitaminu C buňkami hladkého svalstva cév zvyšuje syntézu a zrání kolagenu typu I (aka typu 1). Kolagen typu I tvoří asi 90 % celkového obsahu kolagenu v těle.
 • Vysoké koncentrace vitaminu C stimulují syntézu kolagenu typu IV, který má důležité filtrační vlastnosti v ledvinách, hematoencefalické bariéře a arteriální výstelce.

2. Syntéza suterénních membrán

Bazální membrána je tenká, lepkavá vrstva, která podporuje vrstvy epiteliálních buněk – tkáně, které lemují povrchy a dutiny v celém těle (jako je výstelka žaludku a výstelka krevních cév). Váže glomerulární kapiláry v ledvinách na Bowmanovo pouzdro, které je nezbytné pro filtraci krve. Připojuje také plicní kapiláry v plicích k plicním alveolům. Bazální membrána navíc funguje jako omezující bariéra, která brání rakovinným buňkám procházet hlouběji do tkání.

Vitamin C souvisí s bazální membránou následujícími způsoby:

 • Vitamin C udržuje gelovitý stav bazální membrány a pomáhá potlačit invazi nádoru přes bazální membránu.
 • Nedostatek vitaminu C snižuje uvolňování složek bazální membrány (kolagen typu IV, laminin, elastin) v cévách.
 • Vitamin C urychluje ukládání dalších důležitých proteinů bazální membrány v oblasti mezi dermis a epidermis.

3. Syntéza karnitinu

Vitamin C je nezbytným kofaktorem pro syntézu karnitinu – aminokyseliny, která je nezbytná pro transport mastných kyselin do mitochondrií. Tento přenos mastných kyselin je důležitým faktorem při produkci ATP, který je nezbytný pro buněčnou energii.

4. Syntéza neurotransmiterů

Vitamin C se přímo podílí na syntéze neurotransmiterů. Neurotransmitery jsou biologické molekuly, které usnadňují elektrický tok mezi neurony a nervovými buňkami v těle a v mozku. Schopnost těla reagovat na okolní prostředí, stejně jako schopnost mozku myslet a pamatovat si, závisí na těchto esenciálních látkách.

5. Podporuje začlenění vápníku do kostní tkáně

Tvorba a udržování kvalitního kostního materiálu s vysokou hustotou vyžaduje vitamín C. Vitamín C podporuje asimilaci vápníku do kosti, chrání před vyplavováním vápníku z kostí a bojuje proti oxidativnímu stresu, který působí proti asimilaci.

Mezi další vztahy mezi vitaminem C a metabolismem kostí patří:

 • Vitamin C stimuluje tvorbu buněk, které začleňují vápník do kostní tkáně (osteoblastů).
 • Vitamin C inhibuje vývoj buněk, které rozpouštějí vápník z kostní tkáně (osteoklastů).
 • Vitamin C jako silný antioxidant bojuje proti oxidativnímu stresu v kostních tkáních.
 • Zesíťování kolagenu, potřebné k vytvoření husté matrice pro optimální pevnost kostí, vyžaduje vitamín C.

6. Funkce a údržba imunitního systému

Funkce imunitního systému vitaminu C jsou tak důležité, že jsou podrobněji diskutovány v [link to] 20 způsobů, jak vitamín C podporuje zdravý imunitní systém.

Zde je stručný seznam toho, jak vitamín C spolupracuje s imunitním systémem:

Vitamin C podporuje:

 • Výroba interferonů
 • Funkce fagocytů
 • Produkce cytokinů bílými krvinkami
 • Imunitní odpověď zprostředkovaná buňkami
 • Produkce oxidu dusnatého fagocyty
 • Proliferace T-lymfocytů
 • Proliferace B-lymfocytů
 • Tvorba protilátek a aktivita komplementu
 • Aktivita přirozených zabíječských buněk
 • Tvorba prostaglandinů
 • Cyklické hladiny GMP v lymfocytech
 • Lokalizovaná tvorba a/nebo interakce s peroxidem vodíku
 • Detoxikace histaminu
 • Neutralizace oxidačního stresu
 • Imunitní odpověď na očkování
 • Mukolytický účinek
 • Funkce antibiotik

Vitamin C inhibuje:

 • Různé formy smrti T-lymfocytů
 • Produkce neuraminidázy

Reference

Duarte TL, Cooke MS, Jones GD, „Profilování genové exprese odhaluje nové ochranné role vitamínu C v buňkách lidské kůže“ Free Radic Biol Med 2009 Jan 1 46(1):78-87.

Hashem MA, et al., „Rychlý a citlivý screeningový systém pro lidský kolagen typu I s cílem objevit účinné sloučeniny proti stárnutí nebo proti fibrotickému účinku“ Mol Cells 31. prosince 2008 26(6):625-30.

Qiao H, et al., „Askorbové vychytávání a regulace syntézy kolagenu typu I v kultivovaných buňkách vaskulárního hladkého svalstva“ J Vasc Res 2009 46(1):15-24.

Boyera N, Galey I, Bernard BA, „Účinek vitaminu C a jeho derivátů na syntézu kolagenu a zesíťování normálními lidskými fibroblasty“ Int J Cosmet Sci 1998 Jun 20(3):151-8.

Květen JM, Qu ZC, „Transport a intracelulární akumulace vitaminu C v endoteliálních buňkách: význam pro syntézu kolagenu“ Arch Biochem Biophys 2005 Feb 1 434(1):178-86.

Saitoh Y, Nagai Y, Miwa N, „Komplex Fucoidan-Vitamin C potlačuje invazi nádoru přes bazální membránu, se vzácným poškozením normálních nebo nádorových buněk, prostřednictvím snížení oxidačního stresu a matrixových metaloproteináz“ Int J Oncol 2009 Nov 35(5) :1183-9.

Mahmoodian F, Peterkofsky B, „Nedostatek vitaminu C u morčat odlišně ovlivňuje expresi kolagenu, lamininu a elastinu typu IV v krevních cévách“ J Nutr 1999 Jan 129(1):83-91.

Marionnet C, et al, „Morfogeneze dermálně-epidermálního spojení v modelu rekonstruované kůže: příznivé účinky vitaminu C“ Exp Dermatol 2006 Aug 15(8):625-33.

Rebouche CJ, „Biosyntéza kyseliny askorbové a karnitinu“ Am J Clin Nutr 1991 Dec 54(6 Suppl):1147S-1152S.

Naidu KA, „Vitamin C v lidském zdraví a nemoci je stále záhadou? Přehled“ Nutr J 2003 21. srpna 2:7.

Gabbay KH, et al, “Askorbátová syntézní dráha: dvojí role askorbátu v kostní homeostáze” J Biol Chem 2010 Jun 18 285(25):19510-20.

Yalin S, et al, „Existuje role volných kyslíkových radikálů v primární mužské osteoporóze?“ Clin Exp Rheumatol 2005 září-říjen 23(5):689-92.

Park JB, „Účinky dexametazonu, kyseliny askorbové a β-glycerofosfátu na osteoblastickou diferenciaci regulací estrogenového receptoru a exprese osteopontinu“ J Surg Res 2010 Oct 8.

Hie M, Tsukamoto I, „Nedostatek vitamínu C stimuluje osteoklastogenezi se zvýšením exprese RANK“ J Nutr Biochem 2011 Feb 22(2):164-71.

Sheweita SA, Khoshhal KI, „Metabolismus vápníku a oxidační stres při zlomeninách kostí: role antioxidantů“ Curr Drug Metab 2007 Jun 8(5):519-25.

Saito M, „Výživa a zdraví kostí. Role vitaminu C a vitaminu B jako regulátorů kostní hmoty a kvality” Clin Calcium 2009 Aug 19(8):1192-9.

Maehata Y, et al, „Kagen typu III je nezbytný pro urychlení růstu lidských osteoblastických buněk pomocí kyseliny askorbové 2-fosfátu, dlouhodobě působícího derivátu vitaminu C“ Matrix Biol 2007 Jun 26(5):371-81.

Pasco JA, et al, „Antioxidační vitamínové doplňky a markery kostního obratu ve vzorku komunity nekuřaček“ J Womens Health (Larchmt) 2006 Apr 15(3):295-300.

Sugiura M, et al, „Stravovací vzorce příjmu antioxidačních vitamínů a karotenoidů spojené s hustotou kostních minerálů: zjištění od postmenopauzálních japonských žen“ Osteoporos Int 2011 Jan 22(1):143-52

Ruiz-Ramos M, et al, „Suplementace kyseliny askorbové a alfa-tokoferolu je užitečná pro prevenci úbytku kostní hmoty spojeného s oxidačním stresem u starších osob“ J Nutr Health Aging 2010 Jun 14(6):467-72.

Zinnuroglu M, et al, „Prospektivní hodnocení volných radikálů a antioxidační aktivity po 6měsíční léčbě risedronátem u pacientek s postmenopauzální osteoporózou“ Rheumatol Int 8. ledna 2011.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *