10 silných zdravotních výhod Tulsi

Úvod

Tulsi, často známá jako bazalka posvátná, je známá indická bylinná rostlina. Je hojně pěstován v jihovýchodní Asii a pochází z Indie. Také uctíván v různých částech země.

Tulsi byla docela užitečná při obraně našeho těla proti několika infekcím a onemocněním postihujícím játra, kůži, ledviny a další orgány. Je to jedna z nejlepších bylinek prospěšných pro srdce, protože obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají kontrolovat váš krevní tlak a cholesterol. Díky svým hypoglykemickým vlastnostem, o kterých je známo, že pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, je také prospěšný pro cukrovka. Doporučuje se být součástí vašeho diabetického dietního plánu. Je výstižně označována jako „královna bylin“ kvůli mnoha zdravotním výhodám.

Zaujímá zvláštní postavení jak v ájurvédě, tak v Indii. Hinduisté to považují za posvátné a listy se používají při svých náboženských rituálech. Rostlinu tulsi najdete téměř v každé hinduistické domácnosti.

Přijďte se radovat z TOP – 10 silných zdravotních přínosů Tulsi – Proč je tak populární?

10 silných zdravotních přínosů Tulsi

  • Pomáhá předcházet infekcím a posiluje imunitu

Podle výzkumu má tulsi antimikrobiální vlastnosti, díky kterým je užitečný proti řadě onemocnění.

Zinek a vitamín C jsou v tulsi bohaté. Díky tomu posiluje přirozenou imunitu a zabraňuje šíření nemocí. Obsahuje silné antivirové, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které chrání člověka před řadou onemocnění. Imunitní systém je posílen extraktem z listů tulsi, díky kterému jsou pomocné T buňky (imunitní buňky) a přirozené zabíječe aktivnější.

  • Je vhodný při nachlazení, kašli a jiných onemocněních dýchacích cest

Složky tulsi, kamfen, cineol a eugenol pomáhají zmírňovat překrvení hrudníku a nachlazení. Bronchitida, astma, chřipka, kašel a nachlazení, to vše lze léčit šťávou z listů smíchanou s medem a zázvorem.

Podle ájurvédských praktiků vyvažuje Tulsi Vata (prvek chladných a suchých vlastností) a Kapha (teplé a vlhké vlastnosti). Je považována za účinnou bylinku pro tělo, mysl i duši. Rostlina se také používá k léčbě řady onemocnění, včetně nachlazení, chřipky, horečky, bronchitidy, malárie, TBC a virové hepatitidy jsou příklady infekčních onemocnění.

Snižuje se hladiny cholesterolu v krviinhibuje ischemii a mrtvici, snižuje krevní tlak a má vyšší antioxidační vlastnosti, to vše má významný vliv na léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

  • Tulsi má protirakovinné vlastnosti

Podle mnoha zdravotních studií je prokázáno, že tulsi má protirakovinné vlastnosti. Pomáhá při opravě a regeneraci buněk poškozených zářením a oxidací. Obsahuje fytonutrienty, které nejlépe zabíjejí rakovinné buňky a omezují jejich růst.

  • Pomáhá při ledvinových kamenech a dnavé artritidě

Tulsi má diuretické a detoxikační vlastnosti. Snižuje hladinu kyseliny močové v těle, která je hlavním přispěvatelem k tvorbě ledvinových kamenů. Pacienti s dnou mohou také nalézt úlevu od nižších hladin kyseliny močové.

  • Funguje nejlépe na pokožku a vlasy

Pomáhá při odstraňování akné a skvrn z pokožky. Má vysoký obsah antioxidantů, které působí jako složka proti stárnutí. Navíc posiluje kořínky našich vlasů, čímž snižuje vypadávání vlasů.

Jeho protiplísňové vlastnosti zastavují růst plísní a lupů.

Je to neuvěřitelné pro posílení našich zubů a dásní. Často je součástí bylinných zubních past a prostředků na ústní hygienu. Kromě toho může léčit vředy v ústech, a proto nabízí kompletní péči o ústní dutinu.

Výzkum také ukázal, že má několik výhod pro fyzické a duševní zdraví. Například konzumace nápoje tulsi po náročném dni v práci může revitalizovat a pomoci zmírnit stres a únavu. Podobně může jeho pití při delším studiu také pomoci ke zvýšení koncentrace studentů.

  • Zmírňuje záněty a bolesti kloubů

Je to adaptogen s antioxidačními a protizánětlivými účinky, může pomoci snížit stres, úzkost a zánět. Zánětlivá onemocnění jako artritida a fibromyalgie mohou mít prospěch z úlevy od příznaků.

  • Snižuje hladinu glukózy v krvi

Ve studiích bylo prokázáno, že konzumace Tulsi snižuje hladinu glukózy v krvi a udržuje hladinu cukru v krvi u diabetiků. Bylina může také snížit šance na rozvoj cukrovky tím, že zabrání přibírání na váze, vysokému cholesterolu, inzulínové rezistenci a hypertenzi.

Nežádoucí účinky tulsi, které byste měli vědět

  • Ženy plánující těhotenství by měly omezit spotřebu, protože by to mohlo způsobit stažení dělohy.
  • Lidé s diabetem 2. typu, hypotyreózou a lidé podstupující operaci by se měli vyhýbat bazalce posvátné.

Závěrečné myšlenky

Rostlina Tulsi, často známá jako bazalka posvátná, je ceněna pro své léčivé vlastnosti. Od starověku se bylina používá v ajurvédské medicíně k léčbě různých zdravotních problémů a k podpoře zdravé mysli, těla a duše. Podle výzkumu bylo také zjištěno, že zlepšuje hojení ran, snižuje zánět a brání infekcím. Bylinu lze zakoupit jako doplňky, sušené listy, extrakty a esenciální oleje.

Ti, kteří chtějí zařadit jeho pilulky do svého pravidelného režimu, by se měli poradit se svým lékařem, pokud podstupují léčbu nebo pokud máte nějaké zdravotní potíže.

FAQ (často kladené otázky)

Otázka: Jaké nemoci léčí tulsi?

Tulsi je prospěšný při léčbě běžného nachlazení, chřipky, horečky, astmatu, stresu, srdečních chorob, malárie, onemocnění jater, průjmu a nespavosti.

Otázka: Čistí Tulsi krev?

Ano, působí jako čistič krve vyplavováním toxinů z krve.

Otázka: Kdo by neměl pít čaj tulsi?

Ženy plánující těhotenství a lidé s diabetem (typ 2)

Otázka: Co se stane, když denně jíme listy tulsi?

Ano, listy tulsi můžeme jíst denně ve formě čaje i přímo. Konzumace listů tulsi zlepšuje a zlepšuje také celkové zdraví.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *