5 potravin, kterým se vyhnout před spaním

Úvod

V chladných zimních měsících je normální mít o půlnoci chuť na jídlo častěji než ne. A to může ovlivnit vaši schopnost mít zdravý spánek.

Je důležité vědět, které potraviny škodí vašemu zdraví. Některá jídla konzumovaná před spaním mohou bránit vaší schopnosti získat kvalitní noční spánek.

Vaše tělo je ovlivněno vaším hektickým rozvrhem, který nakonec určuje, jak dobře spíte, a váš spánek je ovlivněn tím, co jíte.

Několik studií ukázalo, že neklidná noc ve vás může způsobit touhu po dalším nezdravém jídle a nezdravých svačinkách následující den. Buďte opatrní při výběru jídla před nocí, protože by mohlo narušit váš spánek.

Zde jsou některé potraviny, které byste nikdy neměli jíst před spaním:

Rajčata a citrusové plody

Konzumace rajčat v noci může narušit vaši schopnost spát. Tyramin, aminokyselina, je za to většinou odpovědný, protože udržuje váš mozek aktivní a zabraňuje vám usnout.

Citrusové plody nebyly nikdy prohlášeny za nezdravé, ale kvůli vysokému obsahu vitaminu C nejsou vhodnou volbou pro svačinu před spaním, protože při nedostatečném trávení mohou způsobit kyselost a pálení žáhy.

Naruší to nejen váš spánkový cyklus, ale také zničí další den tím, že vás celý den pálí.

Zmrzlina

Často si před spaním rádi dáváme zmrzlinu jako oblíbený dezert. Zmrzlina může být lákavá, ale cukr a tuk, který obsahuje, vám mohou bránit ve spánku. Dokonce i zmrzlina s nízkým obsahem tuku může mít vysoký obsah cukru, jehož trávení může nějakou dobu trvat.

Podobně jako tučný sýr může i zmrzlině nějakou dobu trvat, než se stráví, a zatímco vaše tělo stále rozkládá jídlo, může být obtížné se dobře vyspat.

Konzumace sladkých potravin, jako jsou sladké tyčinky, zmrzlina a dorty těsně před spaním, je masivní ne-ne.

Alkohol

Pití alkoholu narušuje vaše spánkové vzorce, i když se po vypití sklenky vína nebo piva můžete cítit ospalí. Váš spánek nemusí být tak klidný, pokud pijete alkohol těsně před spaním. Konzumace alkoholu před spaním může podle výzkumu zvýšit pravděpodobnost, že se během noci probudíte. Díky svým silným svalovým relaxačním vlastnostem může alkohol také způsobit chrápání.

Pijáci alkoholu mají také tendenci se každé dvě až tři hodiny po spaní probouzet na toaletu, protože alkohol je diuretikum a způsobuje, že vaše tělo vylučuje velké množství vody, když se snaží rozložit a zbavit se odpadu, který alkohol produkuje.

Tmavé čokolády

Hořká čokoláda obsahuje kofein a aminokyseliny, které způsobují nespavost, která je následující den letargická. Hořká čokoláda je vyrobena z kakaa, které obsahuje značné množství kofeinu – to je stimulační sloučenina, která zvyšuje schopnost mozku fungovat, udržuje vás vzhůru a obtížně se vám usíná.

Kuře a červené maso

Kuřecí maso a červené maso obsahují velké množství bílkovin, které potřebují hodně energie, aby se rozložily, a mohou způsobit, že váš spánkový cyklus nebude synchronizován.

V tomto proteinu je přítomen tyrosin, aminokyselina, která podporuje mozkovou činnost. Jejich kombinace s kořením nastartuje váš metabolismus a bude pro vaše tělo působit jako budíček, takže se vám bude hůře usínat.

Závěrečné myšlenky

Nyní víte, jak základní jídlo ovlivňuje naši schopnost spát. Buďte tedy opatrní při konzumaci čehokoli těsně před spaním. Ideální hodina jídla je dalším menším faktorem, který může pomoci ke klidnému spánku. Nejlepší je jíst své jídlo alespoň tři hodiny před spaním.

Je důležité jíst výživnou stravu a pravidelně sledovat svou cvičební rutinu, aby vaše tělo zůstalo aktivní a svěží, když se druhý den probudíte. Méně jídla v noci také pomáhá uklidnit vaši mysl a udržet vaše tělo plné energie.

Kromě toho byste měli absolvovat také preventivní zdravotní prohlídky. Tyto zdravotní prohlídky poskytují kompletní zprávu o vašem zdraví, což vám umožní přijmout nezbytná preventivní opatření ke zlepšení vašeho zdraví a udržení řady onemocnění na uzdě.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *